19 Haziran 2018 Salı 22:36:17
» İnsana değer vermeyen bir ülkede; Varlık Fonu’nda Bireysel Emeklilik Sistemi fonları da kullanılacak

İnsana değer vermeyen bir ülkede; Varlık Fonu’nda Bireysel Emeklilik Sistemi fonları da kullanılacak

Varlık Fonu'nda BES'in de kaynak olacağı net ifade edilmemesine rağmen kanun gerekçesinin 3 ayrı yerinde bu fonların kullanılacağı belirtiliyor. 'Verilen teşvikler ile büyüyen bir fon pazarı bulunmaktadır' denilerek BES fonlarının sistemin başarısı için değerlendirileceğine işaret ediliyor.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
İnsana değer vermeyen bir ülkede; Varlık Fonu’nda Bireysel Emeklilik Sistemi fonları da kullanılacak
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Ekonomi - 08 Şubat 2017, Çarşamba 09:08:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

***************

HaberTürk'ten Rahim Ak'ın aktardığına göre, Varlık Fonu'nda üst düzey ekonomi yetkililerinin söylemlerinin tersine kanun gerekçesinin üç ayrı yerinde Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonlarının kullanılacağına işaret ediliyor.

 

Fon'un kuruluş gerekçesinde Varlık Fonu'nun kamu kaynakları ve çeşitli fonlardan aktarmalarla oluşturulacağı daha sonra kendi kaynaklarını oluşturacağı ifade ediliyor. Şimdiye kadar Savunma Sanayii Fonu'ndan kaynak aktarımı yapılan fona en az bir fondan daha kaynak aktarılacak. İlk akla gelenler ise İşsizlik Sigortası ve BES fonları. Varlık Fonu'nda BES ve otomatik BES fonlarına işeret edilen en net bölüm kamu otoritesi olarak oldukça büyük ve çeşitli varlık portföyüne sahip olduğu belirtildikten sonra ‘Ayrıca verilen teşvikler ile büyüyen bir fon pazarı bulunmaktadır' denilerek BES fonlarının sistemin başarısı için kullanılabileceği kaydediliyor.

 

YURTDIŞI ÖRNEĞİ BES ÜZERİNDEN

 

 

BES'e açık açık işeret edilen bir başka bölüm ulusal varlık fonlarının dünyadaki örnekleriyle varılan sonuç. Bu sonuca göre yurtdışında BES fonlarında biriken kaynak varlık fonu aracılığı ile ekonomiye kazandırılıyor. Kamusal fonlar ile BES fonları konsolide edilerek uzun vadeli yatırım stratejilerinde kullanılıyor ve böylece büyümeye katkı sağlanıyor. Merkez Bankası ile de koordinasyon sağlanarak finansal istikrar gözetiliyor. Ayrıca kamunun fazla fonlarının bankalardan ve diğer alanlardan çekilip uzun vadeli projeleri destekleyeceği belirtilerek finansal sistemde köklü değişimin önünün açılması hedefleniyor.

 

BANKALARIN HAKİM ROLÜNE FREN

 

Gerekçede Fon'un çarpan etkisi ile sadece Kanal İstanbul gibi mega yatırımları değil aynı zamanda sermaye piyasalarını da besleyerek bankacılık sisteminin finans sistemindeki hâkim rolünün önüne geçilmesi amacı da fonun başat amaçlarından biri olarak ortaya konuluyor. Altapı ve gayrimenkul fonları ile katılım bankacılığına uygun sertifikaların kullanılmasının yaygınlaşması mevcut bankacılık sisteminin egemenliğine dur diyecek.

 

SALDIRILARIN DEFEDİLMESINE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

 

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Varlık Fonu'nun yaratacağı imkânların, savunma sanayii yatırımları, uzayla ilgili yatırımlar, dönüşüm projeleri, Kanal İstanbul gibi mega projeler, otoyollar ve şehir hastaneleri gibi altyapı projeleri ve yüksek teknoloji içeren projelerin finansmanında kullanılacağını anlattı. Canikli, "Piyasaların aşırı dalgalandığı, spekülatif işlemlerin, ekonomik sabotaj ve saldırıların yoğunlaştığı dönemlerde piyasaların sakinleştirilmesine ve saldırıların defedilmesine büyük katkı sağlayacak" dedi. Canikli, fona yönelik eleştiride bulunanlara, "Maliye politikasını, faiz batağına saplanmış devlet bütçesini, içerideki ve dışarıdaki para babalarına peşkeş çekmek süreci olarak yürütenlerin bizi anlamalarını beklemiyoruz" diye yanıt verdi.

 

EKONOMİYE HER YIL NE KADAR KATKI HESAPLANDI?

 

Fon'un 10 yılda milli geliri 1.5 puan artıracağı hesaplanmış.

 

Bu da milli gelire 35 milyar liralık katkı demek.

 

BES katılımcı sayısı 6.7 milyon kişi

 

Katılımcıların fon tutarı 55.3 milyar TL

 

Devlet katkısı 7.4 milyar TL

 

VERGİ İNDİRİMİNE 1 MİLYON SINIRI

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal da katıldığı televizyon programında, vergi borcunu zamanında ödeyen mükelleflere getirilecek yüzde 5 indirime parasal tavan konulduğunu belirterek, "Şu anda üzerinde çalıştığımız rakam 1 milyon lira" diye konuştu.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Savaş Ve İnsan Ve de Yaşam, Ölüm Ekonomisi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir