6 Aralık 2019 Cuma 06:26:34
» Susmuyoruz; CENGİZ AYTMATOV’UN VEFATLARININ 11. YILI ANISINA…

Susmuyoruz; CENGİZ AYTMATOV’UN VEFATLARININ 11. YILI ANISINA…

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Susmuyoruz; CENGİZ AYTMATOV’UN VEFATLARININ 11. YILI ANISINA…
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 11 Haziran 2019, Salı 11:00:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

12 YIL ÖNCE KALEME ALDIĞIMIZ MAKALE;

CENGİZ AYTMATOV ELÂZIĞ’DA!..

           Asrın büyük mütefekkiri diyebileceğimiz bir kalem!.. Bu milletin milli hafızasına sahip çıkan bir kalem!.. Türk’ün dilini ve gönlünü, inceliğini ve sadeliğini, temiz ve sade  aşkını, harsını ve edebini, asra ve zamana yürüyüşünü bütün eserlerinde; cihana taşıyan’ mükemmel bir kalem!

           Cengiz Aytmatov için bizler rahatlıkla, ‘asrın Dede Korkut’u diyebiliriz. Öyle ki, 80 yılını bulan ömrünü bu millete hasretmiş; nerede ise bütün dillere çevrilen roman ve hikâyelerinde, ‘kültürün taşıyıcısı’ görevini nerede ise tek başına omuzlamış asrın Alp erenidir.

           İnancımız ne diyor; “alimlerin mürekkebi şehitlerin kanından daha ağır gelir” Cengiz Aytmatov’u, gönlüm ve yüreğim ‘asrın alimi’ zamanın yaşayan bir mütefekkiri olarak selamlıyor! 

           Evet, Elâzığ o kadar bahtlı bir şehir ki; bu şehrin son 15 yılını şöyle bir tefekkür ediniz. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları ve Türk Dünyası Hizmet Ödülleri vesilesi ile kimler gelmemiş ki!.. Elâzığ, bu coğrafyanın ‘yıldızlarına’ öylesine sahiplenmiştir ki, gönlünü Türklük coğrafyasına ‘çadır’ etmiştir. Elâzığ’a ve Elâzığ insanına bu köklü ve duyarlı çalışmalarla; Ata Yurdu-Uluğ Türkistan daha yakın olmuş; Kırım ve Kerkük nabzımızın atışı kadar sıcak olmuş; Evlad-ı Fatihan Yurduyla dertleşir olmuş; Doğu Türkistan rüyalarımızdan hiç mi hiç eksik olmamış!..

           Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları ve Türk Dünyası Hizmet Ödülleri; bu milletin öncelikle kendi değerlerine sahiplenme şuurunu taşıyan çok ilkeli faaliyetlerdir. Özellikle de, ‘edebiyat tarihi’ üzerinde çalışmalar yapanlar için çok önemli kaynak bilgiler önlerine gelmiştir!..

           Daha düne kadar kendi yakınındaki edebi dehalara bile yabancılık çekiyorduk!.. Tarihten uzaklaşmak, kültürden uzaklaşmak, dilden uzaklaşmak ne demektir; Bu milletin kendi içinde ve kendi değerlerine yabancılaşmasıdır.

           Elâzığ, bulunduğu coğrafya ve bu coğrafyanın hareketliliği, diriliği ve canlılığı sayesindedir ki, son 15 yıl içerisinde yapılan faaliyetlerle, Türkiye’nin ve Türk Dünyasının ‘—edebi mahfili’ haline gelmiştir. Şiir, sanat ve edebiyat dünyasında artık Elâzığ’ın çok önemli bir yeri ve derin izleri olduğunu söylememiz mümkündür.

           1992 yılından itibaren düzenli ve istikrarlı bir şekilde her biri tanınmış bir ilim, bir irfan ve bir şairimiz adına yapılan Uluslar arası Hazar Şiir Akşamlarıyla

birlikte; kendi edebi dünyamızın çok güçlü isimleriyle de bu vesile ile tanış olduk; onların şahsında kendi tarihimiz, hukukumuz, kültürümüz ve irfanımızla bir daha buluşma imkanını bulduk. Dile kolay, her Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları tarihe şerh düşülecek bir şekilde, ‘güldestesi’ yazılı birer kaynak olarak yayınlandı. 1992’lerden bugünlere doğru, Güldestelere şöyle bir bakıyorum da, ‘edebi tarihimiz’ 1200 sayfaları bulan bir büyük kaynak olarak gelecek nesillere aktaracağımız yegane eser oluvermiş!.. Aynı şekilde, 2003 Tarihinden bugünlere kadar düzenli bir şekilde, ‘Elâzığ Şehrinin Ödülü’ olarak da düşünebileceğimiz, Türk Dünyası Hizmet Ödülleri de, bizleri üç kıtayı birbirine yaklaştıran tarihi özlemini bu şehrin güzel ikliminde buluşturmuştur!.. Bu Ödüller vesilesi ile bu şehir kâh Ata Yurduna, kâh Yavru Vatana, kâh Evlad-ı Fatihan Yurduna taşınmış! Denktaş’ı, Mehmet Emin Aga’yı,Nursultan Nazarbayev’i;  bu şehir Türk Dünyası Hizmet Ödülleri ile öylesine derin gönül köprüleri kurdu ki, tarifi imkansız!..

           Evet, 25 Ekim 2007 Tarihinde; Türk Dünyasının dört bir yanından gelecek şairlerimiz, ediplerimiz ve yazarlarımız Elâzığ’da buluşacaklar. Bu buluşmanın gönül tahtına bir güzel insan oturacak, Cengiz Aytmatov!..

           Kırgız Türk’ünün bütün edebi mirası sanki onun eserlerinde, ‘ruh bulmuş’ Dağlar, Irmaklar, Göller, Vadiler dile gelmiş; her eserde coğrafya insanıyla birlikte; onun hal tercümeliğini yapar olmuştur. Sovyetlerin o katı rejimi bile, Aytmatov’un kalemi karşısında, ‘boyun eğmiştir’  

           Milli Eğitim Bakanlığının Okullarımızda, ‘tavsiye ettiği’ ve aralarında; Kutadgu Bilig, Dede Korkut, Yunus Emre, Mevlana, Evliya Çelebi, Ömer Seyfettin, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal, Reşat Nuri Güntekin, Peyami Safa, Necip Fazıl Kısakürek, Âşık Veysel, Ord. Prof. Dr. Ali Fuat BAŞGİL ile Eflatun, Eflatun, Sadi, Goethe’nin de yer aldığı bu temel eserler arasında, şüphesiz ki; bizim için müstesna bir yeri olan eserleriyle Cengiz Aytmatov’un eserlerinin de olması bu vesile ile bizlere ayrı bir haz veriyor.

           Birçok Üniversitelerimizde, Cengiz Aytmatov’un eserleri ve hayatı üzerinde, akademik çalışmalar yapıldığını da biliyoruz. Belki bunlar arasında en fazla dikkatleri çekeni de, Elâzığ F.Ü. Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın çalışması diyebiliriz. Manas Yayıncılıkta, Cengiz Aytmatov ile ilgili yapılan bir önemli çalışmayı önümüzdeki günlerde okuyucusu ile buluşturacak!..

           Kırgız Türk’ü ile birlikte hafızalarınıza tabii olarak, ‘MANAS’ gelecektir. Yüz binlerle ifade edebileceğimiz o mısralarda bir milletin, ‘TARİHİ ÖRGÜSÜ’ bütün esrarıyla sizleri büyüleyecektir. Kırgız Türk’ünü asra taşıyan bir ruh, bir gönül insanı olarak da, CENGİZ AYTMATOV’u, Elâzığ’da misafir etmenin derin hazzını birlikte yaşayacağız. 25-27 Ekim 2007 Tarihlerinde, Elâzığ’da Edebi Sofra kuruluyor. 1980’li yıllarda bütün bunları hayal bile edemezdik. Nerelerden nerelere doğru gelmişiz; Yarın, çok kısa bir zaman diliminde bu ülke, bu coğrafya kim bilir nelerle buluşacak.

Not;  Cengiz Aytmatov, 10 Haziran 2008 tarihinde Nümverg’de hakkın rahmetine kavuşmuştur….

                                                                                  Bedrettin KELEŞTİMUR


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir