25 Haziran 2019 Salı 14:01:28
» Ender Erdemil: Çalışan Gazeteciler Bayramı Medya, içine basını da alan geniş bir süreçtir.

Ender Erdemil: Çalışan Gazeteciler Bayramı Medya, içine basını da alan geniş bir süreçtir.

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Ender Erdemil: Çalışan Gazeteciler Bayramı Medya, içine basını da alan geniş bir süreçtir.
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 11 Ocak 2019, Cuma 13:52:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çalışan Gazeteciler Bayramı Medya, içine basını da alan geniş bir süreçtir.

 

Televizyon yayıncılığıyla başlayan medya süreci; bilgilerin elektrik akımcıklarına dönüştürülerek paylaşılmasını sınırsız kılan internetle, önüne geçilmez bir güç haline geldi. Küreselleşmecilerin ve bilimsel demokratik devrim saçmalığını savunanların iletişim konusunda dedikleri tam da buydu. Sınırsız iletişim ağlarıyla bilgilenen ve bilinçlenen dünya halkları, yeni toplum düzenini de kuracaklardı.

 

Bunu savunanlar, dış etkilerden arındırılmış; örneğin havası boşaltılmış bir fanusta deney yapanlar gibiydi. Onlara göre dünya birden değişmiş, iletişim olanaklarıyla devrimciliğin de yolu açılmıştı. Başka bir deyişle yan çizme doktrinini yaratmışlardı. Oysa küreselleşmeciler medya sürecini kullanıp dünyada tek tip insan yetiştirme peşindeydi.

 

Bunu da becerdiler…

 

Para onlardaydı.

 

Sanatçıya, bilim adamına, gazeteciye, herkese parayı veren onlardı. Onların gösterdiği yolu açmaya çabalayanlar Ünlü oldular, başarılı sayıldılar. Ekonomik sıkıntıları olmadı.

 

Algı yaratmada medyanın üstüne yoktu.

 

Küreselleşmeciler medyayı iki yönde kullandılar. 1. Olmayanı var etme:

 

Bunlar yalan haber, değersizleri başyapıt yapma, toplum düşmanlarını kahraman yapma gibi eylemlerdi.

 

Suriye devletini medya katil ilan etti, toplumu inandırdı.

 

Uygurlara işkence yalanını medya yaydı ve toplumu inandırdı.

 

Orhan Pamuk’un hiçbir şey anlatmadığı romanlarını medya başyapıt yaptı.

 

Ergenekon davalarını medya başlattı.

 

Yalan haberler insanları öldürdü.

 

Medya bilgiyi ve toplumun zihnini kirletti. 2. Var olanı saptırma:

 

Barış, eşitlik, Atatürkçülük, insan hakları gibi kavramların anlaşılmalarından başka türlü anlaşılmaları çabası.

 

Atatürk’ün özel hayatını sevecen bir biçemle sunup basitleştiren, insanları onun ilkelerini düşünmek yerine boş düşüncelere dalmasını sağlayan medyaydı.

 

Atatürk düşmanlarının yazdıklarından onu öven bir cümleyi çıkarıp, Atatürk hayranı ilan eden de medyaydı.

 

Dindarlığını öven, yüceliğini, dünyanın bilmem neresinde heykeli olduğuna bağlayan, yanlış/doğru ama saptırıcı bilgilerle düşüncelerini değil başka şeyleri tartışmamızı sağlayan medyaydı.

 

Barışı sağlamak için teröristi savaşan taraf gösteren, teröristle barışırsak savaşın biteceği saçmalığını ileri süren ve toplumun çoğunluğunu bu düşünceye inandıran medyaydı. İnsan haklarını, kişi dokunulmazlığını hiçe sayan, çocukları ve kadınları kalkan yapan teröristle savaşı insan hakkı ihlali gösteren medyaydı.

 

Eşitliğin ancak üniter devletin parçalanıp “etnik kimliğe dayalı devletçiklerin” kurulmasıyla sağlanabileceği algısını medya yarattı. Medyaya baktığınızda; var olanı saptırma konusunda medyanın yaptıklarına, burada yazmadığımız daha yüzlerce örnek bulabilirsiniz. Çalışan gazeteci bu işin neresinde?

 

Küreselleşmeciler çalışan gazetecinin önüne iki seçenek koydu.

 

Ya onların gösterdiği yoldan yürüyüp “tek tip insan yaratma”, “toplumu yalanla kuşatma”, “bilgiyi ve toplumun zihnini kirletme” ilerinde çalışacaklardı; ya da işsiz kalıp bir köşede ekmeğe muhtaç yaşayacaklardı.

 

Birinci seçenek çalışan gazeteciye servet getirdi.

 

Servet sahibi olamayanlar da ünlü olup rahat yaşadılar.

 

İkinci seçenek çalışan gazetecinin çilesi oldu.

 

Onurunu feda etmeyenler yoklukla yaşadılar.

 

10 Ocak çalışan gazetecilerin günü.

 

Çalışan gazetecilerin büyük çoğunluğu toplumun zihninin kirletilip kolay yönetilir hale gelmesine çalışıyor; refah içindeler.

 

Bu yolu seçmeyenler de iş bulabildiğine sevinip azıcık aşıyla gününü geçirmeye çalışıyor. Bu koşullarda Çalışan gazeteciler bayramı nasıl kutlu olsun?

 

Ender Erdemil,

 

11 Ocak 2019


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir