YUKLENIYOR
22 Haziran 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Verilen Habere Bakınız;  Burası Rezil Terbiyesiz Edepsiz Yönetimle Adaleti Karatma İçin Yönetile Türkiye Yönetimine Göre; Tekkedeki Amiral Ortaya Çıkarılmış..
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
77
Hayır
994
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1090

» İNCE KIRMIIZI ÇİZGİ

İNCE KIRMIIZI ÇİZGİ - Aşkım Tan

Paylas
İNCE KIRMIIZI ÇİZGİ
04 Haziran 2021, Cuma 16:40:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İNCE KIRMIZI ÇİZGİ

 

Son günlerde “kırmızı çizgimizdir” lafı gündemimize oturdu…

Bu tanımlama aklıma 1998 yapımı İnce Kırmızı Hat, orijinal adı ile The Thin Red Line filmini getiriyor.  
James Jones'in eserinden yola çıkarak çekilmiş olan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Terrence Malick üstlenmişti. Kadrosunda ise Ben Chaplin, John Travolta, George Clooney, Woody Harrelson, Sean Penn, Nick Nolte, John Cusack gibi ünlü isimler barındırmıştı.
Filmin müziklerini Hans Zimmer hazırlamış ve 7 akademi ödülüne aday gösterilmişti.
Film, II. Dünya Savaşı sırasında bir grup askerin stres dolu dakikaları ile savaş sırası ve sonrasında yaşadıklarını anlatıyordu.

Bu anekdot paylaşımının ardından, provokasyon ya da provoke etmenin pek bir moda olduğu günümüze gelerek “bizim kırmızı çizgimiz”i sorgulamak gerekmiyor mu?

Siyasiler provoke ediliyor, “yandaş” olmayanlar provoke ediliyor, hatta bu provokatif durumlar öylesine ilerledi ki Mustafa Kemal Atatürk’e her gün biraz daha çirkinleşen provokatif sözler söyleniyor.

Atatürk’ü “din düşmanı” olarak gösterenlerin O’nu tanımadıkları kesindir ve o tanımayanlara da tarihi öğretmek şart oldu!

  • Tarih, 3 Şubat 1932 Kadir Gecesi ve yer bilin bakalım neresi? Yer, Ayasofya Cami! Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile Devrim Türkiyesi’deki değişiklikleri duyurmak maksadı ile bir organizasyon düzenlendi. O gece 25 hâfız Türkçe Kur’an okudular, dualar bütün dünyanın dinleyebilmesi için radyodan canlı olarak yayınlandı, şehirlerin meydanlarına hoparlörler yerleştirildi ve Ayasofya’ya yabancı diplomatlar da eşleriyle beraber camide hazır bulundular.
  • Minareleri olmayan, kubbesine haç takılmış Ayasofya’nın yer aldığı, 500 Yunan Drahmisi 1921’de ABD’de basılmıştı ve bu para 1923’te tedavüle girecekti. İngilizlerden İstanbul’u isteyen Yunanlılar bu savaşı kaybettikleri için bu banknotu utançtan sizce kimin sayesinde tedavüle veremediler?

Adı lazım olmayan Ayasofya Camiindeki imam; “Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline geldi. Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir?” diyor ve devam ediyor: “Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesine mukadder buyurma!”
Camileri siyaset arenasına dönüştüren ve böylesi çirkin hakaretlere izin veren erkâna hatırlatılmalıdır ki ibadet yerleri ayrıştırma, hakaret etme değil, barış, sevgi ve kardeşliğin ayırt etmeksizin birleşme yerleridir.

Bugün O’na hakaret etme hadsizliğinde bulunanalar Mustafa Kemal Atatürk’ün;

  • Osmanlı Paşası iken, Trablusgarp’ta Türk askerinin üzerine uçaktan bomba atana, ilk uçaksavarı icat ettiğini,
  • Filistin’de son savaşan Osmanlı paşası olduğunu,
  • Çanakkale’de, Diyarbakır’da, Bitlis’te savaştığını,
  • 57 yıllık ömründe çocukluğu dışındaki her saniyesini bu millete ve herkesin düşüncesini özgürce ifade edebilmesi için adadığını,
  • Hayatta en hakiki mürşit ilimdir”; “Geldikleri gibi giderler”; “Ben size çekilmeyi değil, ölmeyi emrediyorum”; “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır” veciz deyimleri ile bu Cumhuriyet’i inşa ettiğini hatırlatmak gerekir!

Çoğumuz bugünkü düzeni nasıl ki onaylamıyorsak, Atatürk’ü sevmek konusunda kimseye baskı yapılamaz.
Ancak O’na hakaret etmek hiçbir vatanseverin kabullenebileceği bir durum değildir.
İste tam da bu, bizlerin “ince kırmızı çizgisi”dir!
Bu kırmızı çizgimiz, o “din düşmanı” denilen Mustafa Kemal Atatürk,  Elmalılı M. Hamdi Yazır’ı Kur’an-ı Kerim’i Türkçe yazması konusunda teşvik etmiştir.
Yani kimse çıkıp Mustafa Kemal Atatürk’e “kafir” diyemez!

Sadece ibadethanelerde değil, okullarda ve birçok yerde çocuklar üzerinden de Atatürk konusunda kutuplaştırmaya gidilmektedir.

Yine hatırlatmak gerekirse;

  • 2018’de Trabzon’da öğrencilere verilen bir ev ödevi büyük tepki çekmişti. Of Anadolu Lisesi’nde 11’inci sınıf öğrencilerinden 10’ar kişilik 3 gruba ayrılarak ödev yapmaları istenmiş, ödev için sorumlu tutulan yayın ise 1986’da ölen, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doçent Ruhi Özcan’ın “Vahiy Kültürü” adlı kitabı olmuştu. Söz konusu kitapta, Atatürk’e iftiralar atılıyor ve Cumhuriyet kadroları “din bilginlerini katletmekle” suçlanıyordu.
  • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin televizyon kanalı ÇOMÜ TV’de II. Abdülhamid’in ölümünün 100. yılı dolayısıyla yapılan programda Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın skandal ifadeler kullanmıştı. Akın, 1924 yılında Çanakkale ve Bursa’daki bazı camilerin genelev olarak kullanıldığını iddia etmişti. Burada Atatürk'ün adı yine doğrudan geçmiyordu ama 1924 yılında yönetici olarak bunu onun ve kadrolarının yaptığını iddia etmiş oluyordu. Bunun üzerine CHP Bursa milletvekili Ceyhun İrgil Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne verdiği dilekçeye gelen cevabı açıkladı: “Böyle bir bilgi ve belgeye rastlanmamıştır.”

Unutulmamalıdır ki bu ülkede Atatürk; demokrasi, cumhuriyet, milliyetçilik demektir. Daha somut olmak gerekirse, Atatürk; seçme ve seçilme hakkı demektir, eğitim eşitliği demektir, kadın hakları demektir, pozitif bilim demektir, yani kısaca 21.yy demektir.

Bir büste saldırarak veya hatırasına dil uzatarak bu gerçekleri hiç kimse değiştiremeyeceği gibi bütün bunlar sadece “beyhude saldırılar” olarak adlandırılır.

TRT1’de yaptığı konuşmada  “nankörlüğün boyutu yok” diyen Sayın Cumhurbaşkanına Atatürk’e hakaret edene ses çıkarmadığından dolayı bunu nankörlüğün bir boyutu olarak görüp görmediğini sormak istiyorum.

Unutmayınız!
Siz hakaret ettikçe,
Biz dört elle sarılacağız.
Siz yok saydıkça,
Biz resmini her yere asacağız.
Siz küfür ettikçe,
Biz Anıtkabir’e daha çok gideceğiz.
Siz yaptıklarını görmezden geldikçe,
Biz devrimlerine sahip çıkacağız
…ve unutulmasına asla izin vermeyecğiz.

Roosvelt’in, Churchill’in, Eisenhower’in, de Gaulle’ün, Lenin’in, Cinnah’ın ve daha birçok dünya liderleri ile dünya basının “ince kırmızı çizgimiz” olan Mustafa Kemal Atatürk için söyleyip yazdıkları araştırılıp okunmaldır.

Aşkım Tan
04.06.2021 - Ankara

 

 


Aşkım Tan
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.