18 Haziran 2018 Pazartesi 14:42:15
» İşte Eğitimde din sömürüsü; Ve de Türkiye karşınızda: Bekarlık sultanlık değil, ateistle evlenmeyin.

İşte Eğitimde din sömürüsü; Ve de Türkiye karşınızda: Bekarlık sultanlık değil, ateistle evlenmeyin.

Rogg & Nok : söylenen ile bilinen olgular içinde kalan eğitim sistemimizde din olgusu içinde sömürülen ve ticari ve kişisel amaçlar veya bir kişinin amacı için tacize uğrayan çocuklarımıza verilen eğitime bir örnek haber geldi; Adı Görünüş de : "T.C Millî Eğitim Bakanlığı"; Şimdiki Zaman Diliminde Asıl Amacı Dini Sömürenlerin alt Yapısını Hazırlayan Çıkar Odaklarının Altına Yatıp Boş işlere Bakanları Toplandığı; Erdoğan Dini Sömürenleri Yetiştirme Eğitim Merkezi Olan Ve De Bunu Gören Halkın Çocuklarını Emanet ettiği merkez diye de Türkiye'de bilinen Din Sömüren Eğitim Merkez çocukları dini yoldan taciz ve sömürü teşkilatı... Milli olmayan din sömürüsü için her türlü fonksiyonel olguyu kullana Eğitime bilimsel yönden değil çıkar odaklarını gözü ile boş işler Bakanlığı’nın yeni müfredat kapsamında hazırladığı ders kitabında'evlilikte, 'kocaya itaat' 'ibadet' olarak yer aldı, 'ateistle evlenmeyin' dendi. Kitapta, "Bekarlık sultanlık değil, henüz karar verilememiş bir sürecin sancılı bekleyişidir" ifadelerine yer verildi. işte yorum yapmadan o haberi sizlere veriyoruz...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
İşte Eğitimde din sömürüsü; Ve de Türkiye karşınızda: Bekarlık sultanlık değil, ateistle evlenmeyin.
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 05 Eylül 2017, Salı 07:07:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 'Hz. Muhammed'in Hayatı' ders kitabında evliliğe ilişkin önerilerde bulundu. Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre bakanlık, "Bekarlık sultanlık değil, sancılı bekleyiştir" diyerek gençleri evlenmeyi teşvik ederken, nişan, nikah ve eşlerin birbirine karşı görevleri başlıklarında değerlendirmelerde bulundu.

 

 

MEB'in yeni müfredat kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim döneminde okutulacak ders kitaplarında tartışma yaratan başlıklar yer aldı.

 

Toplumsal cinsiyet rollerini dini motiflerle 11. ve 12. sınıflarda çocuklara anlatmaya hazırlanan bakanlık, evlilik öğütlerine de 'Evlilik' ve 'Ailede eşlerin görevleri' üniteleri kapsamında 'Hz. Muhammed'in Hayatı' dersinde yer verdi. Kitapta "Bekarlık sultanlık değil, henüz karar verilememiş bir sürecin sancılı bekleyişidir. Evlilik, zihni sürekli meşgul eden gönlün sesini dindirmektir. İnsan fıtratı gereği karşı cinsiyle birlikte yaşamaya muhtaçtır. Bunun dışındaki bir hayat insana saadet ve huzur vermekten uzaktır" ifadeleri kullanıldı.

 

'GÖZÜNÜZ DIŞARDA OLMASIN'

Yeni kitapta, kadın ve erkeklerin evlenerek ‘iffet'lerini korudukları, bunun 'geçici bir heves olmadığı' belirtilirken, "Gözü dışarıda olmayan, huzuru mutluluğu yakalamaya çalışarak evinden razı olan ve razı olunan kimseler olurlar. Nesillerini teminat altına alırlar" tarifi yapıldı. Çocukların ‘ahirete yatırım' olduğunu anlatan bakanlık, evliliği 'iffetli bir toplum modeli olma yolunda önemli bir adım' olarak anlattı.

 

'GÖNÜL EĞLENDİRMEYİN'

 

Evlenecek kişilerin bazen kendilerinin tanıştığını, bazen de tanıdıkları tarafından tanıştırıldığını belirten MEB, 'tanışma süreçlerinde dikkatli olmalı, kutsal bir birliktelik olan aile müessesesine zarar vermeyecek yaklaşımlarda bulunmalıdırlar. Çünkü her tanışma evlilikle noktalanmayabilir. Bu bağlamda birbirilerini tanıma ve karar verme süreçlerinde gönül eğlendirmeyin ya da hoşça vakit geçirmeyin" uyarısında bulundu.

 

'NİŞAN SÜRESİNİ UZATMAYIN'

 

Bakanlık ‘kız isteme', 'söz', 'nişan' ve 'nikâh' süreçlerini de değerlendirdi. Söz ya da nişanın, dini bir gereklilik değil örfi bir ‘ihtiyaç' olduğunu belirten MEB, bu dönemde "henüz evli olmadıklarından mahremiyet konularında dikkatli olmalı ve görüşmelerini meşru çerçeve içerisinde sürdürmelidirler. Söz ve nişan dönemlerinde çiftler birbirilerini, dünyevi isteklere boğarak ya da törensel günleri abartarak yılgınlığa düşürmemelidirler" uyarısında bulundu.

 

Evlilik yüzüğünün 'esaret halkası değil bir hürriyet nişanesi' olduğunu söyleyen bakanlık, evlenmeye karar verenlerin nişan sürelerini de çok fazla uzatmamalarını istedi.

 

'KİŞİ EVLİLİĞE KADAR İFFETİNİ MUHAFAZA ETMELİ'

 

Bakanlık evlilikte dini bir gereklilik olarak ‘mehir' konusunun da altını çizdi. Cahiliye Dönemi'nde; ezilen, hor görülen, pek çok sosyal haklardan mahrum kalan kadın için bir düzenleme olarak anlatılan ‘mehir' başlığında kadının yasal hakları yerine 'erkeklerin cimrilikle değil gönül hoşluğuyla ve cömertçe' vereceği ‘hibe' ve ‘bağış' ile tarif edilen mehiri sundu.

 

'Nikâhsız birliktelik' başlığı altında da nikah dışı ilişkilerin din tarafından yasaklandığı ve bu durumun zina olarak nitelendirildiği anlatılarak "Kişi evliliğe kadar iffetini muhafaza etmeli; sadece nikâhın koruyucu şemsiyesi altında karşı cinsle bir araya gelmelidir. Unutulmamalıdır ki temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara layıktırlar" ifadelerine yer verildi.

 

ÖNCE DİN EĞİTİMİ

 

Bakanlık 'Ailede eşlerin görevleri' ünitesinde ise çocuk ve düşünülen aile yapısını anlattı. Her şeyden önce dini eğitimin geldiğini anlatan MEB, "Müslüman her şeyden önce dini bilgileri ve ilmihalini öğrenmeli ve ailesine öğretmelidir" dedi.

 

'KOCAYA İTAAT İBADETTİR'

 

Dinin aileyi lidersiz bırakmadığını belirten bakanlık, "Erkekler güç ve kuvvet yönünden daha ileri olduğundan, ailenin sorumluluğunu birinci derecede onlara yüklemiştir" dedi. Anne kavramının görevleri ise 'kocasına karşı görevlerinde titiz davranması, evine ve çocuklarına sahip çıkması gerekir. Sabırlı ve kanaat ehli olmalı, israftan kaçınmalı' olarak sıralandı.

 

Ayrıca "İslam, erkeğin üstlendiği mesuliyetlere karşılık kadının da kocasına itaat etmesini istemiş ve bu itaati ibadet saymıştır. Ailede çocukların büyütülüp terbiye edilmesi daha çok anne tarafından yerine getirilir. Ailede erkek vazifesini yapar, ailesine karşı güzel davranır; kadın da ona karşı gereken muhabbet, hürmet ve itaati gösterirse aile içinde düzen ve uyum sağlanmış olur" değerlendirmesi yapıldı.

 

'MÜRTEDLE EVLENMEYİN'

 

MEB'in kitabında, 'Kabul Edilemez Evlenme Çeşitleri' başlığında da skandal ifadeler yer aldı. Çocuk yaşta evlilik ve çok eşlilik konularına değinmekten kaçınan bakanlık, 'ateist, müşrik, mürtedle yapılan evliliklerin' yasak olduğunu duyurdu. Ayrıca zorla evlendirme ve berdel uslünün de kabul edilemez olduğu vurgulandı. Ayrıca yalnızca erkekle kadının karşılıklı rızaları ve irade beyanları ile yapılan evlenme akdinin yani ‘gizli nikâh'ın ise zina olduğu belirtildi. Ailelerin haberi olmaksızın sadece iki şahitle gizli saklı kıyılan nikâhların da uygun olmadığı ve yapılmaması istendi.

 

'KÜÇÜK GELİNLER ÖRFE DAYALI'

 

İnsanların eş arama durumundan başlayarak bütün süreçlere yer veren MEB, küçük yaşta evliliği de örf kapsamına aldı. Bakanlık, evliliğin 'insanın fıtratında var olan bir güdü' olduğunu belirterek "Ülkemizde örfe dayalı olarak genç yaşlarda evlenildiğini düşünürsek…" değerlendirmesi yaptı.

 

'DİNDAR AİLE KURUN'

Dinin güzel yaşanabilmesi için önce ailenin gerek olduğunu aktaran bakanlık, yeni kitapta "Evlenirken dindar, güzel ahlak sahibi eşleri seçmek ve dindar bir aile kurmaya çalışmak gerekir" tavsiyesinde bulundu.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Din Yolu İle Sömürülen Eğitim Düzeni Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir