YUKLENIYOR
19 Mayıs 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Bir kulpu bulunmaz ise: Yasak, yasak, Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı? Geçerli kanun yapmak yasak, ama sözlü talimat geçerli örnek Alkol satışı yasağı...
Verilen Habere Bakınız;  Burası Rezil Terbiyesiz Edepsiz Yönetimle Adaleti Karatma İçin Yönetile Türkiye Yönetimine Göre; Tekkedeki Amiral Ortaya Çıkarılmış..
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
76
Hayır
988
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1083

» Barış Adıbelli: Kuşak ve Yol Süveyş Kanalı'na meydan mı okuyor

Barış Adıbelli: Kuşak ve Yol Süveyş Kanalı'na meydan mı okuyor

Paylas
Barış Adıbelli: Kuşak ve Yol Süveyş Kanalı'na meydan mı okuyor
Sizden Gelenler - 29 Mart 2021, Pazartesi 14:58:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir yük gemisinin yan dönmesi sonucunda günlerdir gemi trafiğine kapanmış olan Süveyş Kanalı nihayet açıldı. Kanalın kapanmasıyla dünya ticareti de durma noktasına gelmişti. Kanalın kapalı olduğu her gün 9 milyar dolarlık bir zarara neden oluyordu. Süveyş Kanalı kapalı olduğu günlerde alternatifler de gündeme gelmişti. İlk Alternatif hat Ümit Burnunu dolaşarak Cebel-i Tarık’tan geçerek hedef limanlara ulaşmaktı. Haritayı önünüze koyduğunuzda bunun ne kadar meşakkatli ve masraflı olduğu görülecektir. Kaldı ki Süveyş gibi kanallar teknik aksaklık, kazalar, savaşlar ve hava durumu gibi birçok faktörden kapanma ihtimali her zaman yüksek yerlerdir.

Bu trafiğin aksaması kuşkusuz Türkiye’yi de etkilemişti. Türkiye’de de özellikle Çin’den hammadde bekleyen fabrikalar olduğu gibi Asya’ya ihracat yapan, gemisi Süveyş’e takılan birçok firma var. Bu süreçte Türkiye, Mısır’a yardım çağrısında bulunmuş; Mısır’dan olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelmemiştir.

Son günlerde, Çin Dışişleri Bakanının Türkiye ziyareti münasebetiyle Türk-Çin ilişkileri gündeme gelmiş durumda. Bu bağlamda, Kuşak ve Yol Girişimi ve Türkiye’nin savunduğu Orta Koridor hattı da gündemde. Süveyş kapanınca bir anda Kuşak ve Yol Girişimi alternatif bağlantı hattı olarak gündeme geldi; hatta Orta Koridor bir anda parladı. Hal böyle olunca insanın aklına da türlü türlü komplo teorileri gelmeye başlıyor. Bunların en dikkati çekeni Kuşak ve Yol Girişimi kapsamımda Yeni İpek Yolunu’nun kara bağlantılarının   önemini gösterme adına acaba Süveyş Kanalını tıkayan bu gemi olayında Çin’in bir parmağı mı var? Çünkü Süveyş Kanalı tıkanınca bir anda medyada Kuşak ve Yol Girişimi ve Çin’in kazanımları ortaya çıktı. Latife bir tarafa, Süveyş Kanalındaki trafiğin tıkanması Çin’in küresel ticaretine de büyük bir zarar verdi. Dolayısıyla Trump gibi her musibetin altında Çin’i aramak da çok akıl kârı bir durum değil.

Geçtiğimiz günlerde daha önce Çin ile imzalanmış olan Karayolu Taşımacılığıyla ilgili anlaşmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmış olması Türkiye’yi Asya’yı Avrupa’ya Avrupa’yı da Asya’ya bağlayan önemli bir köprü haline getirmiş durumda. NATO Genel Sekreterinin Türkiye’nin öneminin anlaşılması için haritaya bakılmasının yeterli olacağını söylemesi de aslında Türkiye’nin jeopolitik önemini göstermektedir. Türkiye’nin Karadeniz’deki konumu da ayrıca dikkat çekicidir. Özellikle Karabağ Zaferinden sonra Türkiye’nin doğrudan Asya coğrafyasına karasal bir bağlantı elde etmiş olması da önemlidir. Böylece Londra-Pekin arasında kesintisiz bir karayolu bağlantısı da kurulmuş oldu.

Karabağ Zaferi son yıllarda Türkiye’nin elde ettiği en önemli jeopolitik kozdur. Bu nedenle ABD, küplere binmiş durumdadır. Ermenistan üzerinden kirli oyunlar tezgâhlamaya çalışıyor. ABD ve Avrupa’nın iyi adamı olan Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın birden erken seçim kararı alması tesadüf değildir. Güney Kafkasya’yı kaosa sokmak için büyük hazırlıklar yapılıyor.

Karabağ Zaferi ile Asya’nın kapıları sonuna kadar Türkiye’ye açılmış durumda olması ABD’yi öfkelendirdi. Bu öfkenin nedenleri saymakla bitmez ama bugün burada sadece konumuzla ilgili olan boyutunu ele alalım: Süveyş Kanalı her ne kadar Mısır’ın egemenliğinde ve kontrolünde olsa da özellikle Sisi döneminde daha belirgin bir şekilde kanalı esas kontrol eden ABD’dir. Dolaysıyla, ABD adı ne olursa olsun Süveyş Kanalına alternatif olacak hiçbir kara taşımacılığını istemiyor. Bunun nedeni de ABD bu stratejik su yolları aracılığıyla Çin’in küresel ticaretini kontrol altında tutmak istemesidir. Böylece, Çin’e karşı önemli bir silaha sahip olmuş oluyor. Ne tesadüftür ki, Yunanistan‘ın Dedeağaç bölgesinde üslenen ve yığınak yapan ABD buradan da Rusya’ya karşı Türk Boğazlarını kontrol etmek istemektedir.

Dikkatinizi çekti mi? Türkiye’ye her şeyi söyleyen ABD, her ne hikmetse Türkiye’nin Mısır ile ilişkilerini geliştirme konusunda ne ısrar etti ne telkinde bulundu ne de bir girişimde bulundu; hatta Türkiye ile Mısır’ın ilişkileri normalleştirmesini dahi istemiyor. Dahası, Kuşak ve Yol Girişimi kapsamındaki Orta Koridor hattının da devreye alınmasına karşı çıkıyor. Muhtemelen sabote etmek için de elinden geleni yapacaktır.

Barış Adıbelli

Ham haber Veryansın Haber Portal


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.