26 Mayıs 2018 Cumartesi 22:40:07
» ÇOCUKLAR VE ANAYASA - 1

ÇOCUKLAR VE ANAYASA - 1 - Salim Koçak

Paylas
ÇOCUKLAR VE ANAYASA - 1
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 23 Haziran 2018, Cumartesi 11:35:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇOCUKLAR VE ANAYASA - 1

 

            Yukarıdaki başlık bir kitap adı. Yazarı da Prof. İbrahim Kaboğlu. Sadece Türkiye'nin değil; Avrupa'nın da önde gelen anayasa hukukçularından.

 

            Kitap, geçtiğimiz Nisan ayında çıktı. Haberdar olduğumda nasıl heyecan duyduğumu anlatamam. 

 

            "Çocuklar" ile "Anayasa" sözcüklerinin yanyana getirilmesi bile başlıbaşına büyük bir anlam ve öneme sahip. Hele bunu bir de büyük bir anayasa hukukçusu yapmışsa daha da fazla anlam ve önem kazanmakta.

 

            Böylece ülkemiz, çocuklarla hem de bu kadar yakından ilgilenen bir aydın daha kazınmış oldu. Kaboğlu'na ne kadar teşekkür etsek, kutlamada bulunsak azdır.

 

            Peki, nedir kitabın içeriği? Ne söylenmek isteniyor?

 

            Onu biz anlatmayalım. Hocanın kendisi anlatsın. Önce "Çocuklar Bağırsın Ama Telefonlar Sussun" başlıklı Önsözden alıntı yapalım:

 

            "Son iki yıldır yoğunluk kazanan ülke genelindeki anayasal bilgilenme toplantıları sırasında gözüm gençleri, ama daha çok çocukları aradı hep. Tek tük de olsa, çocuk veya torunlarıyla gelen ebeveynler, çocuklar ağladığı veya bağırdığı ya da sıkıldığı sırada çoğu zaman harekete geçer: Ya susturmaya çalışırlar ya da dışarıya çıkarmaya. En azından, etrafındakilerin bakışlarına muhatap olurlar.

 

            "O sırada, konuşmama çok yoğun biçimde odaklanmış olsam da 'bırakın bağırsın, bırakın ağlasın' der ve çocukla tanışmaya çalışırım: Burak, Ece, Muhammet ve daha onlarcası. 'Bakın ben sizin için konuşuyorum; benim gibi kır saçlılar için değil, çünkü anayasa, çocuklar ve gelecek kuşaklar için' vb. sözler, ortalığın dinginleşmesine yetiyor; kuşkusuz şunu da ekleyince: 'Çocukları değil, telefonlarınızı susturun yeter.'

 

            "Bu nedenle, anayasa, doğası gereği çocuklur için, hatta yetişkin yurttaşlara göre çocuklar anayasanın öncelikli muhatabı. Bugün anayasa karşısında daha çok, özgürlük, hak ve eşitlik öne süren çocukların anayasal yükümlülükleri olsa olsa  'ödevler' sözcüğüyle ifade edilebilir. Yetişkin oldukları andan itibaren sadece seçme seçilme haklarını kullanmayacak, görev ve yetkiler çerçevesinde anayasal sorumluluklar üstleneceklerdir.

 

            "Bütün çocuklara iyi okumalar dilerim. Haydi çocuklar! Gelecek sizindir..."  

 

            Sunuş yazısının bir yerinde de anayasal görev ve hakları bilmenin herkesin hakkı olduğunu söyledikten sonra şöyle diyor:

 

            "Kuralların konulması ve uygulanmasını denetleyen makamlar da, kaynağını anayasadan alır. Bunları bilmek herkesin hakkıdır. Ama çocuklar için daha önemli; çünkü kuralların konulması ve uygulanması sürecine çocuklar katılamamakta, ama bunlar, çocukların geleceğini belirleyici olmaktadır.

 

            "Bu nedenle anayasada çocuklara özgü haklar güvence altına alınmalı; çocukların, genel olarak insan hakları ve anayasa bütünü üzerinde de öğrenme hakkı açıkça tanınmalı.

 

            "Anayasal bilgilenme hakkı yeterli değildi: Çocuklar, anayasanın değiştirilmesi ve yapım sürecine de katılmalı; anayasanın uygulanması ile çocuklar ilişkilendirilmelidir.

 

            "Bu nedenle, çocuklar için anayasa üzerinde düşünürken, sadece anayasaya çocuklara özgü maddelerin yazılması değil, aynı zamanda yapım ve uygulanma aşamalarında da çocukları söz sahibi kılma yolları araştırılmalı. Anayasada yazılı kurallar, bunları bilme kadar sahiplenme ölçüsünde etkili olabilir. Bunun için de çocukları, anayasa yapım ve uygulama süreçlerine katmak anlamlı."

 

            Gördüğünüz gibi bizler çocukları aklı bir şeye ermez olarak görürken, Sayın Kaboğlu anayasa yapım ve uygulama süreçlerine dahi katmayı önerecek kadar önemsiyor onları, adam yerine koyuyor, güveniyor.

 

             Ama gelin görün ki böyle bir insan dahi üniversiteden atıldı, yurt dışına çıkma yasağına maruz kaldı.

 

            Bizler soramazsak, umarım bir gün gelir, bunun hesabını da sorar çocuklar.

 

            (devam edecek)

 

            Salim Koçak

 

 

 (13/05/2018) BUGÜN 84. GÜN

 

            Çocuk taciz ve tecavüzleriyle ilgili altı bakandan oluşan bir komisyon kurulmuştu. Komisyon raporunu hükümete sunacak, hükümet de o rapor ışığında bir yasa teklifi hazırlayarak TBMM'ne sunacaktı. Tarih 19 Şubat 2018'di.

(13/05/2018) Bugün 84. gün.

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir