23 Mart 2019 Cumartesi 22:23:53
» STOCKHOLM SENDROMU

STOCKHOLM SENDROMU - ÖZDEN İLHAN

Paylas
STOCKHOLM SENDROMU
- 11 Mart 2018, Pazar 08:07:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

STOCKHOLM SENDROMU

Yıl 1973

 İsveç’in başkenti Stockholm ’da, bankaya ellerinde makineli tüfeklerle giren hapishane kaçağı Olsson ve arkadaşı “Parti yeni başladı!” diyerek üç kadın ve bir erkeği 131 saat rehin almışlardı.  Üstelik rehinelerin kaçmasını önlemek için ikili bu kişilere dinamit bile bağlamıştı!

Soyguncular, 4 banka görevlisini altı gün boyunca rehin alıyor. Rehin tutulan görevlilerden Kristin Enmark isimli bir kadın, banka soyguncusuna duygusal anlamda bağlanır. Yalnızca o değil, tüm rehineler soyguncunun lehine ifade verir. Suçluyu savunması için avukat parası bile toplarlar. Serbest kaldıklarında, soyguncuya duygusal olarak bağlanan Kristin Enmark soyguncuyu savunmaya devam eder, hatta nişanlısını dahi terk eder ve soyguncunun hapisten çıkmasını beklemeye karar verir ve sonunda da onunla evlenir.

Olay esnasında, basın telefon aracılığıyla rehinelerle konuşur. Kristin Enmark, “Ben asıl polislerden korkuyorum, burada gayet iyi vakit geçiriyoruz” der. Bu söz üzerine, gazeteler, “Soyguncu bankadan para çalamadı ama bazılarının kalbini çalmışa benziyor” şeklinde başlık atarlar.

Lehine olan tüm bu açıklamalar sayesinde, İsveçli banka soyguncusu Jan-Erik Olsson, yalnızca 8 yıl hapis yatıp çıkar ve Tayland’a yerleşir.

 İsveçli Psikiyatr Nils Bejerot, bu olay sonrası,  olanları yargılamak yerine, onları anlamaya çalışanların çabası sonucu oluşan bu duygusal bağlılığa "Stockholm Sendromu" adını vermiştir.

Bu duygusal bağımlılığın nedenleri:

*Hayatta kalma içgüdüsü ile bulunduğu yerden kaçamayacak halde olması ya da kaçamayacağına kanaat getirmesi, saldırganın ona ara sıra dostça veya yakın davranması, ihtiyaçlarının karşılaması nedeniyle saldırgana bağlılık duyuyor.

 *Rehine, onu rehin alan kişinin duygularını anlamaya başlar. Rehine saldırganla özdeşleşir. Hayatta kalma duygusunun verdiği duygu yoğunluğuyla rehine saldırganla birlikte hareket eder hale geliyor.

*Rehine, onu rehin alan kişinin oluşturduğu, kendisini zora sokan kötü koşulları benimser, bu koşulları savunur ve o kişinin yanında yer alır, ona yardım eder.

* Bu durumlar, kurbanın kendi kendine aldığı bir karar doğrultusunda gerçekleşmez. Bu aslında, yaşadığı şiddet ve kaygının doğurduğu bir sonuçtur.

Kimi zaman, yalnızca rehin alma değil, taciz, tecavüz, aile içi şiddet, dini ve siyasi baskı sonucu oluşan birtakım saldırı durumlarında da Stockholm Sendromu’na rastlanabilir.

Bu sendromu insanlar özel hayatında yaşadıkları gibi toplumsal kitle olarakta yaşıyorlar. Psikologlar ve toplumbilimciler, 'güce tapınmaktan' kaynaklanan 'Stockholm Sendromu'  Uzun süre baskı altında yaşayan ve şiddet gören bireyler, zamanla bu durumu kanıksıyorlar. Özellikle bulunduğu gurubun başı olan kişinin gözüne girmeyi, kendini gösterme çabası içinde olabiliyorlar. Cezalandırılma, dışlanma gibi olumsuzluklardan korunmak için uymak durumunda kalabiliyorlar.

Kişinin oluşmuş fikir ve davranışlarının doğal içsel bir ödül alıyor olmasından ve kendi değer sistemiyle örtüştüğünden dolayı kendini değerli hissetme, bir yere ait olma içgüdüsü olabiliyor. Bu nedenleri içselleştirildiği için daha kalıcı hale gelebiliyor.

Yaşadığı zor koşulları görmemezlikten gelmek, koşulları yaratan nedenleri görmemek, ezenlerin arkasında yer alıp destek olmak tanımlarıyla, ülkemizde olup bitenle Stockholm sendromu birebir örtüşüyor.
Amerikalı sosyolog Theodore Abel’in 1934’te Almanlar arasında yaptığı Hitler’le niçin iyi bir gelecek bekliyorsunuz? Anketinden aldığı cevaplar, Hitler’e halkın neden oy verdiğini göstermesi açısından önemlidir. Cevaplarda insanların demokrasiye güvenmediği, sert bir liderin yol göstermesini istediği ortaya çıkıyor. Almanya'da Hitler'in iktidara gelmesinde 'güce tapınmanın' etkisi var. Birçok diktatör, bu yüzden halkın desteğini de alarak uzun süre iktidarda kalabildi.

Dünya tarihi baştan aşağı bu belirtilerden kurtulamayan tepkisiz, duyarsız toplumların trajik çöküşleriyle doludur.


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir