10 Aralık 2018 Pazartesi 08:34:07
» KHK: Kovuşturmadan Hukuksuz Kurtulmak!

KHK: Kovuşturmadan Hukuksuz Kurtulmak! - Aşkım Tan

Paylas
KHK: Kovuşturmadan Hukuksuz Kurtulmak!
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 26 Aralık 2017, Salı 09:44:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KHK: Kovuşturmadan Hukuksuz Kurtulmak!Kanunu bilir misiniz? Hani şu telli çalgılar grubunda yer alan, hoş bir sese ve tınıya sahip enstrümandan bahsediyorum. Bu enstrümanın bir özelliği de her çalanın farklı tınılar çıkarmasıdır. Tıpkı Türkiye’deki kanunların her kişi tarafından farklı yorumladığı, her hukukçunun deneme, yanılma yoluyla aldığı farklı kararlar hatta suçluların da kendi çıkarlarına göre esas aldıkları kanunlar gibi.

Sade bir vatandaş olarak benim bile dehşete kapılmama neden olan 696 sayılı KHK’nin 121’inci maddesindeki “Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın, 15 Temmuz darbe girişimi ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişilerin” hiçbir hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğunun olmayacağı belirtilmesi, doğrudan ülkeyi bir iç savaşa sürüklemenin açık ve net bir göstergesi değil midir?
Örnek vermek gerekirse, öyle uzağa gitmeye de hiç gerek yok!
1994 yılında Ruanda’daki soykırımda üç ay içerisinde 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutular acımasız bir şekilde katledilmişti.
6 Nisan 1994’te dünya tarihinin en kanlı günlerinden biri yaşandı. Ülkenin resmi devlet radyosundan yapılan katliam çağrısı ile Irkçı Hutular başta eğitimli Tutsiler olmak üzere önceden belirlediği tüm Tutsileri doğramaya başladı. Parası olan Tutsiler ücret karşılığında ateşli silahlarla öldürülmeyi seçebiliyorlardı. Parası olmayanlar ise pala, bıçak, taş ile acı çektirilerek öldürüyorlardı. Artık yorulan Hutular dinlenmek için yakaladıkları Tutsilerin kaçmamaları için aşil tendonlarını kesiyorlardı. Katliamların ilk günü böyleydi. Ama yinede umut vardı Tutsiler için, çünkü ülkede barışı sağlamak için gelen BM askerleri vardı. Tek umut onlardı. Tabi onları zaten bu duruma getirenlerin BM olduğunu bilmiyorlardı.
Bu katliamın acı yüzünü görmek ve empati kurmak için izlemeyenlerin “Hotel Rwanda” ve “Shooting Dogs” filmlerini izlemelerini öneririm.

Kısacası, çıkarılan bu kanun, bu ülkenin doğabilecek bir iç savaştan ve bu iç savaştan nükleer silah satışından rant sağlayan ABD, Rusya gibi ülkelerin besleneceğini düşündürüyor.

Hatırlayanlarınız vardır; “1980 sonrası ve 1982 Anayasası’nın kabulünden sonra, bir kanun  yapılmıştı ve o kanunda da Milli Güvenlik Konseyi, ondan sonra oluşan Bakanlar Kurulu hakkında, aynı şekilde ‘hukuki, mali, idari, cezai sorumluluk olmaz’ deniyordu ve bu kanun 30-40 yıl sonra ancak kaldırılabildi.” KHK da bu durumun bir benzeridir.

 

Gelelim şimdi de Erdoğan’ın yeni KHK ile ilgili “mahkumlara tek tip elbise” düzenlemesine dair yaptığı açıklamaya…
“Bu Türkiye’nin kendine mahsus bir olay değil. Şu anda Amerika bunu uyguluyor. Daha ileri gideceğim, Guantanamo’da tek tip kıyafetle yaşam şekli oluşturulmuştur. Son duruşmada ayaklarına zincir vurmuşlardır, zincirle mahkemeye getirmişlerdir. Türkiye böyle bir uygulama yapmıyor. Sadece eline kelepçeyi vuruyor, duruşma salonunda da bunu alıyorlar.”  İnsani ve vicdani değerleri olan her bireye soruyorum: Bu açıklamanın elle tutulur hangi tarafı olabilir?
Suçu kanıtlanmamış, sanık sıfatındaki birini tek tip kıyafetle duruşmaya hangi vicdan(sız) çıkarabilir?
Guantanamo dünyanın neresinde onay görmüştür de ülkemiz tarafından model alınıyor?

Ülkelerdeki kanunlar ancak toplumların kaldırabileceği ağırlıkta veya müsaade edebileceği hafiflikte olabilmelidir.
Bu derece tepki çekecek kanunların çıkarılması bir toplum içerisinde mutsuzluğun, huzursuzluğun ve korkunun çıkmasına neden olabilir. O halde bu denli huzursuzluk, mutsuzluk ve korkuya sebep olmak neden?

Bu tür kanunlar ne bir araç ne de amaç olarak insanoğluna hiçbir zaman olması gerektiği gibi hizmet edemeyecektir.
Keşke bu denli ağır maddeler yerine

Rhode lsland eyaletine göre tramvaya turşu atmanın.

Washington'da bütün lolipop şekerlerin.

Indiana’da, ekim ve mart ayları arasında banyo yapılmasının.

San Francisco'da kullanılmış konfeti toplamanın ve atmanın.

Kuzey Carolina'da kanuna göre kedi ve köpeklerin dövüşmesinin yasak olduğu gibi ülkemizde de daha gülümseten yasalar konabilse…
 

Aşkım Tan
26.12.2017-Ankara

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

1 Yorum Yapildi
Yorum
Yusuf Güvendik - 26 Aralık 2017, Salı 18:13:16
Umudumuzu yitirmiyoruz ve bekliyoruz. Elbet bir gün bu bahsi geçen güzel günlere kavuşacağız...
Begendim 1 Oy
Begendim
Begenmedim 0 Oy
Begenmedim
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir