15 Aralık 2018 Cumartesi 15:49:52
» Rogg & Nok: İlginç Bir Haber: ÇEKİRGE YİYEREK MEDİNE’Yİ SAVUNAN KOMUTAN

Rogg & Nok: İlginç Bir Haber: ÇEKİRGE YİYEREK MEDİNE’Yİ SAVUNAN KOMUTAN

Rogg & Nok; İnternet ortamında yayımlanan Sinan Sungur imzalı adı ile yazılan ulusal.com.tr'de diye belirtilen bu Makale Yayınlanan aşağıdaki alıntı yapılan LİNK : https://www.ulusal.com.tr/cekirge-yiyerek-medineyi-savunan-komutan-fahreddin-pasa-makale 6822.html bu adreste yayın yayına hazırlanırken kaldırılmış olarak görülüyor...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Rogg & Nok: İlginç Bir Haber:  ÇEKİRGE YİYEREK MEDİNE’Yİ SAVUNAN KOMUTAN
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 24 Aralık 2017, Pazar 18:55:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Türkiye ve Vahabiler arsındaki gerilim artıyor.

 

Asıl gerilim ABD ve İsrail dostu Arap ülkeleri ile bölgede ABD ile savaşan ülkeler arasında…

 

ABD’nin dost listesinde bulunan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bölgede ABD’ye karşı direnen ülkelere saldırıları bitmiyor bitmeyecek gibi duruyor.

 

Saldırılar sadece silahla ve parayla yapılmıyor. Tarihsel değerler üzerinden de bir savaş sürdürülüyor.

 

Bu sefer hedef Fahreddin Paşa oldu…

 

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed paylaştığı bir tweet ile Türk kaplanı yada Medine Kahramanı olarak bilinen Fahreddin Paşa’ya ‘’hırsız’’ diyerek emperyalizme karşı direnen bir kahramanı daha hedefine koymuş oldu.

 

Neydi o hırsız iddiasının altında yatan gerçek…

 

Yıl 1916…

 

İngilizlerle anlaşan Vahabi Mekke Şerifi Hüseyin'in isyana hazırlandığı haberinin alınması üzerine Fahreddin Paşa Dördüncü Ordu kumandanı Cemal Paşa tarafından 28 Mayıs 1916’da Medine'ye gönderildi. Kutsal toprakların korunması gerekiyordu.

 

Şerif Hüseyin ve dört oğlu 3 Haziran 1916'da Medine çevresindeki demiryolunu ve telgraf hatlarını tahrip ederek isyanı başlattı.5- 6 Haziran gecesi Medine karakollarına saldırdılarsa da Fahreddin Paşa'nın aldığı tedbirler sayesinde başarısız olarak geri çekilmek zorunda kaldı.

 

Medine'nin etrafı isyancıların eline geçmeye başlayınca İstanbul Hükümetinin Medine'nin boşaltılması talebeni Fahreddin Paşa'Peygamberin kabrinin bulunduğu Medine'deki Türk Bayrağını kendi elimle indiremem' diyerek kabul etmedi.

 

Vahabiler gittiği her yeri yağmalıyor tarihi ve kutsal değerleri tahrip ediyordu. Yağma ihtimaline karşı da tedbir olarak Medine'deki 30 parça Kutsal Emaneti 2000 askerin koruması altında İstanbul'a gönderdi. Aslında kutsal emanetlerin İngilizlerin kontrolüne geçmesini engellemiş oldu.

 

Etrafı tamamen kuşatılan Medine’de Türk orduları kuzeye doğru geri çekilmeye başladı Fahreddin Paşa ve askerleri canını dişine takarak bulundukları bölgeyi korumaya devam etti…

 

30 Ekim 1918'de Osmanlı Devleti Mondros Mütarekesini imzalayarak I. Dünya Savaşından çekildiğinde Mütarekenin maddelerine göre Fahreddin Paşa'nın da teslim olması istendi.

 

Kendisine Mondros Mütarekesini tebliğ için İstanbul'dan gönderilen elçiyi dikkate almayarak Mondros Mütarekesinden sonra da teslim olmayarak şehri savunmaya devam etti. Osmanlı devletinin teslim olmasından sonra tam 72 gün daha Medine’yi savundu. Çekirge sürüsü yiyerek hayata kalan Fahreddin Paşa kendi askerlerinin de ısrarıyla 13 Ocak 1919'da teslim oldu.

 

Sadece Medine’de Değil

 

Fahreddin Paşa 1 Dünya Savaşı sırasında Şam Kudüs bölgesinde görev yaptı. Ermeni Tehcirinin başarıyla uygulanmasında önemli roller oynadı. Tehcire tabi tutulan Ermenileri yerleştirmesiyle uğraştı aynı zamanda Urfa Zeytun Musadağı ve Haçin'deki Ermeni isyanlarını bastırdı.

 

Savaş bittikten sonra da kahramanlıkları devam etti.

 

Medine müdafaasındansonra savaş esiri olarak önce 27 Ocak 1919 tarihinde Mısır'a daha sonra da 5 Ağustos 1919 tarihinde Malta'ya sürgün edildi.

 

Sürgün sırasında savaş suçlularını yargılamak üzere İtilaf Devletleri tarafından İstanbul'da kurulan Kürt Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi adı verilen mahkemece ölüme mahkûm edildi. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının gayretiyle önce Malta’dan kurtarıldı. Sonra da Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere Ankara’ya getirilmesi sağlandı.

 

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından Güney Cephesi'nde Fransız Ordusu'na karşı savaşan Türk kuvvetlerini birleştirmekle görevlendirildi. Fransa’ya boyun eğdirdi anlaşma yapmak zorunda bıraktı.

 

1936 yılında korgeneral rütbesi ile ordudan emekli oldu. 22 Kasım 1948 tarihinde bir tren yolculuğu sırasında Eskişehir yakınlarında kalp krizi geçirerek vefat etti. Vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığına defnedildi.

 

ABD ve İsrail dostu Vahabi Arapların Fahreddin Paşa’yı hedef almaları tesadüf değil.

 

Vahabilerin tarihinde Fahreddin Paşa bir korkudur.

 

İngilizlerle anlaşarak bölgeye kan ve gözyaşı getirmenin yarattığı korkudur.

 

Fahreddin Paşa bugün açısından çok büyük değerler ifade ediyor.

 

Fahreddin Paşa bölgede emperyalizm ile işbirliği halinde olanların korkulu rüyasıdır. Öyle olmaya ve mazlum milletlere bayrak olmaya devam edecektir!

 

Bütün saldırılara rağmen…

 

Sinan Sungur

 

sinannsungur@gmail.com

 

ulusal.com.tr

 

LİNK : https://www.ulusal.com.tr/cekirge-yiyerek-medineyi-savunan-komutan-fahreddin-pasa-makale 6822.html


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir