19 Ağustos 2019 Pazartesi 18:09:07
» Sevgili Cumhuriyet Okuru Bugün 8 Şubat Pazartesi...

Sevgili Cumhuriyet Okuru Bugün 8 Şubat Pazartesi...

Geçen sene tam bugün Cumhuriyet’in Genel Yayın Yönetmeni olarak göreve başlamıştım. Gururla, heyecanla...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Sevgili Cumhuriyet Okuru Bugün 8 Şubat Pazartesi...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Hapisten Yazan Yazarlarımız - 08 Şubat 2016, Pazartesi 09:40:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Türkiye’nin en fırtınalı dönemlerinden birinde, Türkiye’nin en itibarlı gemisinin dümenine geçerken, kendim kadar bu gazetenin hiçbir fırtınaya yenilmeyen mazisine ve çizgisine güveniyordum. Bir de yol arkadaşlarıma elbette...

 

Gazetemiz bir yıl boyunca (son 2.5 ay hariç) bu köşeden ödüllerimizi de duyurdum, cezalarımızı da; kâh imdat çağrısı yaptık, kâh ilkeler kavgası... Bazen sevincimizi yazdım, bazen kederimizi.

 

Arkadaşlarımın üstün gayretiyle gemimizi sarsmadan, batırmadan, denizlerden okyanuslara taşımaya çalıştık.

 

Eleştiri de aldık, övgü de...

 

Cumhuriyet, adını aldığı Cumhuriyete, demokrasiye, özgürlüklere, insan haklarına, laikliğe sahip çıkan cesur tavrıyla, oldum olası bu değerlerin düşmanlarının hedefindeydi. Son dönem tırmanan faşizme koşut olarak bu husumet de büyüdü ve Cumhuriyet’in iki yöneticisinin hapsedilmesiyle sonuçlanan kindarlık herkesin gözünün önünde yaşandı.

 

2.5 aydır Erdem Gül ve ben, Silivri’de bu rövanş hırsının tutsağıyız.

 

Artık haber vermiyor, haber oluyoruz.

Cumhuriyetimizin yazarı olmaktan çok, okuru durumundayız. Ama yol arkadaşlarımız, yokluğumuzu hiç hissettirmeden, büyük bir sorumluluk duygusuyla, gayretle ve cesaretle gemimizi ve mesleğimizi çamurlu havuzlara boğdurmadan, açık denizlere sürdüler, sürüyorlar.

 

Silivri kapısında yaptıkları Yazıişleri toplantısına biz de içerden katılarak, haberin, habercinin, önüne konan her duvarı aşabileceğini dosta düşmana gösterdik.

 

Cumhuriyet, yöneticisinden çaycısına, muhabirinden düzeltmenine kadar bir yandan en iyi gazeteyi size sunma gayretindeyken bir yandan da bizleri zulmün elinden kurtarma mücadelesi verdi; sizler de onları desteklediniz.

 

Bu fedakâr çabayı, bu vefakâr dayanışmayı, ömür boyunca unutmayacağız.

 

Bize gelince:

 

Ustanın, “Mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta bütün mesele” şiarına sarıldım; teslim olmadık.

 

Susmamız için konulduğumuz hücreleri, gazetemiz ve bizi bir gün olsun yalnız bırakmayan Umut Nöbetçilerimiz sayesinde biraz kürsüye dönüştürdük; Türkiye’ye, dünyaya ses verdik. Onlar yalnızlaştırmaya çalıştıkça inadına kalabalıklaştık.

 

Tehdidin, cezanın, hapsin bizi mücadeleden caydıramayacağını, her gazete ve gazetecinin öyle kolayına susturulamayacağını, bu ülkenin haramilere, zorbalara bırakılmayacağını gösterdik. İçerde konuşuyor olmanın gururunu, dışarda susmanın utancına tercih ettik.

 

Yol arkadaşlarımızın, ailelerimizin, okurlarımızın, gazetemizin yüzünü kara çıkarmamaya çalıştık.

 

Hepinize Silivri’den sevgiler yolluyorum.

 

Can Dündar

 

Saygılar…    

 

 

Acemi Casusu Gazeteciler…

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Hapishanedeki Casus Gazeteciler Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir