15 Eylül 2019 Pazar 21:56:50
» Ayşegül Özbek Haberi : Sanata sansür; ‘Ya kızarlarsa’

Ayşegül Özbek Haberi : Sanata sansür; ‘Ya kızarlarsa’

Ressam Nursel Sökmen Bayram, ‘Maraş Katliamı’ adlı tablosunu “belediye başkanının olası tepkisi nedeniyle” sergiden çekmesi istenince sergiden tümüyle ayrıldı. Diğer ressamlar da Bayram’ı izledi.
Paylas

Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı Beyoğlu Sanat Galerisi’nde dün açılması planlanan “Nostalji 2014” karma sergisinde yer alacak olan Nursel Sökmen Bayram’ın “Maraş Katliamı” isimli tablosunun sergiden kaldırılmak istendiği iddia edildi.

Bayram, Hardan Sanat Ekibi’nden Dimitris Vogdanis Danis, Harris Louvros ve Özlem Haliloğlutarafından düzenlenen sergide yer almasını istediği eserlerinin fotoğraflarını önceden galeriye gönderdiğini, ancak sergi küratörlerinden Özlem Haliloğlu’nun kendisine “Maraş Katliamı” eseri yerine başka bir resim getirmesi gerektiğini söylemesi üzerine sergiden çekilme kararı aldığını belirtti.

Bayram olayı şöyle anlattı:

“Galeri sorumlusu bir hanımefendi, küratör Özlem Hanım’a bu konuda bilgi vermiş. Özlem Hanım da bana telefonla o resmi kaldırmam gerektiğini ve başka bir resim getirmem gerektiğini söyledi. Gerekçesi nedir diye sorduğumda ‘katliamla ilgili bir resim olduğu için bu dönemde o resmin sergide yer almaması gerektiğini, ayrıca bir varsayımla belediye başkanının olası tepkisi nedeniyle’kaldırılması gerektiğini bildirdi. Ben de kabul etmeyerek bütün resimlerimi sergiden çektim.”

Bu olayın ardından sergide yer alan çoğu sanatçının da eserlerini sergiden çektiğini ve bu nedenle serginin iptal edildiğini söyleyen Bayram, “Bu direkt bir sansürdür. Biz sanatçılar olarak Türkiye’nin tarihini yansıtmaya çalışıyoruz. Türkiye’ye mal olmuş olaylar bunlar. Bunları nereye kadar saklarım ya da sergileyemem bilemiyorum. Devamlı bir sansür içersindeyiz” dedi.

Haliloğlu’nun eseri çekmesi gerektiğini ve olayların uzamaması gerektiğini belirttiğini söyleyen Bayram, “Küratör de arkamda durması gerekirken durmadı. Kendilerinin de aslında bu olayla ilişkileri yok, onlar da belediyenin korkusu altında bir şey yapmaya çalışıyorlar” diye devam etti. 

Sergiden çekilen sanatçılardan Gülderen Gültekin ise “Belediyelerde genel olarak böyle bir sıkıntı var. Politik içerikli çalışmalar kabul edilmiyor. Başka yerlerde de başımıza gelmişti. Benim de Gezi olayları ve kadına yönelik şiddet konulu iki eserim vardı sergide. Ben soyut çalıştığım için ve eserlerime isim vermediğim için anlamamış olabirler” dedi.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz galerinin sanat danışmanı Beste Gürsu ise küratör ve sanatçıların kendilerinin sergiyi iptal ederek çekildiklerini söyleyerek şöyle dedi:

“Bizim galerimiz herkese açık. Sergi kurulmuştu. Oradaki eserlerle ilgili hiçbir durum yok ortada. Kendilerine de söyledik, buyursunlar sergiyi bu akşam açalım diye. Kendileri bizi sorgulamadan ve bize dilekçe yazmadan sergiyi topladılar. Neden olduğunu bilmiyoruz. Açılış olmadan birkaç saat önce galeri sorumlusu Pınar Kürkçü tarafından serginin toplandığı bildirildi bana. ‘Maraş Katilamı’eseriyle hiçbir alakası yok. Ben bütün eserleri gördüm hiçbir sıkıntı yok. Uluslararası bir sergi. O sanatçının başka hesapları var bence. Benim orada kabul etmediğim hiçbir eser yok.”

Öte yandan, telefonla ulaştığımız serginin küratörlerinden Özlem Haliloğlu ise görüş bildirmekten kaçındı.

 

Bağımsız Özgür Medya

 

 
Yıkın Heykellerimi

 
Ey milletim 
Ben Mustafa Kemal'im 
Çağın gerisinde kaldıysa düşüncelerim 
Hala en hakiki mürşit değilse ilim 
Kurusun damağım dilim 
Özür dilerim 
 
Unutun tüm dediklerimi 
Yıkın diktiğiniz heykellerimi 
 
Özgürlük hala 
En yüce değer 
Değilse eğer 
Prangalı kalsın diyorsanız köleler 
 
Unutun tüm dediklerimi 
Yıkın diktiğiniz heykellerimi 
 
Yoksa çağdaş medeniyetin bir anlamı 
Ortaçağa taşımak istiyorsanız zamanı 
Baş tacı edebiliyorsanız 
Sanatın içine tüküren adamı 
 
 
Unutun tüm dediklerimi 
Yıkın diktiğiniz heykellerimi 
 
Yetmediyse acısı şiddetin savaşın 
Anlamı kalmadıysa 
Yurtta sulh dünyada barışın 
Eğer varsa ödülü silahlanmayla yarışın 
 
Unutun tüm dediklerimi 
Yıkın diktiğiniz heykellerimi 
 
Özlediyseniz fesi peçeyi 
Aydınlığa yeğliyorsanız kara geceyi 
Hala medet umuyorsanız 
Şıhtan şeyhten dervişten 
Şifa buluyorsanız 
Muskadan üfürükçüden 
 
Unutun tüm dediklerimi 
Yıkın diktiğiniz heykellerimi 
 
Eşit olmasın diyorsanız kadınla erkek 
Karaçarşafa girsin diyorsanız 
Yobazin gazabından ürkerek 
Diyorsanız ki okumasın 
Kadınımız kızımız 
Budur bizim alın yazımız 
 
Unutun tüm dediklerimi 
Yıkın diktiğiniz heykellerimi 
 
Fazla geldiyse size 
Hürriyet cumhuriyet 
Özlemini çekiyorsanız 
Saltanatın sultanın 
Hala önemini anlayamadıysanız 
Millet olmanın 
Kul olun 
Ümmet kalın 
Fetvasını bekleyin şeyhülislamın 
Unutun tüm dediklerimi 
Yıkın diktiğiniz heykellerimi 
RAHAT BIRAKIN BENİ
 
Süleyman Apaydın

Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir