19 Nisan 2019 Cuma 18:28:34
» ESİR KAMPI MI, HAPİSHANE Mİ, OKUL MU? Fotoğraflar söylüyor...

ESİR KAMPI MI, HAPİSHANE Mİ, OKUL MU? Fotoğraflar söylüyor... - Salim Koçak

Paylas
ESİR KAMPI MI, HAPİSHANE Mİ, OKUL MU?  Fotoğraflar söylüyor...
- 14 Eylül 2018, Cuma 10:52:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Sağlam çocuklar yetiştirmek, bozulmuş yetişkinleri düzeltmekten kolaydır." – Dostoyevski

 

ESİR KAMPI MI, HAPİSHANE Mİ, OKUL MU?

 

            Bu sabah torunumla birlikte elele tutuşmuş, hafiften sararmaya başlamış yeşiller içindeki sağlı-sollu sıralanmış ağaçlar arasında oynaya zıplaya gidiyorduk ki bir de ne görelim! Sağa doğru inen yamaç, hem de alabildiğine yüksek bir korunakla çevrilmiş.

 

            Birden "Bu da ne, Kuzey!" demişim. Öylesine devasa bir şey ki herhâlde kim olsa aynı şaşkınlık içinde kalırdı.

 

            "Böyle bir okulun olsun, ister miydin?"

 

            Yüzüme; "Beni aptal mı sandın?" dercesine öyle bir bakış fırlattı ki anlatamam.

 

            Baktım, aynı korunak, aynı zamanda iki yandan okula doğru inmekte. Ağzı açık yanı okula bakan köşeli bir U harfi düşünün, öyle bir şey.

 

            Dahası; korunak ve çitler içine alınmış neredeyse yarım dönümlük alanın hiçbir yerden girişi yok. Demek ki öğrencileri esir aldıkları gibi o alanı da esir almışlar. Sanki Atatürk de okul duvarına asılmış posterinden "Ne yaptınız?" der gibi bakmakta.

 

            Dahası; aşağıdaki okul duvarının üstü zaten çitle çevrilmiş. O korunağa ne gerek vardı?

 

            Ekteki fotoğraflarda da göreceğiniz gibi yamacın dibinde okul var. Bir Ortaokul bu. Beylikdüzü Kemal Arıkan Ortaokulu. Bir devlet okulu.

 

            Lütfen, aşağıdaki fotoğraflara dikkatle bakar mısınız... Bir esir kampına mı daha çok benziyor, okula mı, siz karar verin.

 

            O çocuklar kendilerini ne kadar karantinaya alınmış, baskı altına girmiş, kuşatılmış gibi hissetseler haksız sayılabilirler mi? Böyle böyle mi yetişecekler?

 

            Görüyor musunuz okul yönetiminin çocuk anlayışını? Sanki okulda değil, hapishanede yöneticilik yapıyorlar. Tam bir skandal!

 

            Milli Eğitim Bakanlığı ve Beylikdüzü ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüklerine buradan soruyorum: Acaba herhangi birinizin haberi var mı bu rezaletten? Sizlerin birinden izin alarak mı yapıldı, yoksa okul yönetimi kendi kafasına göre mi takıldı?

 

            Dostlarım, boşuna çığlık atıp duruyor değilim çocuklarımız için.

 

            Evet, bütün okullarımız elbette böyle değil ama, sorunsuz bir tek okul olduğunu da düşünmüyorum. Zira bugüne kadar herhâlde yüze yakın okula gitmişimdir, hiç birinde de öğrencilerin hak ettikleri saygıyı gördüklerine tanık olmadım.

 

            Fazla söze hacet yok. Fotoğraflar söylüyor.

 

            Salim Koçak


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir