25 Haziran 2019 Salı 14:00:11
» KİBİR SENDROMU

KİBİR SENDROMU - ÖZDEN İLHAN

Paylas
KİBİR SENDROMU
- 06 Nisan 2019, Cumartesi 20:57:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lord David Owen ve psikiyatr Jonathan Davidson tarafından yeni bir kişilik bozukluğu tipi belirlendi. Yazarlar bu kişilik bozukluğunun olağan koşullarda ortaya çıkmadığını, ancak özellikle iktidarda olan politik liderlerin bu kişilik bozukluğuna yakalanma risklerinin yüksek olduğunu savunmaktadırlar.

Lord Owen, tıp kökenli bir politikacı olarak genç yaşta Britanya Dışişleri Bakanı olmuştur. Halen Britanya Lordlar Kamarası’nda tarafsızlar kanadının üyesidir. Owen’ın üst düzey politik geçmişi makaleyi daha da ilginç hale getirmektedir.

Yazarlar, politik liderlerin zaman içinde kazandıkları politik başarılar ve edindikleri siyasi güç nedeniyle zaman içinde diktatörleşmelerinin de zeminini hazırladığı düşüncesindedirler.

Edindikleri güç zaman içinde karakter bozulmasına yol açabilmektedir.

Karizma, aşırı özgüven, geniş vizyona sahip olma gibi özelliklerin politikacıları lider haline getirdiğini, ama aynı karakter yapısının bileşeni zaman içinde ölçüsüz özgüvene sahip olmaktadırlar. Çevrelerinden oluşan çıkar odaklı kişilerin menfaat gereği her yaptığını onaması ve aşırı dalkavukluk yapmaları ile zaman içinde özgüvenleri tavan yapmaya başlar.  Bir süre sonra, öneri ve eleştiriye kulak tıkama, pervasızlık gibi özelliklerin politik liderlerde kibir sendromu olarak adlandırdıkları bir karakter bozulmasına yol açabildiği düşünülmektedir.

Peki, insanlar neden milletvekili ve güç sahibi olmak istiyor?

Para mı?  Güç mü?  Halka hizmet aşkı mı? 

Yıllardır seçilmeden önce “dokunulmazlığı kaldıracağız” derler ama meclise girer girmez unuturlar.

Siyasi araştırmacılar “Giren bırakmak istemiyor, dışarıda kalınca da kızıyor” diyerek genel manzarayı özetliyorlar ve vekil olmalarının en büyük nedeninin ise;  sıradan vatandaşlıktan ‘very important person’a (VIP-çok önemli kişi) terfi etmek olduğunu vurguluyorlar.

Zaten milletçe bunun farkındayız. Buna rağmen bazı seçmenler, çıkar ilişkisinde oldukları vekillerin tekrar seçilmemesinden rahatsızlık duymaktadırlar.

Owen ve Davidson, araştırdıkları politik liderlerde ortaya çıktığını düşündükleri kibir sendromunun onlarda doğuştan değil, özellikle iktidara yerleştikleri (1- 9 ) sonrasında gelişen bir rahatsızlık olduğunu düşünmektedirler.

 Bu özelliklerde narsistik kişilik bozukluğu özelliklerinin bulunduğunu, bundan dolayı da bu sendroma yatkınlıkları olduğu da söylenmektedir.

Kendini başkalarından daha önemli ve üstte görme algısı, normal bir insanda bile normal kabul ettiğimiz bir durum değildir. Narsistliği üst boyutta yaşayan bu tür kişiler, her nedense kendilerine inanan ve emrine giren taba bulmakta zorlanmamaktalar. Aşağılık duygusu kendini öfke, hırçınlık ve agresiflik göstererek yenmeye çalışır.  Karşılarında ki kişileri etkisi altına aldıktan sonra, bu kişilerin güçlendikçe diğer insanlardan daha üstün olma ihtiyacı, otorite takıntısına dönüşür.

Belki de kendilerini ulaşılmaz görmek ve üstün görmek cazibe merkezi olabilmektedir. İnsanların genelde mevki sahibi veya aktör, artist gibi tanınmış kişilere gösterdiği ilginin altında yatan onların ulaşılmaz olma gerçeği yatmaktadır.

Kibir sendromuna kapılan politik liderin yol açabileceği zararların büyüklüğünü göstermesi bakımından araştırma yararlı görünmektedir.


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir