15 Eylül 2019 Pazar 21:58:16
» Sanat ve sanatçılık görsel düşün kavramıdır, bu kavramlar değişik biçimlerde yorumlanır...

Sanat ve sanatçılık görsel düşün kavramıdır, bu kavramlar değişik biçimlerde yorumlanır...

Günümüzde herkes bu kavrama sarılıyor, fakat sarılmak doğru kavramı savunmak değildir, her insan düşünür, zaten bizler düşünen hayvanız, bazen hayvansal iç güdümüzle düşünür ve onu sanat adı altında gösteririz. Bu çerçevede Bir istifa daha: Orhan Pamuk yanlış biliyor; Açılışına Orhan Pamuk'un davet edildiği Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nde istifalar sürüyor. M. Melih Güneş de Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’ndeki görevinden istifa etti...
Paylas
Sanat ve sanatçılık görsel düşün kavramıdır, bu kavramlar değişik biçimlerde yorumlanır...
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Kültür-Sanat - 20 Aralık 2014, Cumartesi 12:59:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Nâzım Hikmet üzerine araştırmalarıyla tanınan, yazar, mimar M. Melih Güneş, Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde 15 Aralık’ta açılan Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nin danışma kurulundan, önceki gün istifa etti.

 

Cumhuriyet'ten Aslı Uluşahin'in haberine göre, Güneş istifasında, merkezin yönetimini, merkezin yönetmeliğine uymamakla eleştirdi. Ayrıca açılış töreninin içeriğine ilişkin de eleştirileri vardı. Öncesinde, Prof.Dr. Ayşe Buğra ile yazar Gündüz Vassaf da yönetim kurulundan ayrılmıştı.

 

Melih Güneş istifa ederken, törende video kaydı yayımlanan, yazar Orhan Pamuk’un konuşmasındaki “bilgi yanlışlarına” dikkat çekti.

 

Pamuk, “Hapse gönderilmesine rağmen Atatürk’ü sevmeye devam eden Nâzım Hikmet’in, 1950’de hapisten çıktıktan sonra ‘Kuvayi Milliye Destanı’nı yarım bıraktığını” aktarmıştı. Kendisindeki bilgi ve belgelere göre, “Ve biz de burda bitirdik destanımızı” diyen Nâzım Hikmet’in bu destanı 1941 yılında Bursa Hapisanesi’nde tamamladığını belirten Güneş, merkezin ilk işlerinden birinin “bu yanlışı düzeltmek ve kanıtlamak” olduğunu vurguladı.

 

Melih Güneş’in diğer eleştirileri, merkezde açılan “Entelektüel Tarihimizde Kırılma Noktası: Nâzım Hikmet’in Açlık Grevi” adlı sergi ile öğrencilerin tören salonuna alınmamasınaydı.

 

Güneş, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada ise danışma kurulundan adının kaldırılmasını istese de “Nâzım Hikmet’e olan bağından dolayı, merkeze her zaman, her türlü yardım ve desteğe, hep hazır olduğunu” söyledi.

 

İstifaların ardından merkezin yönetim kurulunda artık yazar Murat Gülsoy, Doç.Dr. Duygu Köksal, Yrd.Doç.Dr. Jonathan Ross ile serginin küratörü Prof.Dr. Zafer Toprak bulunuyor.

 

Bağımsız Özgür Medya

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir