15 Eylül 2019 Pazar 21:57:31
» EĞİTİM SORUNLARI VE SEÇİM KAMPANYASI

EĞİTİM SORUNLARI VE SEÇİM KAMPANYASI - Salim Koçak

Paylas
EĞİTİM SORUNLARI VE SEÇİM KAMPANYASI
- 24 Mayıs 2018, Perşembe 00:36:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EĞİTİM SORUNLARI VE SEÇİM KAMPANYASI

 

            Bu seçim kampanyasında eğitim sorunlarına ağırlık verildiğini gözlüyoruz. Bunun da herhâlde Muharrem İnce ile Meral Akşener'in eğitimci olmalarından kaynaklanmakta.

 

            Bu çok sevindirici ve önemli bir gelişmedir. Ancak eğitimden ne anlaşıldığı ve öncelikler daha da önemlidir.

 

            Zira çocuğu, yani çocuğun zekâsını, kişiliğini, onurunu, tercihlerini, meraklarını, zekâsını, yaratıcılığını, bilgisini önemsemediğimiz –ya da yeterince önemsemediğimiz- sürece çocuk, hem de keskin bir tepkisellik içinde bulunmaya, vermek istediklerinizi o aşılması son derece güç inadıyla almak istememeye devam edecektir. Bunda da asla haksız değildir. Zira çocuk, biz yetişkinlerden de fazla önemsenmek, değer görmek, muhatap alınmak, tercihlerine ve meraklarına saygı ve anlayış görmek, kısacası adam yerine konmak ister. Doğuştan öyle programlanmıştır. Bu da kötü bir şey değildir.

 

            Bunları yapmadığımız sürece ağzımızla kuş tutsak nafiledir. O nedenle de üzerinde durulması, değiştirilmesi gereken şey; eğitim sisteminden çok, ondan önce; zihinlerdir. Çocuğa bakıştır.

 

            Bunu yapmadığımız, yani çocuğu sadece sevgiyi değil; saygıyı da hak eden bir kişilik, bir birey olarak görmediğimiz, algılamadığımız, beynimizdeki çocuk imgesini değiştirmediğimiz sürece çocukların da, bizlerin de, devletin de işi kolay değildir.

 

            Dolayısıyla eğer yeni dönemde, yeni bir eğitim sistemine geçilecekse öncelik öğretmenlerde, onların çocuklara bakışını düzeltmekte olmalıdır. Yani önce öğretmenlerin, daha sonra çocukların ele alınması.  

 

            Ancak çocuk kişiliğinin/karakterinin yüzde 80'inin altı-yedi yaşına kadar şekillendiğini hatırlayacak olursak, öğretmenin işinin de kolay olmadığı görülecektir. Öyleyse sorumluluk öğretmenlerden çok anne-babalarındır. Çocuğa bakış açısını öncelikle onların düzeltmesi gerekmektedir ama bu da kolay değildir.

 

            Buradan, öncelikle ebeveynlerin ele alınması gereği çıkmaktadır ortaya. Mevcut anne-baba okullarında verilen eğitimler ise sadece çocuğa nasıl davranılması gerektiğine ilişkin tavsiye ve öğütlerden ibarettir.

 

            Eğitim işinin, öncelikle zihinsel/felsefi/teorik bir iş olduğunun farkına varmak şart. Değilse Finlandiya'daki eğitim sistemini getirip uygulasanız dahi sonuç alamazsınız. Zira o sistemin başarılı olması tümüyle çocuğa bakışla, çocuk algısıyla ilgilidir. Sistem nasıl bir sistem olursa olsun, çocuğa bakışın sadece doğru ve sağlıklı olması bile sonuç almaya yetebilecektir.

 

            Biliyorum zihinleri, yani kafaları değiştirmek elbette sistemi değiştirmekten çok daha zordur ama yapılacak başka şey de yoktur.

 

            Eski Fransız generallerinden biri uşağından bahçeye bir ağaç dikmesini isteyince "Ama o ağaç yüz yılda yetişir," itirazıyla karşılaşır. Bunun üzerine general; "Öyleyse yarına kalmasın. Bugün dik," der.

 

            FETÖ'nün koskoca devleti yüzyılda da değil; kırk yılda ele geçirmesine bile ramak kalmamış mıydı?

 

            Salim Koçak

 

 

 BUGÜN 93. GÜN

            Çocuk taciz ve tecavüzüyle ilgili altı bakandan oluşan bir komisyon kurulmuştu. Komisyon raporunu hükümete sunacak, hükümet de o rapor ışığında bir yasa teklifi hazırlayarak TBMM'ne sunacaktı. Tarih 19 Şubat 2018'di. Bugün 93. gün.


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir