25 Eylül 2018 Salı 22:57:53
» MUTLULUK KENDİNE YETEBİLMEKTİR

MUTLULUK KENDİNE YETEBİLMEKTİR - ÖZDEN İLHAN

Paylas
MUTLULUK KENDİNE YETEBİLMEKTİR
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 15 Ekim 2017, Pazar 09:34:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tatmin etmeyen ilişkiler, endişelerle dolu bir hayat, nedensiz kendimizi suçlamalar, terk edilmek korkusu,  parasız kalma endişesi, “ el âlem ne der “ korkunuz; yaşama sevincinizi yok mu ediyor? Kendinizden vaz mı geçiyorsunuz?

Hayat gül bahçesinden ibarettir. Gül, hepinizi sevdiği ama bir o kadar dikenlerinden rahatsız olduğumuz bir çiçektir. Gülün dikeni canını yaktığı için gülü sevmeyen var mıdır? Hayatta öyledir, gülün dikenleri gibi, zaman zaman canınızı yakabilir, bunun için hayatı sevmemek neden?  Neden başınıza gelene, kabul vermiyoruz? Kuruntularla dolu bir yaşamın içine kendinizi hapis ediyoruz.

Eğer eşlerden biri ayrılmak istemiyorsa veya iyi giden ilişki bir anda kopuyorsa “neden, niçin, başıma bu neden geldi? “ Soruları arka arka sormaya başlanıyor. Olaya kabul vermek yerine, devamlı bu soruları, kendimize ve bir başkalarına sorma gereği duyuyoruz. İşin ilginç tarafında aldığımız hiçbir yanıt bizleri tatmin etmiyor veya ediyormuş gibi gözüküyor ama ertesi gün aynı kaldığımız yerden aynı soru ve sorunlarla yaşamlarımıza devam ediyoruz.

 Sizi arayan bir kişi aramıyorsa, vakit ayırmıyorsa, görmek istemiyorsa, bitmiştir. Zamansızlık yoktur. Zaman yaratılır. Eğer yaratmıyorsa; bittiğini kabullenin. Bırakın o ilişkiyi orada. Önce kendinizi af edin! Kendinizde suç aramak neden?  Bazen kendimize karşı çok acımasız olabiliyoruz. Tüm odağınızı acınıza ve kendinizde suç aramaya verirseniz, enerjinizi boşa harcıyorsunuz demektir.

Şu sıra sık kullanılan bir cümle var. Herkesi af edin!  Bence haklılar ama ifade kısalığı var. Burada size söylenen karşı tarafı yaptıklarını görmemezlikten gelmek değildir. Kimseyi af etmek zorunda değilsiniz. Ama olana kabul verip, yaşamın sadece o kişi olmadığı veya kişilerden ibaret olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Budala kişiler, yaşamın hazlarının peşinde koşarlar.  Bunlar göründükleri gibi değildirler. Hayat onlar için maskeli balo gibidir. Maskesi takıp, avlarıyla dans ederler, öyle değil mi? Balo biter, maskesini çıkarır. Maske çıkarana kadar kim olduğunu bilemezsiniz. Bir insanın hayata adım atar atmaz kendisini içinde bulacağı maskeli balo hakkında bilgi edinmesi gerekir. Aşık olabilirisiniz, sevebiliriz ya da onlardan nefret edebiliriz. Fakat bir kişiye karşı böyle duygular beslememizin sebebi, o kişinin kendisidir ve bunun değişmesini beklemeniz,  mümkün değildir. O kişi, her ne ise odur.

Yaşanmış bitmiştir. Elinizde olmayan nedenleri değiştirmeye uğraşmak için gereken mücadeleyi de verdiniz. Değişen bir şeyler yoksa ilişkiyi bittiğine kabul vermeniz gerekiyor.  Kabul verdiğiniz zaman düşüncelerinizden çıkacak, bir daha isteseniz de sizin hayatınıza girme şansı bile olmayacaktır.

 Bu dünyada, yaşamanın bir kuralı varsa eğer, kuralı koyacak sizsiniz. Başlamanın bir anlamı varsa bitişi göze almak gerekmiyor mu? Her bir bitişin bir anlamı varsa, yeni bir başlangıcı habercisi değil midir? Yaşamı düz bir çizgide tutmaya çalışmak, kendinizden ödün vermek neden? Alışkanlıklarınızın sınırı aşmadıkça, yaşamınız da nasıl yenilik olmasını bekleyebilirsiniz? Yaşamak yerine tükenmek, takılı kalmak neden? Yaşamın içinde mutluluk olduğu gibi, yaşamın engelleri de önünüze yığılabilir? Umutsuzluk ve yenilgi kabul etmek neden? Geriye dönerek sık sık “ neden” yanıtına cevap aramak adına, yüreğinizde silik izler bırakıp, kalbinizin derinlerine yüklenmek neden? Yaşamsa gerçekle düş arası ince bir çizgi içine alan bir yansıma; Sizce değil mi yoksa?

Aristo’nun dediği gibi "Mutluluk kendine yetenlerindir." çünkü mutluluğun ve hazzın tüm dış kaynakları, doğaları gereği son derece güvenilmez, nahoş ve geçicidirler ve rastlantıya bağlıdırlar.

Olumsuz olan umutlara ve korkularına sizin üstünüze akın akın gelmesine teslim olduğunuz sürece, kalıcı mutluluğa ve huzura kavuşamazsınız. Mutluluk sadece kendinizin eseridir.  Unutmayın, mutlu olmak ve mutsuz olmak sizin elinizdedir ve tamamen sizin tercih sebebinizdir. Hayatın farkındalıkları yakalayarak, korkmadan, takılmadan, sevmek gerekiyor. Eğer mutluluğumuz ne kadar çok dış etkenlere bağlıysa, istediğimiz istikrarlı mutluluğa ulaşmamız o kadar zor olur. Çünkü mutluluğunuz bu duruma bağlıysa ve bizler insanları ve koşulları her zaman kontrol edemediğimize göre, kontrollümüzü bir başkalarının eline vermiş oluyoruz, öyle değil mi? Mutluluğumuz başkalarının ve koşulların keyfine kalmış olacaktır. Mutluluğumuzu ne bir başkasının eline ve koşullara bırakmadığımız gibi mutluluğumuzu başka insanların üstüne yıkmayı da bırakmalıyız.


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir