19 Ağustos 2019 Pazartesi 18:08:40
» İçinde hayat geçen cümle

İçinde hayat geçen cümle

Vedasının yıldönümünde sevgili arkadaşım Barkın Şık’a kişisel bir mektup.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
İçinde hayat geçen cümle
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Hapisten Yazan Yazarlarımız - 04 Şubat 2016, Perşembe 09:13:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

                                  

 

Sen bize veda ettikten sonra, çok kısa kaldığın 2015 de çıktı gitti hayatımızdan. Ne bir gün fazla kaldı, ne de az. O da öncekiler gibi ne kadar süre tanınmışsa, o süreyi tamamladı ve vadesinde gitti.

 

Gitti ama arkasından iyi konuşulmuyor. Mesela senin daha 35. gününde 2015 hakkında notunu verdiğini söylüyorlar. Önce senin eylemin, ardından da şimdi sana anlatacaklarımı tek tek sayarak 2015’i suçluyorlar.

 

Arkadaşların çoğu 2015’i suçluyor. Ben henüz tek başına bir seneyi suçlu ilan ederek sıyrılamaycağımızı düşünüyorum. Daha doğrusu suçu bir seneye yıkma tavrının başka suçlu ve sorumluların gözden kaçırılması sonucunu doğuracağını.

 

Ben böyle diyorum ama senin de fikrini almam gerekir. Başta belirteyim. Onlara bir seneyi suçlu ilan edip unutmak isteyecek kadar öfkelenecek o kadar çok şey yaşattı ki. Sana anlatmam lazım.

 

Hadi bizim geçerli mazeretimiz vardı, razıydık, pek gülemeyeceğimiz 35. günde belli olmuştu. Ama istisnadan söz etmiyorum, 2015 gülünemeyen bir yıl oldu. Kahkaha demiyorum, yüzlerde birazcık asılı kalmış gülüşlere rastlayamadık.

 

Tahmin edersin ki bunun nedenleri var. İçinde “hayat” geçen cümleler kurmak zorlaştı önce. Ve ihtiyaç yokken, durup dururken oldu hem de. Durup dururken diyorum bakma, iyi bildiğin gibi kendiliğinden olmadı. Basbayağı böyle olması için karar aldılar.

 

Ve en iyi senin bileceğin sert bir iklim geldi, yerleşti. Militarize günler başlatı. Hayatın tersi olan kelimeler gürleşti birden. Tabii ki başka kelimeler, ses olmaktan çıkıp fısıltı haline dönüştü yavaş yavaş.

 

Genç kayıpları başladı gürültü içinde. Su gibi gençler. Sonra gençler birer ikişer sayısal kayıp bilgisine dönüşürken, kitlesel kıyımlar geldi. Topluca her yaştan.

 

Otomatik olarak 2015 katillerin de arttığı bir yıl oldu. Can acıtacak, can yakacak her görüntü bol bol sahne aldı. Sokaklar sessizleşti, insanlar ıssızlaştı.

 

Sonra günler böyle böyle ama artarak ve kabul ettirerek, razı ederek, acıtarak geçti. Ve fark edildi ki hayatı cümle içinde kullanamaz hale gelmiştik. 2015, içinde hayat olmayan cümlelerle gitti.

 

O arada kısa sürse de değişik bir mevsime de imza attı bu 2015. Ankara’nın yazı kadar kısa. O kadar sıcak değil, ama ılık. Fakat süresine müdahale oldu. O kısa, değişik dönem, bıçak gibi kesildi.

 

Kesilmesiyle bir kasvet, bir karamsarlık oluştu. 2015 biterken bu kasvet ve karamsarlığın, umutsuzluğa dönüşme eğilimleri gözlendi. Yalancı bahar gibi yaşandığı için, 2015’e buradan da bir fatura çıkarıldı.

 

Arkadaşım şimdi karar anındayız. Senin 2015 hakkında karar verirken, bu bilgilerle yetinmeyeceğini biliyorum. Önce bütün bunların herkesin gördüğü şeyler olduğunu söyleyip itiraz edeceksin.

 

Senin senenin başında, benim de sonunda yaşadıklarımız yüzünden objektif olamayacağımız gerekçesiyle başka istatistikler isteyeceksin. İlk önce, “Bak nüfus hem de bu yıl 1 milyondan fazla artmış” diyeceksin. “İçinde hayat yoktu bu yılki cümlelerin” sözünü tekzip için.

 

Sonra nüfus artışının bölgesel ve başka kriterler açısından dağılımlarına, önceki yıllarla karşılaştırmalarına bakmak isteyeceksin.

 

Devamında da önceki yıllarda yaşananlarla, 2015’e en benzeyen yılın bulunması üzerinde çalışacaksın. Ve en önemlisi bizim ve 2015’in başına bu melanetleri getirenlere değil, bize bakmak gerektiğini, kararın ondan sonra verilebileceğini söyleyeceksin. Ve konuyu şöyle kapatacağına eminim:

 

“Daha iki gün önce Abdi İpekçi’nin öldürülmesinin yıldönümüydü. Ne zamandır birilerinin canını acıtacak, şöyle parmak ısırtacak tek bir atlatma haber yok. Abdi İpekçi’yi asıl bu öldürür... Asıl siz kendi 2016’nıza bakın.”

 

Yazan Tutuklu Gazetecilerimizden Erdem GÜL

 

Acemi Casusu Gazeteciler…

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Hapishanedeki Casus Gazeteciler Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir