26 Mayıs 2019 Pazar 15:19:14
» Kızgınlar ekseni:Trump'a karşı yeni bir ittifak kurmak mümkün mü? Yoksa bir bardak soğuk su mu acaba

Kızgınlar ekseni:Trump'a karşı yeni bir ittifak kurmak mümkün mü? Yoksa bir bardak soğuk su mu acaba

Batı savaş kolu lideri olan ABD Başkanı Donald Trump'ın tutumunun ABD'nin birçok geleneksel ortağıyla ilişkilerini bozduğuna dikkat çeken uzmanlar, yaptırımlardan zarar gören ülkelerin Washington'un rakipleriyle yakınlaşmasına yol açtığını belirtti ve bunun yeni bir jeopolitik yapılanmaya dönüşüp dönüşmeyeceği sorusuna kendi çaplarında cevap aradı. Rogg & Nok: Kısaca her çözümsüz olayın bir çözümü vardır. Oda Atatürk gibi düşünmekle her türlü olgunun çözüm bulunur... Bu anlayışı anlayan memleketler ve liderleri bu ve buna benzer sorunun cevabını bulabilirler... Uğraşmaya hacet yoktur görmek için bakmak gerekmez gönül gözü ve ileriyi düşünmek ve resim olan tabloya geniş açı ile bakıp kimin ne olduğunu görmek ile ittifak kuracağınız devlet ve yöneticileri ile kendi yöneticileriniz arasındaki anlayış ve dünya görüşüne bakmanız sizleri belki çözüme ulaştırır... Yoksa çözüm diye çözümsüzlüğün ipleri dahada sıkılaştırılır, çözmek mümkün olmaz... "Atatürk gibi düşünmek" gerekir...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Kızgınlar ekseni:Trump'a karşı yeni bir ittifak kurmak mümkün mü? Yoksa bir bardak soğuk su mu acaba
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Narko-Terör Ve Bağlantıları - 22 Ağustos 2018, Çarşamba 15:46:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Geçtiğimiz hafta Rusya lideri Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de yaptıkları görüşmede Kuzey Akımı-2 gaz boru hattının yapımıyla ilgili kararlı bir tutum izledi. Liderler ayrıca ABD'nin açtığı ticari savaştan duydukları rahatsızlığı da dile getirdi.

 

Putin ve Merkel ayrıca ABD'nin İran'ın nükleer programıyla ilgili Kapsamlı Ortak Eylem Planı'ndan (JCPOA)  ayrılmasına karşı çıkarak, anlaşmanın şartlarını uygulamaya devam edeceklerini vurguladı.

 

TRUMP'IN ÖNGÖRÜLEMEZ OLMASI ÜLKELERİ BİRBİRİNE YAKINLAŞTIRIYOR

 

Moskova ve Berlin'in birçok konuda ortaya koyduğu ortak tutum Batı'da birçok tartışmaya neden oldu. Bazı Avrupalı gazeteci ve uzmanlar yeni bir jeopolitik eksenin oluşmaya başladığına dikkat çekti.

 

Rusya Bilimler Akademisi Ekonomi Enstitüsü'nden Andrey Devyatkov, Sputnik'e yaptığı açıklamada, "Trump'ın öngörülemez biri olmasına karşı koyma konusunda Moskova ve Berlin'in görüşleri örtüştü. Fakat ortak ve kesişen çıkarların gündemi daha geniş" diye konuştu. Rus uzman, siyasi ve diplomatik birlik mesajlarına rağmen, bir eksenden bahsetmek için henüz erken olduğunu da sözlerine ekledi.

 

SURİYE KONUSUNDA ORTAK DURUŞ

 

Suriye krizinin çözümünün de Rusya ve Almanya'nın ortak çıkarlarının bir parçası olduğuna dikkat çeken Devyatkov, şöyle konuştu:

 

"Merkel için kilit öneme sahip olan sığınmacı sorunu, Suriye'deki çözüme bağlı. Almanya ve Rusya, Suriye'de seçimlerin yapılmasına, ülkenin yeniden kalkınması için gerekli sosyoekonomik koşulların oluşturulmasına ilgi duyuyor."

 

Rusya ve Almanya'nın Suriye'nin yeniden kalkınması ile ilgili diyaloğuna Tahran'dan da destek geldiğine dikkat çeken İran uzmanı Yuliya Sveşnikova, bunun İran'ın savaş sonrasında da Suriye'deki varlığını koruma isteğinden kaynaklandığını söyledi. Sputnik'e konuşan Sveşnikova, "İran bu ülkeye çok fazla güç ve para yatırdı. Ancak Avrupa'nın yardımlarını kesen de Tahran'ın Suriye'deki savaşta yer alıyor olması. İran ABD, Avrupa, Türkiye, Rusya ve Çin arasındaki anlaşmazlıklardan maksimum yaralanmak istiyor, fakat tüm bunlar taktik hamleler" ifadelerini kullandı.

 

ABD'nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan ülkelerin aralarında jeopolitik bir eksen kurulması konusunda şüpheyle yaklaşan Sveşnikova, "Olası blokun tüm katılımcıları pragmatist, dolayısıyla duruma ve çok planlı çıkarlarına dayanarak hareket ediyorlar" diye konuştu.

 

PEKİN VE ANKARA'NIN HESABI AYRI

 

Türkiye'nin de Rus-Alman görüşmelerin gündemini desteklediğine dikkat çeken Rusya Dışişleri Konseyi'nin Türkiye uzmanı Timur Ahmetov, "Türkiye Rusya ve İran'a yönelik yaptırım uygulamayı reddetti. Türkiye pazarındaki petrol ve gazın aslan payı bu ülkelerden geliyor ve yaptırımlar, enerji güvenliğini tehdit ediyor" diye konuştu.

 

Rusya Ortadoğu Araştırmaları, Uluslararası İlişkiler ve Kamu Diplomasisi Merkezi Başkanı Vladimir Avatkov ise Rusya ve Türkiye'yi enerji alanında birleştiren 2 büyük proje olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

 

"Ankara artık Washington'a daha az bağımlı olan politikalar yürütüyor ve bu durum Moskova'ya ek bir konfor sağlıyor. Arkasında başka ülkelerin bulunmadığı bir ortağı anlamak her zaman daha kolay."

 

Diğer yandan uzmanlar, Türkiye'nin Batı'dan koparak tamamen farklı ortaklara geçiş yapacağına kuşkuyla bakıyor ve Ankara'nın daha çok Avrupa, Rusya ve Çin'le yakınlaşarak ABD'yle ilişkilerinde denge aramaya devam edeceğine inanıyor.

 

ABD karşıtı bir eksene Çin'in de göreceli bir ilgi gösterdiğini söyleyen uzmanlar, Washington'un yaptırımlarından ilk zarar gören Pekin olsa da Çin'in Beyaz Saray'la anlaşmaya varmaya çalıştığını vurguluyor.

 

Moskova Carnegie Merkezi'nden Aleksandr Gabuev, "ABD'ye karşı dostluğun bir sonuç vereceği düşünülecek olsa da en önemlisi, bu birliğe dahil olacak ülkelerin ortak gündeminin ne olacağı. Uygulamada hepsi Washington'la ilişkilerini iyileştirmeye çalışacak" ifadelerini kullandı.

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir