YUKLENIYOR
22 Mayıs 2022
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Prof. Dr. Güler Gürsu: Doktor olmak!!!
Russec İlarimed Usrüg idridlib: Nınavilhep Rığa İlle Ruol   Meselyös im, Mesmelyös im? Sah mireves ines ssan
Bu bir satranç oyunu ise hamleler için her iki tarafta düşünüyor buna göre geçek düzlemde neler olacak!  Lavrov: ABD ile saygıya dayalı ilişki istiyoruz
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
88
Hayır
1024
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1131

» DR. ALISON HALLIDAY TARAFINDAN: Parmak İzi Kalıntısının Analizi ile Cinsiyetin Belirlenmesi

DR. ALISON HALLIDAY TARAFINDAN: Parmak İzi Kalıntısının Analizi ile Cinsiyetin Belirlenmesi

Parmak izi incelemesi, suç soruşturmalarında en önemli adli tıp yöntemlerinden biri olmaya devam etmektedir
Paylas
DR. ALISON HALLIDAY TARAFINDAN: Parmak İzi Kalıntısının Analizi ile Cinsiyetin Belirlenmesi
Sizden Gelenler - 19 Ocak 2022, Çarşamba 18:06:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Parmak izi incelemesi, suç soruşturmalarında en önemli adli tıp yöntemlerinden biri olmaya devam etmektedir. Yeni bir çalışma, yeni bir kimyasal tekniğin sahibinin cinsiyetini belirlemeye yardımcı olabileceğini ve potansiyel olarak şüpheli listesini yüzde 50 oranında daraltabileceğini öne sürüyor.

Adli parmak izi analizi, bir yüzyıldan fazla bir süredir suçluları tanımlamak için kullanılmıştır. Süreç, bir suç mahallinde veya bir kanıt öğesinde bulunan birikmiş veya 'gizli' bir baskıyla başlar. Analistler daha sonra bir şüpheliyle eşleşip eşleşmediğini öğrenmek için sırtların şekli, derinliği ve uzunluğu da dahil olmak üzere niteliklerini görsel olarak değerlendirir.

Görsellerin Ötesine Geçmek

Ancak hiçbir şüphelinin tanımlanmadığı durumlarda, parmak izi kalıntısının kimyasal analizi, potansiyel şüphelileri ortadan kaldırmak için yararlı bilgiler de sağlayabilir. Parmak izi kalıntılarının ana bileşenleri su, amino asitler, proteinler, inorganik maddeler ve birçok yağ asididir. Bunları tespit etmek için, adli bilim adamları, belirli moleküllerle reaksiyona giren ve optik veya kimyasal özelliklerini değiştiren maddelerin kullanımını içeren bir dizi teknik uygulayabilirler. Örneğin, kimyasal 1,2-indanedion (IND), floresan bileşikleri üreten amino asitlerle reaksiyona girer.

Adli Bilimler Dergisi'nde yayınlanan yeni bir çalışmada, bilim adamları cinsiyeti belirlemenin bir yolu olarak parmak izi kalıntısındaki amino asitlerle IND'nin floresan spektrumlarını kullanıyorlar.1

Daha Hassas Bir Teknik

Araştırmacılar, 21 erkek ve 21 kız öğrenciden gizli parmak izi örneklerini beyaz kağıda topladılar. Floresan yoğunluğu geniş bant emisyon spektrumlarını, numuneleri IND çözeltisi ile karıştırarak, bir gün boyunca oda sıcaklığında bırakarak ve daha sonra optik spektroskopi tekniklerini uygulayarak belirlediler. Tüm deneysel çözeltileri yapmak için kullanılan su, bir ELGA PURELAB® esnek su arıtma sisteminden üretilen ultra saftı.

Ekip, bu yeni floresan tekniğinin, absorbansa dayalı önceki tespit yöntemlerinden çok daha hassas olduğunu ve parmak izi kalıntısındaki çok küçük amino asit konsantrasyonlarını tespit etmek için yeni olanaklar açtığını buldu.

Cinsiyet Belirleme

Bilim adamları daha sonra cinsiyete göre toplanan parmak izi örneklerini analiz ettiler ve ortalama floresan yoğunluğunun kadınlarda erkeklerden neredeyse iki kat daha yüksek olduğunu buldular. Ve bazı bireysel amino asitleri hedef alarak, araştırmacılar daha da yüksek diferansiyeller elde ettiler - örneğin, lizin ve arginin zirvelerinin yoğunluğu diğerlerinden üç kat daha yüksekti.

Ayrıca, kendi laboratuvarlarından iki erkek ve iki kadın olmak üzere dört gönüllüden plastik ambalaj üzerinde dört yeni parmak izi topladılar ve analiz ettiler. Bunlar küçük sayılar olmasına rağmen, sonuçlar daha net bir cinsiyet farkı gösterdi, kadınlardan alınan örneklerden floresan okumaları erkeklerin iki katından fazlaydı.

Potansiyel Olarak Değerli Yeni Bir Adli Aracı

Bu çalışma, floresanın gizli parmak izi kalıntısındaki amino asitleri tespit etmek için oldukça hassas bir tespit yöntemi olduğunu ve cinsiyet belirlemede kullanılabileceğini göstermektedir. Daha büyük çalışmalarda doğrulanırsa, yöntem potansiyel olarak adli soruşturmaları desteklemek için değerli yeni bir araç sağlayabilir.

Gelecekte, gizli parmak izlerini, ekstraksiyona gerek kalmadan biriktirildiği doğrudan yüzeyde taramak için daha da rafine edilebilir.

Neden ELGA LabWater'ı Seçmelisiniz?

ELGA Labwater, 1937'den beri saf ve ultra saf suda güvenilir bir isim olmuştur. Mükemmel servis ve destekle desteklenen su arıtma çözümlerimizi nasıl kullanacağınız konusunda size seçenek sunmaya inanıyoruz.


Referans:

  1. Alaoui, IM., Halamek, J., Parmak İzi Kalıntısında Bulunan Amino Asitlerle 1,2-Indanedion'un Floresansı: Cinsiyet Belirlemede Uygulama. J Adli Bilimler, doi: 10.1111/1556-4026.14025


Dr. Alison HallidaySheffield
Üniversitesi'nde Biyokimya ve Genetik alanında lisans derecesini tamamladıktan sonra Alison, Newcastle Üniversitesi'nde İnsan Moleküler Genetiği alanında doktora derecesi aldı. UCL'de Kıdemli Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi olarak beş yıl geçirdi ve çocukluk çağı obezite sendromunda yer alan genleri araştırdı. Bilim iletişimine geçerek, Cancer Research UK'de on yılını hayır kurumunun çalışmaları hakkında halkı meşgul ederek geçirdi. Şimdi yaşam bilimleri, tıp ve sağlık alanındaki araştırmalar hakkında yazma konusunda uzmanlaşmıştır.

Alıntı: (elgalabwater.com)


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:- Rogg & Nok Adalet Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.