14 Aralık 2019 Cumartesi 18:52:52
» AMA GİDİŞAT ÇOK KÖTÜ

AMA GİDİŞAT ÇOK KÖTÜ - Salim Koçak

Paylas
AMA GİDİŞAT ÇOK KÖTÜ
- 21 Temmuz 2018, Cumartesi 14:09:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AMA GİDİŞAT ÇOK KÖTÜ

 

            Dünkü, altı gün içinde dördüncü çıkışımdı. Toplamı ise yaklaşık 15 saat. Önümden gelip geçen insan sayısı ise ancak binlerle ifade edilebilir.

 

            Ömrüm boyunca halkın arasından çıkmadım. Buna rağmen bu denli olduğunun farkında değilmişim, demek ki. Ancak gözlerimi dikip, incelemeye başladığımda anlayabildim. Demek ki alıcı gözle bakmak gerekiyormuş.

 

Söylemek istediğim şu: İnsanımız çok çekingen. Özgüven ve medeni cesaretten çok yoksun. Hatta ezik ve kompleksli. Kılık kıyafetleriyle son derece modern veya muhafazakâr, ama hemen hepsi aynı. Üstelik sadece yaşı az veya çok ilerlemiş olanlar değil; gençler de öyle.

 

            Şu vidyoya göz atarsanız -sanırım- ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır:

.

 

            Bunun sorumlusu onlar değil elbette. Başta aydınlar olmak üzere siyasiler, eğitimciler, akademisyenler, mürekkep yalamışlar ve özellikle ülke yönetiminden sorumlu gelmiş-geçmiş bütün iktidarlar.

            

Lütfen, aşağıdaki vidyoya tıklar mısınız... Dans etmekte olduğum kız çocuğu bir Arap ailesinin çocuğu. Benim çağrım üzerine değil; kendiliğinden başladı çocuk şarkımıza eşlik etmeye. Ancak ondan sonradır ki yerimden kalkarak, elinden tutup, birlikte dans ettik. Annesi sadece gözlerinin görebileceği kadar kapalı bir giyim içinde olmasına rağmen izin verdi çocuğuna.

 

Bu girişkenliğe, rahatlığa, özgüvene, medeni cesarete hiçbir Türk çocuğunda rastlamadım, Büyükçekmece sahilinde. Ya kendileri ya da aileleri yan yan bakarak ya da bakmaya bile gerek görmeden gelip geçtiler. Üzerine ücretsiz diye de yazdığım ve kapağından çocuklar için olduğu da belli olmasına rağmen üç adım gelip de kendiliğinden broşürler alanların sayısı üçü-beşi geçmedi. Dahası bazıları kısaca ve kibarca anlatarak uzattığım hâlde yine de almakta çekingen davrandı. Almayan bile oldu.           

 

            Önceki bir yazımda da belirtmiştim: Araplar daha ilgililer. Hem de yabancı bir ülkede, bizimkilerse kendi ülkelerinde olmalarına rağmen.

 

           Kesinlikle biz Türklerde bir çekingenlik, içine kapanıklık, medeni cesaret, özgüven yoksunluğu var. Bu durum, Osmanlı'nın Türkleri dışlaması, zaman zaman aşağılamasıyla açıklanabileceği gibi, milli tarihimizin sürekli savaşlarla geçmiş olmasının da sonucu olabilir. Veya ikisinin de. Acaba diyorum, Atatürk; "Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Ne mutlu Türküm diyene!" diye haykırırken muradı bu ezikliği gidermek miydi?

 

            Kısacası gidişat çok kötü. Çanlar Türkiye için, Türkler için çalıyor. Selâ Türkler için verilmek üzere. Özellikle aydınlar, bunun üzerinde ne kadar durup düşünseler azdır ve sorun sadece bugünkü siyasi iktidarla da sınırlı değildir. Çok daha derinlerdedir ve siyasi olmaktan çok kültürel ve sosyolojiktir. En çok da halkın içine karışmayan, ona tepeden bakan aydınlar ve akademisyenlerle ilgili olsa gerektir.

            

Salim Koçak


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir