7 Nisan 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Dünya ölüm ve vaka haritası...
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
17
Hayır
870
Çekimser
6
Fikrim yok
4

Toplam Oy:897

SON YORUMLAR
» BELİRSİZLİK

BELİRSİZLİK - ÖZDEN İLHAN

Paylas
BELİRSİZLİK
23 Şubat 2020, Pazar 13:03:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BELİRSİZLİK

“Belirsizlik tüm işkencelerin en kötüsüdür.” , der, Alexandre Dumas

Dumas haklıdır.  Çünkü insan fıtratı gereği belirsizlik durumlarında tedirgindir ve bu insanı yıpratır. Üstelik belirsizlik ne kadar çoksa o kadar fazla canımızı yakar. Bizlerin zayıf olduğu nokta da burasıdır.

Belirsizlik durumlarıyla karşılaştığımızda zihnimiz duruma açıklama getirmek için çaba sarf eder. Eğer belirtilere açıklama getirmenizin bir yolu yoksa kendimizi kontrolü kaybetmiş gibi hissederiz ve korkumuzun içinde kayboluruz. Aslında kaybolmuş da olmuyoruz, belirsizlik içine girmiş oluyoruz.

Budner, 1962’ ye göre belirsizlik; yeni, karmaşık ya da çelişkili, çözülemez bir durum nedeniyle ortaya çıkabilir. Belirsizlik durumu tehdit olarak algılanırsa, birey genelde, biri boyun eğme, diğeri ise inkar şeklinde iki tür tepki ortaya koyar. Boyun eğmede kişi gerçekliği değiştiremeyeceğine inanarak kabul eder. İnkar da ise gerçeklik algılayan kişiye göre değiştirilir.

Belirsizlik, birçok psikolojik rahatsızlığın da kaynağı olmaktadır.  Gelecek yaşantımızla ilgili belirsizlik, ne yapacağımızı bilememek,  emin olamamak gibi durumlar bizleri yoğun kaygı içerisine sokar.

Bütün insanların son derece önemli sürüngen genetikleri vardır, en önemlisi de bütün bilim adamlarının kullandıkları ismiyle ‘R-Kompleks’, yani ‘Sürüngen Beyin’dir. İnsan ve hayvan beyni arasındaki farkın korkunç boyutta olması son derece ürkütücüdür. Sürüngen Beyin, yani hayvan beynimiz yüzde 96, insan beynimiz yüzde 4 tür.  İnsanı insan yapan yüzde 4’lük farktır.

Belirsizlik, beyninizin tüm kontrolünü Sürüngen Beyin, Duygusal Beyin (Limbik) 3- Görsel Beyine aktarır.

Sürüngen Beynimiz; yemek, içmek, barınmak, üremek gibi konularla ilgilenir. 

Duygusal Beyin (Limbik) ise memelilerde yüzde 98 vardır. Sürüngen Beyni sarmalayan bölümdür. İnsanların, yunus balığının, kedilerin ve köpeklerin ortak özelliğidir. Duygularımızı temsil eder ve anda yaşar. Aşk, sevgi, acı ve mutluluk gibi şeylerle ilgilidir. Mantıkla değil, tamamen duygusallıkla ilgilenir.

Görsel Beyin: Sadece insanda bulunan ve bizi diğer memelilerden ayıran sistemdir. Duygusal beyni sarmalayan en büyük bölümdür. Mantık beynidir.  Hayal kurmayı, planlamayı, üretmeyi seven, yazı yazan, öğrenen, düşünen, sorgulayan,  okuyan, yani;  insan olma mucizesi yaratan bölümdür.

Belirsizlik noktasına gelmişseniz, gerçek hayattan kopmamak için beyninizin rasyonel kısmını harekete geçirmeniz gerekmektedir. Çünkü hayatımızı belirsizlikten çıkaracak, bize destek verecek olan görsel beynimizdir. Diğer iki bölüm bizi korumak adına devamlı devreye girmeye devam edecektir. Tek yapmamız gereken şey; bu süreç boyunca beynimizin ilkel bir kısmının kontrolümüzü ele geçirmesine engel olmamızdır.  O anda olup biteni anlayıp, kontrolümüzü elimize almamız gerekir.

Eğer biz bilinçaltımızın bulanık derin sularımızda gemimize iyi kaptanlık yaparak, zihnimizin başıboş dolaşmasına izin vermez, etkin bir şekilde kullanırsak, zihnimizi istediğimiz gibi programlayabilme özgürlüğüne kavuşuruz.

Belirsizlikle başa etmeyi becerebilen insanlar bu korkunun bilincinde olmalıdır ve onu hisseder hissetmez hemen tanımlamaya çalışmalıdır.  Böylelikle iş kontrolden çıkmadan korkularımıza müdahale edebiliriz. Hem kendimizin hem de bir başkasının bıraktığı belirsizlikten kurtuluruz. Korkuyu hisseder hissetmez, ipuçlarını değerlendirerek, irrasyonel düşünceleri tespit edersek onu ortadan kaldırırız.

Sürüngen beynin emrinden kurtularak, korku yerine huzur bularak, kendi hayatımıza anlam katabiliriz. Diğer bir deyişle gerçek bir tehlikeyle karşılaşana dek bu sistemi devre dışı bırakarak, hayatımıza devam etmemiz gerekmektedir. Olumsuzlukla karşılaştığınız veya algıladığınız zaman kendinize zaman ayırarak canlı ve hareketli müzik dinleyerek sakinleşmeye çalışmanız gerekiyor. Pozitif düşünerek enerjinizi düşürmemeye gayret etmelisiniz. Çünkü pozitif düşünceler korkuyu bastırır.


Özden İlhan
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.