YUKLENIYOR
18 Eylül 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
YENİ SOYGUN YÖNTEMİ...! DİKKATLİ OLALIM....! UYARALIM....!
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
81
Hayır
1011
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1111

» GÜNÜMÜZ VE GEÇMİŞİMİZ: 12 EYLÜL "FAŞİST" DARBENİN 41,NCİ YILDÖNÜMÜ? İDİ...

GÜNÜMÜZ VE GEÇMİŞİMİZ: 12 EYLÜL "FAŞİST" DARBENİN 41,NCİ YILDÖNÜMÜ? İDİ... - Ali Berham Şahbudak

Paylas
GÜNÜMÜZ VE GEÇMİŞİMİZ: 12 EYLÜL
13 Eylül 2021, Pazartesi 17:37:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

12 EYLÜL "FAŞİST" DARBENİN 41,NCİ YILDÖNÜMÜ? 


12 Eylül Darbesi veya 1980 İhtilali, resmi isimlendirmeleriyle 12 Eylül 1980 harekatı veya Bayrak harekatı ismine ne derseniz deyin “ ancak ortada bir gerçek var ki o gerçekte "ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALARLA T.C.DEVLETİNİ ORTAÇA KARANLIĞINA SÜRÜKLEMEK İÇİN YAPILMIŞ OLAN", Emperyalistlerin “Türk Silahlı Kuvvetlerin kullanması sonucu 12 Eylül 1980 günü emir komuta zinciri içinde yer alan piyonların yaptıkları FAŞİST BİR DARBE OLDUGUDUR".?


Bu anti demokratik darbe girişimi gerek Türk aydınlanma harekatına ve Türk Demokrasine kara bir leke olarak geçmiş olduğudur 12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden 41 yıl geçti. Türkiye'yi her alanda geri götüren 12 Eylül darbesi 20; yy çağında insanlık sucu olan idam, kötü muamele insan hakları ihlalleriyle aradan geçen bu uzun yıllara rağmen halen zihinlerdeki karanlık yerini koruyor.


12 Eylül faşist harekatına verilen kod adı " Bayrak Harekatı" adı altında tam bir katliamlar sersisi eklenerek yüzlerce Atatürkçü yurtsever aydın infaz edildi… Bu ANTİ DEMOKRATİK darbe planının uygulanması için ordu komutanlarına 11 Temmuz saat 04.00'te harekete geçilmesi emri verildi. Dönemin Başbakanı olan Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki hükümetin 2 Temmuz'da güvenoyu almasıyla darbeciler planı erteledi.


Tarihler 12 Eylül'ü gösterdiğinde Türkiye'yi karanlığa götüren bu emperyalist plan, aynı isimle sabaha karşı uygulandı. T.C. Devletini karanlığa sürükleyen bu Faşist darbenin mimarları dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun'dan oluşan Faşist darbeci Milli Güvenlik Konseyi, bütün demokratik yetkileri gasp ederek bir gece karanlığında ele aldı.


Anayasayı uygulamadan kaldıran darbeciler, ardından TBMM'yi lağvederek antidemokratik faaliyetlerine devam etti. Ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildikten sivil toplum kuruluşlarını Meslek odalarını hedef alan darbeciler, Türk Hava Kurumu, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kızılay dışındaki kalan tüm derneklerin faaliyetlerini askıya aldı. Siyasi partilerin kapısına kilit vuran darbeciler, Süleyman Demirel’i Bülent Ecevit'i Hamzakoy’a, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş'i ise Uzun Ada’ya sürgüne göndererek siyasi yasaklar getirdi.


Emperyalist maşalarının yaptıkları bu faşist darbenin sonucunda Türk aydınlanmasının ve tam bağımsız T.C. Devletini savunan gençler için kullandıkları kelimeler insanlık dışı uygulamalar tarihin kara sayfasında yazılmış insanlık sucu olan bu sözle adeta Türk demokrasi tarihinde bir hançer gibi saplanmış duruyor " Asmayalım da besleyelim mi “sözleri tarihimizin kara bir lekesi olarak 'da tarihe giren sözleri oldu?


Antidemokratik uygulamalarına her gün yenisini ekleyen bu emperyalist maşalar ve darbeciler, acısı yıllarca hafızalardan silinmeyecek idam kararlarına atılan haksız imzalarla ilk olarak takvimler 9 Ekim 1980'i gösterdiğinde birinci sırada sol görüşlü Necdet Adalı ile ikinci sırada ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu idam edilmesi bu faşist darbenin normal bir darbe olmadığında böylece emir aldıkları emperyalistlere kanıtlanmış olmasıdır.


Yapılması planlanan ANTİ DEMOKRATİK DARBE İÇİN “Darbe öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü gerekçesiyle hüküm giyen 17 yaşındaki Erdal Eren'e idam cezası verecek kadar yoldan çıkmış olan sözde bu piyonlar bir çocuğun yaşını büyüterek o çocuğu idam etmeleri bu ALCAK darbenin boyutlarını çok daha net olarak göstermekte…
Eren'in idam hükmü, Yargıtay tarafından 2 kez iptal edilmesine rağmen Milli Güvenlik Konseyince onaylanan kararla ve yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980'de Ankara Ulucanlar Cezaevi'nde infaz edilmesi bu ALCAKLARIN derdi Vatana huzur ve demokrasi getirmesi değil T.C. Devletini orta çağ karanlığına sürüklemesinin kanıtıdır?.


Bu gün ülkemizde 40 yıldır yaşanılan bu derin kaosun tek nedeni 12 Eylül faşizminin ANTİ DEMOKRATİK OLARAK yarattığı çağın dışına sürüklenmemizin nedenidir? Evren'in 17 yaşında astırdığı Eren için söylediği bu insanlık sucu bugün halen hafızalarımızda yerini korurken bunlardan ders de çıkarılmadığı bir gerçek olarak ortadadır "Asmayalım da besleyelim mi?" sözleri bugün 20 yıldır iktidar olan AKP’nin çürümüş çağdışı zihniyetince farklı şekillere bürülünmüş olarak kendini göstermekte?


Bu kanlı ve anti demokratik uygulamaların yanı sıra demokrasinin askıya alındığı süreçte 650 bin kişi gözaltına alındı, açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı, 7 binden fazla kişi için de idam talep edildi. 517 kişinin ölüm cezasına çarptırıldığı süreçte 50 kişi idam edildi. Onlarca aydın yurtsever gazeteci hakkında binlerce yıla varan hapis cezası istendi.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından 14 bin kişinin çıkarıldığı bu dönemde 30 bin kişi ise "sakıncalı" olduğu iddiasıyla işinden edildi. Kültür ve sanat hayatının da hedef alındığı 12 Eylül'de, yaklaşık bin film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı.?


Bu faşist darbeyi yapan emperyalist maşaları için hakkında dava açıldı. Darbeci generallerin belirlediği danışma meclisinin hazırladığı anayasa, 1982'de "güdümlü" referandumla yüzde 92'lik evet oyu aldı. Evren ve diğer darbeciler, darbe anayasasına dahil ettikleri "geçici 15. madde" ile ömür boyu dokunulmazlık hakkı kazanarak olası bir yargılanmaya karşı önlem aldı.


Ancak "Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin yargılanamayacağına" dair geçici 15. madde, AKP’nin ve FETÖ terör Örgütünün de mezardaki ölüleri de kaldırın dediği 12 Eylül 2010'daki referandumla Anayasa'dan çıkarıldı. Böylece darbecilerin yargılanmasının önü açıldı. “ ancak başka bir tehlikeli yönetim geçişinin de önü açılmış oldu “ T.C. Devleti AKP’nin çürümüş çağdışı zihniyetine teslim edilmesinin önü açılarak sivil darbe dönemlerinin önü açılarak tek adam yönetimine sürüklendi?


Referandumdan bir gün sonra Türkiye'nin dört bir tarafından darbenin sorumluları ile bu kişilerin emir ve talimatlarını uygulayanlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu o dönem hayatta olan Evren ile Şahinkaya hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açıldı. Evren ve Şahinkaya hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesince 10 Ocak 2012'de kabul edildi.


İki darbeci, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve anayasa ile teşekkül etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya cebren teşebbüs etmek" ile suçlandı".


Sağlık gerekçesiyle duruşmalara katılmayan Evren ve Şahinkaya, video konferans aracılığıyla yaptıkları savunmalarında suçlamaları kabul etmedi, kurucu iktidar olduklarını, mevcut mahkemelerin kendilerini yargılayamayacağı iddiasını savundu. Yargılamanın devam ettiği dönemde Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi yasayla kapatılınca dosya Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesine devredildi.


Mahkeme, 18 Haziran 2014'te Evren ve Şahinkaya'yı, 1979'da verdikleri muhtırayla "anayasa ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", 1980'deki darbeyle de "anayasayı tağyir, tebdil veya ilgaya ve bu kanun ile teşekkül eden TBMM'yi ıskat ve cebren men" suçunu işledikleri gerekçesiyle "ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezasına çarptırdı.


Mahkeme, takdiri indirimle bu cezayı "müebbet hapse" çevirdi.


Ayrıca 2 darbecinin rütbelerinin sökülmesi için Askeri Ceza Kanunu'nun ilgili hükümlerinin uygulanmasına karar verildi. Hükmün ardından sanık avukatları, kararı temyiz etti. Dosya Yargıtay'dayken Evren 10 Mayıs 2015'te 98 yaşında, Şahinkaya ise 9 Temmuz 2015'te 90 yaşında öldü.


Yargıtay 16. Ceza Dairesi temyiz incelemesinde, sanıkların ölümleri nedeniyle davanın düşürülmesine karar verdi. Dosyayı yeniden gören ilk dereceli mahkeme, karara uyarak düşme kararı verdi ve dosya tekrar ceza dairesine gönderildi.
Daire, yerel mahkemenin kararını bu kez de usul yönünden bozdu. Bozma kararında, yerel mahkemenin gerekçesinde lehe olan kanunun 765 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümleri olduğu belirtilmesine karşın, hüküm fıkrasında 5237 sayılı TCK ve Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uyarınca karar verilmesi suretiyle gerekçe ile hüküm arasında karışıklığa neden olunmasının kanuna aykırı olduğu belirtildi.


Ceza dairesinin bozma kararına uyan mahkeme, Evren ve Şahinkaya hakkındaki kamu davasının ölüm nedeniyle "ortadan kaldırılmasına" hükmetti. Ceza dairesinin sanıklar hakkındaki hükmü usul yönünden bozmasının ardından 12 Mayıs 2019'da yeniden yargılama yapan ilk dereceli mahkeme, bu kez Evren ile Şahinkaya hakkında "kamu davasının ortadan kaldırılmasına" karar verdi.


Ayrıca Evren ve Şahinkaya'nın mal varlıklarına el konulması ve sanıkların TSK'dan çıkarılmasıyla rütbelerinin geri alınmasına "yer olmadığına" hükmedildi kısaca darbeyi yapanlarda yeni darbelerin önün açanlarda adeta T.C. Devletini yönetmeye ve anti demokratik uygulamalarına son surat devam ediyor…?

 

Ali Berham ŞAHBUDAK…


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.