12 Aralık 2018 Çarşamba 18:34:23
» Seçimler yaklaştıkça baskı da artıyor..."MAYIS AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ"

Seçimler yaklaştıkça baskı da artıyor..."MAYIS AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ"

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Seçimler yaklaştıkça baskı da artıyor...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 23 Haziran 2018, Cumartesi 14:25:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Seçimler yaklaştıkça baskı da artıyor"
 
 
Yarkadaş: "AKP iktidarına 'kaşının üstünde gözün var' demek bile gözaltı ya da tutuklama sebebi haline geldi."
 
 
Barış Yarkadaş, 24 Haziran seçimleri öncesi gazetecilerin üzerindeki baskının yoğunlaştığını rakamlarla açıkladı.
 
 
Basına Yönelik Hak İhllaleri raporunun Mayıs ayına ilişkin verilerini açıklayan  Yarkadaş, "AKP, halk gerçekleri öğrenmesin diye basını susturmaya çalışıyor" dedi.
 
 
BASKILAR SÜRÜYOR
 
 
Gazetecilerin ağır baskı altında olduğunu belirten  Yarkadaş, "Mayıs ayında gözaltılar, tutuklamalar ve soruşturmalar hız kesmedi" dedi. 
 
 
Seçime sayılı günler kala muhalif gazetecilere yönelik gözdağının arttığını dile getiren Yarkadaş, "Mayıs'ta 6 gazeteci gözaltına alındı, 4 gazeteci de tutuklandı. 15 gazeteci ise 92 yıl hapis cezası aldı" diye konuştu. 
 
 
ACI TABLO
 
 
Mayıs ayında 3 habere erişim engeli getirildiğini, 3 gazeteciye soruşturma, 3 gazeteciye ise dava açıldığını belirten Yarkadaş, "İktidara 'kaşının üstünde gözün var' demek bile gözaltı ya da tutuklanma sebebi" dedi.

 

Geride kalan ay içinde, 1 gazeteciye tazminat davası açıldığını belirten Yarkadaş, 3 gazetecinin ise tehdit ve saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

 

 

Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
"Mayıs ayında, 1 gazeteci için suç duyurusunda bulunuldu. 1 röportaj sansürlendi. 9 kitap yasaklandı. 1 TV programının yayını engellendi. 1 film etkinliği yasaklandı. D&R birçok muhalif yazarın kitaplarını sipariş etmeyi durdurdu. İşte bu tablo, AKP'nin seçimlere büyük bir özgüvensizlikle gittiğinin işaretidir. Kendisine güvenmeyen iktidar partisi, medyaya yönelik baskıyı artırarak, gerçeklerin üstünü örtmeye çalışmaktadır. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, gerçekler inatçıdır ve er geç ortaya çıkarlar."
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

MAYIS AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

 

1 Mayıs 2018: Kapatılan Zaman gazetesinin eski çalışanlarından oluşan 18 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme Heyeti, "Silahlı Terör örgütüne üye olma" suçundan sanıklardan Hakan Taşdelen, Ahmet Metin Sekizkardeş, Faruk Akkan'a 9 yıl hapis cezası verdi. Sanık Osman Nuri Arslan, Ahmet İrem ve Yüksel Durgut ise 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklardan Murat Avcıoğlu ise "Örgüte üye olmamakla birlikte bilerek isteyerek yardım" suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilirken; sanıklar Cuma Kaya, Alaattin Güner, Hüseyin Turan aynı suçtan 5'er yıl hapis cezasına çarptırılarak tahliyelerine karar verildi.

 

3 Mayıs 2018: Azadiya Welat Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban tutuklandı.

 

5 Mayıs 2018: Denizli’de gözaltına alınan gazeteci Gökhan Öner, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

 

5 Mayıs 2018: Kolon kanseri olduğu için dün denetimli tahliye kararı verilen Özgür Halk Dergisi çalışanı Devrim Ayık, tutuklu bulunduğu Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'nden çıkmadan gözaltına alındı. Ayık hakkında yakalama kararı olduğu belirtildi.

 

5 Mayıs 2018: Hürriyet gazetesinde  bir muhabir Pazar günü Muharrem İnce ile röportaj yapmak için girişimde bulundu. Başlangıçta gazete yönetimi de röportaja onay verdi. Röportaj için tüm hazırlıklar tamamlanırken, kritik bir gelişme oldu. İnce’yle röportaj yapacak olan muhabire, röportajın iptal edildiği, gazetede röportajın yer almayacağı bildirildi.

 

7 Mayıs 2018: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın makam odasında intiharına ilişkin haber üzerine Cumhuriyet gazetesi ve haberi yapan muhabir Ahmet Şık hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

8 Mayıs 2018: Afrin harekatını eleştiren sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan gazeteci İshak Karakaş'ın da aralarında bulunduğu 9 kişi yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliye edildi.

 

8 Mayıs 2018: Gazeteci Mustafa Dolu, hakkında açılan bir davayla ilgili gözaltına alındı.

 

8 Mayıs 2018: 23 aydan fazla süredir tutuklu bulunan gazeteci Şerife Oruç, yargılandığı davanın beşinci duruşmasında da tahliye edilmedi. Mahkeme, Oruç aleyhine ifade veren tanıkların zorla duruşmaya getirilmesine karar verdi.

 

8 Mayıs 2018: Yazar Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında Afrin operasyonuyla ilgili açıklamaları nedeniyle 8 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Savcılık, Hamzaoğlu’nun evinde bulunan kitapları suç delili yaptı.

 

8 Mayıs 2018: Jinnnews muhabirleri Nurcan Yalçın ve Durket Süren avukatlarıyla birlikte yaşadıkları baskıları kamuoyuyla paylaştı.Gözaltında polis tarafından farklı muameleye tabi tutulduklarını anlatan muhabirler, gözaltı süreçlerinden sonra sohbet etme talebiyle polis tarafından aranarak rahatsız edildiklerini ifade ederek, İHD’ye yaptıkları başvurunun ardından suç duyurusunda bulunacaklarını kaydettiler.

 

9 Mayıs 2018: Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Alican Uludağ’ın yaptığı iki habere erişim engeli getirildi.

 

10 Mayıs 2018: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan Artvin’in Hopa ilçesinde gözaltına alındı.

 

10 Mayıs 2018: Cumhurbaşkanı Erdoğan, bagımsızozgurmedya.com sahibi Cessur Demir hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla dava açtı.

 

10 Mayıs 2018: Kapatılan Cihan Haber Ajansı’nın eski Ankara haber müdürü Kazım Canlan’a, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşmasında 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

 

11 Mayıs 2018: Kapatılan Özgür Gündem’in imtiyaz sahibi Kemal Sancılı tutuklandı. Sancılı, Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

 

11 Mayıs 2018: Artvin Hopa’da gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesi Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan, aldığı para cezaları ve 1 yıl 3 aylık hapis cezası nedeniyle tutuklandı

 

 

13 Mayıs 2018: Hapisteki cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, kendisiyle ilgili haber yapan gazetelere ve annesinin bir demecinin olduğu Cumhuriyet Gazetesi’ne cezaevi yönetimince el konulduğunu belirtti. Ayrıca, BirGün, Cumhuriyet, Evrensel gibi gazeteler incelenmek için el konulup Demirtaş’a ertesi gün veriliyor.

 

13 Mayıs 2018: Avesta Yayınları’nın dokuz kitabının mahkeme tarafından ‘terörle mücadele’ kapsamında toplatılmasına karar verildi.Yasaklanan dokuz kitap şöyle: Kan, İnançlar ve Oy Pusulaları, Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk, Tasavvur Mu Gerçek Mi? Mahabad Kürt Cumhuriyeti Büyük Güçlerin Politikasında Kürtler 1941-1947, Mağdur Diasporadan Sınır-Ötesi Vatandaşlığa Mı?, Ülkemde Bir Yabancı, Çaldıran Savaşı’nda Osmanlılar Safeviler ve Kürtler, Tanrı ve Şeyh Adi Kusursuzdur: Yezidi Tarihinden Kutsal Şiirler ve Dinsel Anlatılar, Kürdistan Bayrağının Altında ve Irak’ta Soykırım.

 

14 Mayıs 2018: Demokratik Modernite dergisi çalışanı Yüksel Azak, Bingöl’de gözaltına alındı.

 

14 Mayıs 2018: Cumhuriyet Gazetesi’nin "Erdoğan'ın 'yazlık sarayı' için 40 bin ağaç katledilmesini protesto edenlere jandarmadan 'damperli' engel" başlıklı haberine erişim engeli getirildi.

 

 

 

15 Mayıs 2018: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş ve gazeteci Hayri Demir hakkında Afrin operasyonu döneminde yaptıkları haberler nedeniyle 10,5 yıla kadar hapis cezası istedi.

 

16 Mayıs 2018: Artı TV çalışanı Mücahit Avras hakkında yaptığı haberler ve Afrin’e dair yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek soruşturma açıldı. Ailesinin evi polislerce basılan Avras hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.

 

17 Mayıs 2018: Sosyal medya üzerinden yayın yapan bir programda söylediği sözler nedeniyle hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla soruşturma başlatılan gazeteci Levent Gültekin, savcıya ifade verdi.

17 Mayıs 2018: KHK ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi’nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Atar, “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla açılan davada 6 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

17 Mayıs 2018: Özgürlükçü Demokrasi gazetesi eski editörü Gülşen Koçuk, Kocaeli’nin Darıca ilçesinde gözaltına alındı.

 

 

 

18 Mayıs 2018: Van’da gazetecilik yaparken yaptığı haberlerden dolayı hakkında çok sayıda soruşturma açılan ve tutuklanan İdris Yılmaz, 4 aydır tek kişilik hücrede tutulduğunu ve spora bile tek başına çıkartıldığını aktardı. Gazetelere yazdığı mektupların sansürlendiğini bildiren Yılmaz, “Ağır bir tecrit altında olmamın nedenini anlayamıyorum” dedi.

 

18 Mayıs 2018: Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun hakkında “Nuriye ve Semih’in 14 avukatı tutuklandı” başlıklı haberi nedeniyle dava açıldı.

 

20 Mayıs 2018: Gazeteci Mahmut Oral, Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da düzenleyeceği miting için yaptığı akreditasyon başvurusu yine reddedildi.

 

21 Mayıs 2018: Gazeteci İrem Afşin, Şişhane metrosu çıkışında GBT kontrolü yapan polislerin kendisini durdurup boynundaki puşiyi kast ederek, ‘Kıyafetiniz uygun değil” dediğini ifade etti. Afşin, ardından da başka bir polisin arkasından “Dikkat et de kuytu bir yerde kesmesinler” diyerek tehditte bulunduğunu söyledi.

 

22 Mayıs 2018:  KHK ile ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık hakkında kansere neden olan ürünlerin Sağlık Bakanlığı’nca gizlendiğine dair yazı dizisi nedeniyle soruşturma açıldı.

 

22 Mayıs 2018: Aydın'ın Koçarlı ilçesindeki yerel bir gazetenin imtiyaz sahibi gazeteci Şener Alevci, İncirliova ilçesindeki evinin önünde 2 kişinin sopalı saldırısı sonucu başından yaralandı.

 

23 Mayıs 2018: Kayyum atanan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin 6’sı tutuklu 14 çalışanı hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede gazetedeki editör, yazıişleri müdürü, imtiyaz sahibi, idari ve mali sorumlu olmak üzere her çalışan suçlanıyor.

 

 

24 Mayıs 2018: Yeni Asya editörü Nur Ener Kılınç, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

24 Mayıs 2018: Kapatılan mizah dergisi Gırgır’ın çizeri Seyfi Şahin’e, “Musa Kızıldeniz’i ayırır ve Yahudileri kurtarır” başlıklı karikatürüyle ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi.

 

24 Mayıs 2018: Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, bugünkü köşe yazısında ölüm tehditleri aldığını ve Koruma Şube Müdürlüğü'nün kendisine koruma tahsis etmek istediğini söyledi.

 

25 Mayıs 2018: Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker'e 'Şenbay Madencilik' hakkında yazmış olduğu yazı nedeniyle 1.5 milyon TL'lik tazminat davası açıldı.

 

 

26 Mayıs 2018: Gazeteci İdris Yılmaz ailesine gönderdiği mektupta gönderilen çorap ve iç çamaşırlarının kendisine verilmediğini söyledi.

 

 

28 Mayıs 2018: Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan, Sendika.Org’da yayımlanan “Diktatörlüğü durdurabiliriz” başlıklı haberi ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alındı.

 

29 Mayıs 2018: Halk TV'de ekranlara gelen Uğur Dündar’ın hazırlayıp sunduğu ‘Halk Arenası’nın, 15 Haziran Cuma akşamı Atatürk Meydanı’nda yapacağı program, Dikili İlçe Seçim Kurulu tarafından izin verilmedi.

 

29 Mayıs 2018: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel'in, KİT Üst Komisyon toplantısında gündeme getirdiği PTT'nin kamera alım ihalesiyle ilgili haberlere mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi.

 

29 Mayıs 2018: Gazeteci Hayri Demir’e sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek açılan davada 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi.

 

29 Mayıs 2018: Ankara Valiliği, Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin yapacağı LGBTİ+ film seçkisi gösterimini “toplumun hassasiyetleri sebebiyle uygun görülmemesi” ve saldırı olabileceği gerekçesiyle yasakladı.

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir