20 Mayıs 2019 Pazartesi 16:32:44
» ATATÜRK'TEKİ SADECE ÇOCUK SEVGİSİ MİYDİ?

ATATÜRK'TEKİ SADECE ÇOCUK SEVGİSİ MİYDİ? - Salim Koçak

Paylas
ATATÜRK'TEKİ SADECE ÇOCUK SEVGİSİ MİYDİ?
- 07 Ekim 2018, Pazar 15:20:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ATATÜRK'TEKİ SADECE ÇOCUK SEVGİSİ MİYDİ?

             Atatürk çocukları çok severmiş. O kadar da çok severmiş ki 23 Nisan gibi milli bir günü bile onlara armağan etmiş. 

 

            Tek bildiğimiz budur. Her zaman, her yerde sadece bunu bilir, bunu söyleriz. 

 

            Evet, çocukları elbette çok seviyordu. Bundan kimsenin şüphesi yok. Hem de yüzlerce, belki de binlerce fotoğrafla sabit bu. Ama bu sevgi öyle sanıldığı kadar önemli değil. Nihayet az veya çok her insanda vardır. 

 

            O nedenle ondaki çocuğa gösterilen ilgiyi sadece sevgiyle açıklamak mümkün değildir. Bunu yaparsanız o sevgiyi basit, sıradan, olağan bir sevgiye indirgemiş olursunuz.

 

            Örneğin neredeyse gittiği her yere Ülkü'yü de götürmesi, yanından ayırmaması sadece çocukları çok sevmesiyle açıklanabilir mi? Yanında bir kralın da bulunduğu masasına alması, başbakanla arasına oturtması, resim sergisinin açılışına götürmesi, resmi konuklarını bile ayakta bekletecek kadar onunla ilgilenmesi, devlet yöneticilerinin ön safında yürütmesi, hem salıncakta sallar ve hem de kendisi salınırken fotoğraf çekilmesine izin vermesi, halkın arasında bile ders göstermesi, elini öptürmek yerine el sıkışması sadece sevginin esiri olabilir mi?

 

            Öyle olsaydı bütün anne babaların da aynı veya benzer şeyleri yapması gerekmez miydi? Hangi anne-baba çocuğuna Aatürk'ün yaptıklarını yapmış ki bunu salt sevgiyle açıklayabilelim?

 

            Demek ki Atatürk'teki çocuk merakı, çocuğa verilen değer sadece sevgiyle ilgili olamaz. Başka bir sebebi daha olmalı. İşte o sebep; zihnindeki çocuk algısıdır, çocuk anlayışıdır, halkına örnek olma çabasıdır.

 

            Onun çocuğa verdiği değer, dünyada hiçbir devlet adamında görülmüş değildir. Eğer internete girip, en azından çağdaşlarının çocuklarla birlikte görülen fotoğraflarını araştıracak olursanız bunun hem de kesinlikle böyle olduğu görürsünüz.

 

            Öyleyse Atatürk açısından çocuğun ne ifade ettiği tekrar ele alınmak zorundadır. Onun bu konuda da tam bir fenomen olduğunu önce kendimizin kavrama, sonra da bütün dünyaya anlatma sorumluluğumuz vardır. Özellikle içinde bulunduğumuz sevgisizlik çağında çocuksu duygulara, çocuk masumiyetine, barış ve kardeşliğe daha çok ihtiyacımız olduğu da hatırlanacak olursa dünyaya verilecek en büyük sevgi, barış ve kardeşlik mesajının Atatürk'ün çocuklarla ilişkisinde bulunduğu görülecektir. 

 

            Bakalım, bunu ne zaman keşfedeceğiz.

 

            O büyük insanı bir kez daha rahmet, minnet, saygı ve sevgiyle anıyorum. Ruhu şâd olsun.

 

            Salim Koçak

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir