10 Aralık 2018 Pazartesi 23:57:03
» BİZSİZ SİZ HİÇ

BİZSİZ SİZ HİÇ - Aşkım Tan

Paylas
BİZSİZ SİZ HİÇ
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 09 Ocak 2018, Salı 09:52:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

... 

 

 

Bu ülkenin vatandaşı ve dünyanın bir parçası olan bu ülke bana 1970’lerde Alfred James Shaughnessy’nin yazdığı orijinal adıyla “Downstairs-Upstairs” (Aşağıdakiler-Yukarıdakiler) adlı eserinden uyarlanan diziyi çağrıştırdı.
Neden mi?


Aşağıda size eser/dizi hakkında vereceğim genel bilgiler belki sizlere de aynı şeyleri düşündürecektir.

 

Bir konağın en alt katında yaşayan hizmetçilerle, üst katlarda yaşayan zengin ve aristokrat bir İngiliz ailesinin hayatı konu ediliyordu “Aşağıdakiler-Yukarıdakiler” dizisinde.

 

“Aşağıdakiler”, “Yukarıdakiler”in en doğal hakkı olan her türlü lüksü sağlamakla yükümlüydüler; karşılığında ise sadece karınları doyar ve güvenli bir ev ortamında yaşar, onlara uygun görülen üniformaları giyer, üç-beş kaba eşyalı, küçücük odalarda yalınkat yataklarda yatarlardı.

 

 İşverenlerine elceğizleriyle pişirdikleri nefis yemeklerden artanları zaman zaman tatma şansları olsa da genelde karavana yemeklere talim eden sosyal statüleri düşük çalışanlardan ibaretti “Aşağıdakiler”.

 

“Yukarıdakiler” ise mücevherler içinde, altınlı gümüşlü eşyalar arasında, dantelli, ipekli giysilerle, kuştüyü yataklarda yatarak şaşaalı bir yaşam sürerek İngiliz aristokrasisini dibine kadar yaşayan bir aileydi.
“Aşağıdakiler”, kendileri olmadan parmaklarını bile oynatamayan “Yukarıdakiler”in her şeylerine ne kadar vakıflarsa, “Yukarıdakiler-Aşağıdakiler”le ilgili en ufak bir fikre sahip olmaz ve sorunları ile uzaktan veya yakından ilgilenmezlerdi.  

Hani tıpkı ülkedeki sorunlar gibi bir durum bu…

 

Seçim zamanlarında verilen tavizler seçmeni her zaman umutlandırır çünkü seçmen çaresizdir ve çaresizliğine çözüm bekler “Aşağıdaki” olarak.

 

Yani işsizlik, hayat pahalılığı, kadro, kadın cinayetleri, çocuk tacizleri, eğitim, özgürlüklerin kısıtlanması gibi sorunlara ilgi gösteriliyor gibi görünmesine rağmen hiçbir sorunun çözülmemesi “Yukarıdakiler”le birebir örtüşmektedir.

 

Yani saltanatın başka bir adı olan monarşik yönetimde kimseye müdana etmeksizin “vurduk mu oturturuz” diyecek kadar umarsız olmaktır “Yukarıdaki” olmak.

Dünya tarihi monarşik yönetilmenin sonucunda hüsranla biten birçok örnekle doludur.

 

Oysa global düşüncelere göre ülkeler kavramı yok, sadece kâr ve zarar tabloları önem kazanmıştır.

 

Şiddetten doğan her eylem, çözümden fazla sorun yaratmıştır dünyanın her yerinde “Aşağıdakiler” olarak.

 

Dünya silah ticaretinin ilk 5 üretici ve satıcısı, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi olan “Yukarıdakiler”den oluşmaktadır.

 


Sonuçta şiddettin tek kazananı ise dünya üzerinde silah pazarının liderleridir.

 

Bu tabloya göre çıkaracağımız sonuç aslında hiç de kafa karıştırmayacak düzeyde basittir.

 

Bizim “Yukarıdaki” olarak gördüğümüz, aslında “Aşağıdaki”dir çünkü seçilen “siz” seçmen “biz” olduğumuza göre seçilenin en fazla birkaç şansı olabilir ve yaşattığı hüsran sonucunda kaybetmesi yani “hiç” olması kaçınılmazdır.

 

 

Aşkım Tan

 

08/01/2018 - Ankara

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir