YUKLENIYOR
22 Haziran 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Verilen Habere Bakınız;  Burası Rezil Terbiyesiz Edepsiz Yönetimle Adaleti Karatma İçin Yönetile Türkiye Yönetimine Göre; Tekkedeki Amiral Ortaya Çıkarılmış..
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
77
Hayır
994
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1090

» AKP’NİN YILLARDIR SÖYLEDİĞİ YALANLAR?

AKP’NİN YILLARDIR SÖYLEDİĞİ YALANLAR? - Ali Berham Şahbudak

Paylas
AKP’NİN YILLARDIR SÖYLEDİĞİ YALANLAR?
09 Haziran 2021, Çarşamba 23:23:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP’NİN YILLARDIR SÖYLEDİĞİ YALANLAR?

Salgının başından bu yana muhalif olan herkes AKP’nin yalanlarını yakalamanın, onları açığa çıkarmanın peşinde koşuyor. Haksız oldukları söylenebilir mi? Ya da başka türlü sorarsak, AKP’nin 20 yıllık siciline bakıldığında bu çabanın boşa gideceği iddia edilebilir mi?

20 yıldır insanlara yalan söylediği bilinen bir partinin bugün salgın konusunda ülkeye ve dünyaya tam doğru bilgi verdiğini düşünmek için insanın gerçekten aklını kaybetmiş olması lazım. AKP zaman zaman doğruları söylüyor olabilir, ama AKP’nin hiç yalan söylemediğini, mesela sayıları çarpıtmadığını ya da verileri saklamadığını iddia etmek bambaşka bir şey.

İktidar partisi bunların hepsini yapıyor. Maske dağıtımı konusunda yanlış bilgi veriyor, ölüm sayılarıyla oynuyor, salgının gidişatı konusunda bazı kritik kararları ya da kararların nedenlerini toplumdan saklıyor.

İnsanlar bunları görüyor, fark ediyor ya da hissediyor ve aslında daha büyük yalanların gelmesinden, işler kötüleşirse yalanların büyümesinden endişe ediyor. Çünkü herkes yalanın da aslında bir gerçekliği olduğunu, süreç daha o kadar kötüleşmeden söylenen yalanla, durum kötüleştikçe büyüyen yalanın arasındaki farkı biliyor.

İnsan, çoğu zaman adını koyamasa da yalanın maddi bir zemini olduğunu fark ediyor.

AKP’nin yalanları yeni değil. Virüs, AKP’de hiç olmayan bir huyu baştan yaratmadı veya gizli saklı uyuyan bir refleksi tetiklemedi. İktidar 20 yıl boyunca Türkiye'nin ekonomik verilerini çarpıttı, dış politika konusundaki gelişmeleri sakladı, toplumsal olaylar hakkında alenen yalan söyledi.

Peki, ama Türkiye’de yalan AKP’yle mi başladı? Türkiye siyasetinde bir yöntem olarak yalanı AKP mi icat etti?

Bu ülkede kötü olan her şeyin AKP ile başladığına dair yanlış ve yanlış olduğu kadar da tehlikeli bir algı var. Bu algı hep sanıldığı gibi bütün kötülüklerin merkezi olarak görülen AKP’nin işini zorlaştırmıyor. Tam tersine, bazı durumlarda AKP dışındaki aktörlerin kötü olamayacağına dair yanlış düşünceyi besleyerek AKP’ye hayat veren genel işleyişi canlı tuttuğu için AKP’nin işini kolaylaştırıyor.

Yalanın AKP’yle birlikte boyut değiştirdiği ve kolay kolay kimsenin bu konuda AKP’nin eline su dökemeyeceği doğru olsa da, Türkiye siyasetinde yalan hep vardı. Erbakan, Türkeş, Demirel, Özal ve daha niceleri… Hepsi yalan söylüyor, yalanı siyasetin bir parçası olarak kullanıyordu.

Siyasetin hep yalana ihtiyacı vardı. Bugün de var. Yalanı yaratan koşullar değişmediği sürece yarın da var olacak. Çünkü bu düzen bir bütün olarak yalana muhtaç ve düzenin kendisi büyük yalanların üzerine kurulu.

Evet, bugün AKP ekonomi üzerine yalan söylüyor. Peki, ama ekonomi konusunda yalan söyleyen yalnızca AKP mi? Akla hemen işi yalan dolan üzerine kurulu sahtekâr tüccarlar gelmesin. Sakın derme çatma fabrika veya atölyesinde bin bir türlü yalanla işçisinin kanını emen zalim patronlarla da yetinilmesin. Bunlar belki kolay hedef, ama sorun bunlardan ibaret değil.

Hisseleri borsada işlem gören anlı şanlı kurumsal şirketlerde, onların modern görünümlü patron ve yöneticilerinde de yalan ve çarpıtma olmazsa olmaz bir özellik. Yoğun sömürüye dayanan işleyişlerini bir an olsun geçelim, her yılsonunda patronların veya üst düzey yöneticilerin çıkar ve istekleri doğrultusunda şirketin o yılki bilançosuyla ince ince oynanması da yalanın yaygınlığına dair güzel bir örnek değil mi?

Büyük tekellerin bu yalanları, veriler üzerindeki oyunları bazen öyle büyüyor ki 2008’deki gibi tüm dünya ekonomisini saracak bir krizi bile tetikleyebiliyor.

Evet, AKP salgına dair sayılarla oynuyor ve olguları saklıyor. Ama bu konuda yalnız değil. Şirketler de ürünleri hakkında yalan söylüyor, verileri çarpıtıyorlar. Üstelik yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada yapıyorlar bunu. Çevreye verdikleri zarar hakkında yalan söyleyen petrolcüler, insan sağlığına kast ettikleri olayları saklayan kimyacılar, emisyonla ilgili test sonuçlarını çarpıtan otomotiv şirketleri, ilaçlarının yan etkilerini gizleyen ilaç tekelleri ve daha niceleri…

AKP ne yapıyorsa, onlar da yapıyor. Tersi de doğru; onlar nasıl yalan üretiyorsa AKP de öyle üretiyor. Yalan böylece meşrulaşırken, hepsi birbirinden cesaret alıyor.

Dış politikada AKP yalancı da, mesela ABD veya Almanya’yı yönetenler değil mi? Sınırlarından binlerce kilometre uzaktaki ülkelerde operasyon yapan bu ülkeler, bu eylemlerini demokrasi ve özgürlük palavraları üzerine inşa etti. Batı, ülkeleri işgal etmek için kimyasal silah yalanlarına başvururken hiç ama hiç çekinmedi.

Şimdi bu ülkeler salgın konusunda şeffaf ve dürüstler öyle mi? Oysa mesela bugünlerde her açıdan örnek gösterilen Almanya'nın, faşist örgütlerle bağını yıllarca saklayan, bu örgütlerin işlediği cinayetlerin üzerini örten, göçmen politikasında sürekli yalan üreten, rüşvetle, gizli saklı pazarlıklarla yurt dışında ihale kovalamak konusunda uzman Alman devletinin kimseye dürüstlük ve şeffaflık dersi vermeye hakkı yok.

Evet, Türkiye'yi yönetenler yalancı. Ama diğerleri dürüst olduğu için değil, tam tersine, dünyayı yalancılar yönettiği için, Türkiye’yi de yalancılar yönetiyor. Üstelik AKP Türkiye'nin en büyük yalancısı olsa bile, Türkiye'nin tek yalancısı da değil. Kural değişmiyor, yalan bu düzenin işleyişinin bir parçası olduğu için bu düzenin tüm bileşenleri, herkes kolayca yalan söyleyebiliyor.

Bu düzen hiç durmadan yalan ve yalancı üretiyor. Çünkü bu düzenin kendisi kocaman bir yalan. Zenginliğin ve yoksulluğun hak edildiği bir yalan, üretmek için patronlara ve sermayeye ihtiyaç duyduğumuz bir yalan, patronlarla işçilerin aynı gemide olduğu bir yalan, bu düzenin bize sundukları arasında özgürce tercih yaptığımız bir yalan, devletin ve hukukun tarafsızlığı bir yalan.

AKP’nin salgın konusunda ürettiği yalanlar kesinlikle önemsiz değil. Tıpkı AKP’nin yıllardır ürettiği diğer yalanlar gibi. Bu salgın bir gün bitecek ama yalanlar bitmeyecek. Çünkü bu yalanların ürediği ve sırtını yasladığı bir zemin var. AKP’yi, patronları, şirketleri, dünyanın tüm yalancılarını birleştiren bir zemin…

Ama bu yalanlardan mağdur olanları birleştiren ve yalana karşı güçlendiren de bir yalan var. Çünkü yalanlarla dolu bu düzenin sonsuza kadar süreceği de bir yalan. Ali Berham ŞAHBUDAK…

 


Ali Berham ŞAHBUDAK
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.