YUKLENIYOR
19 Mayıs 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Bir kulpu bulunmaz ise: Yasak, yasak, Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı? Geçerli kanun yapmak yasak, ama sözlü talimat geçerli örnek Alkol satışı yasağı...
Verilen Habere Bakınız;  Burası Rezil Terbiyesiz Edepsiz Yönetimle Adaleti Karatma İçin Yönetile Türkiye Yönetimine Göre; Tekkedeki Amiral Ortaya Çıkarılmış..
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
76
Hayır
988
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1083

» MONTRÖ'DEN ÇEKİLMEK LOZAN'I SORGULATIR

MONTRÖ'DEN ÇEKİLMEK LOZAN'I SORGULATIR

Paylas
MONTRÖ'DEN ÇEKİLMEK LOZAN'I SORGULATIR
Sizden Gelenler - 29 Mart 2021, Pazartesi 14:21:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MONTRÖ'DEN ÇEKİLMEK LOZAN'I SORGULATIR 

 

TBMM Başkanı  Mustafa Şentop bir televizyon programında "Cumhurbaşkanı, İstanbul Sözleşmesi'nden kararname ile çekildiği gibi Montrö'den de diğer uluslararası anlaşmalardan da çekilebilir."  dedi. 

Bu, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeye benzemez. Kadını koruyan anayasa, 6284, Medeni Kanun, TCK gibi yasalarımız var; ama Montrö'nün yerine koyabileceğimiz yasa gibi hususlarımız yok. Montrö çıkarlarımızın başkalarınca da kabulüdür. Lozan'da Boğazlarda tam egemen değildik. Montrö'yü elde etmek için ülkemi yıllarca fırsatını aramıştır. Kendi ayağımıza sıkmanın gereği yok. 

Amiral Cem Gürdeniz'in de dediği gibi "Montrö'den vazgeçen Türkiye emperyalizme hizmet eder. Montrö'nün ortadan kalkmasının yaratacağı sonuçlar, KKTC'den; Mavi Vatandan vazgeçmekle ya da güneyimizde kukla bir Kürt devletinin kurulmasına izin vermekle eş değerdir." 

Çünkü ABD, Karadeniz'de donanma bulundurmak istemektedir. Bu da ülkemizi bölge ülkeleriyle çatışmaya sürüklemektir. Bu söylem Girit, Dedeağaç, Güney Kıbrıs, Akdeniz, Romanya ve Bulgaristan'da üsler açıp yığınakta bulunan ABD'yi ve diğer emperyalistleri sevindirir. 

Montrö'den çekilmek Lozan'ı sorgulatır. "Neden sorgulatır?" sorusunun yanıtını Lozan Boğazlar Sözleşmesi'ni ve Montrö Antlaşması'nı karşılaştırarak gösterelim. 

 

Lozan Boğazlar Sözleşmesi'nde durum 

 

1923 tarihli Lozan Barış Antlaşması'nın eklerinden biri de Boğazlar Sözleşmesi'dir. Bu sözleşmeyle Boğazlardan serbest geçişin güvenliğini sağlamak amacıyla Çanakkale ve İstanbul Boğazlarının her iki kıyısı ile Marmara Denizi'ndeki adalar askerden arındırılmıştır. Çanakkale ve İstanbul Boğazları yaklaşık 20'şer km içlere kadar silahsızlandırılacaktı. Boğazlara yapılacak herhangi bir saldırıda, sözleşme hükümleri başkanlığını bir Türk'ün yaptığı Boğazlar Komisyonu adı altında bir komisyon; yani Milletler Cemiyeti tarafından yerine getirilecekti. 

Topraklar kendisinin olmasına rağmen Türkiye'nin Boğazlar üzerindeki egemenliği sınırlanıyordu. Sözleşmeyle sadece savaş ve barış zamanları için yapılacak düzenlemeler belirlenmiş ama saldırı tehlikesi durumunda ne olacağı belirlenmemişti. Türkiye bir savaş tehdidi hissettiğinde meşrû savunma hakkını kullanamayacaktı. 

 

Montrö Sözleşmesi'nde durum 

 

1936 tarihli Montrö Antlaşması ile; 

a. Türkiye savaştaysa ve kendisini yakın bir savaş tehlikesi karşısında görürse, diğer devletlerin savaş gemilerini isterse Boğazlardan geçirmeyebilecekti. Dahası Türkiye tarafsız ise, savaşan tarafların gemileri boğazlardan geçemeyecekti. 

b. Boğazların askerî kontrolü ve savunma tedbirleri tamamen Türkiye'ye bırakıldı. Askersiz alan askerleştirilebilecek ve silahlandırılabilecekti. 

c. Boğazlardan geçişi denetleyen Milletlerarası Boğazlar Komisyon kaldırıldı. 

Böylece Türkiye'nin boğazlar üzerindeki tam hâkimiyeti sağlandı. 

Şimdi Montrö'den çekildiğimizde Lozan'a dayalı bir sözleşmeden vazgeçileceğinden haklarının zedelendiğini düşünen devletler Lozan Antlaşması ve bu antlaşmaya dayalı yapılan sözleşmeleri gündeme getirebilir. Bunun önü açılmamalıdır. 

 

Montrö'nün tartışılmasının tehlikeleri 

 

Peki Montrö'den çekilirsek Türkiye'nin isteklerini kabul ettirme ihtimali nedir? 

Montrö dönemindeki gibi Hitler'in, Mussoli'nin Avrupa'yı savaşla tehdit ettiği uluslararası koşullar olmadığı için Avrupa'nın Türkiye'yle arasını iyi tutmaya ihtiyacı yoktur. 

Rusya, Bulgaristan ve Romanya'yı NATO'ya kaptırdı ama Gürcistan ve Ukrayna'yı kaybetmemek için savaşı göze aldı. Rusya Karadeniz'i ABD'ye kaptırmak istemez. 

Türkiye Doğu Akdeniz'de AB ve ABD ile mücadele içindedir. ABD Nemesis ve Noble Dina, Türkiye Mavi Vatan tatbikatlarını yapmıştır. ABD, sondaj çalışmalarımızı engellemektedir. Ege ve Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölge ilgili sıkıntılar devam ediyor. Libya ile varılan antlaşmaya karşı çıkıyorlar. Ekonomimizin yapısal sorunları, FETÖ, PKK ile mücadeleyi de düşündüğümüzde ulusal ve uluslararası durum ülkemizin lehine değildir. 

 

Montrö'den çekilmek vatan savunmasını zora sokar 

 

Çünkü: 

1. Montrö ihlal edilmiş olur ve şu anki uluslararası dengede Montrö'den avantajlı sözleşme kabul ettirmek olası gözükmüyor. 

2. NATO ve ABD Karadeniz'de gücünü arttırarak enerji yollarını, Rusya'nın ve İran'ı daha yakından kontrolüne almaya çalışıyor. Bu, ülkemizi Karadeniz'e kıyı, Asya ülkeleri ve Rusya, İran ile karşı karşıya getirir. 

3. PYD/PKK'yi tanklarla takviye eden ABD'nin Karadeniz'e yerleşmesine izin verilemez. Proje, Türkiye, FETÖ ve PKK üzerinden ABD'ye karşı vatan savunmasını zorlaştırır; belki de başarısızlığa uğratarak parçalanmanın önünü açar. 

Türkiye, Rusya gibi Karadeniz'e kıyı ülkelerle, bütünlüklerini korumak amacıyla işbirliğini geliştirmeli ve ABD'nin Karadeniz hayallerini tamamıyla bitirmelidir. 

Bu koşullarda Montrö'den vazgeçilebileceği söylemi yanlıştır. 

 

solak81@outlook.com 

MUSTAFA SOLAK 


Cessur Demirali Gürsu- Rogg & Nok Çıkar İçin Yalancı Siyaseti Türkiye'de Yürütenleri Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.