10 Aralık 2018 Pazartesi 08:33:53
» "Gazetecilerin aldığı nefes bile suç sayılıyor"

"Gazetecilerin aldığı nefes bile suç sayılıyor"

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Narko-Terör Ve Bağlantıları - 30 Aralık 2017, Cumartesi 13:51:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

 

Yarkadaş: "AKP, 2017 yılında gazetecilerin adeta nefes borusunu sıktı. Bu yıl, 173 gazeteci gözaltına alındı; 66 gazeteci ise tutuklandı. Medya, kapkara bir dönem yaşadı."
 
 
Atatürk'ün kuruculuğunu yaptığı CHP İstanbul Milletvekili ve gazeteci yazar olan Barış Yarkadaş, "AKP iktidarı, gazetecilerin aldığı nefesi bile suç sayıyor. Meslektaşlarımız 2017'de adeta boğuldu. Neredeyse her gün bir gazeteci savcı ya da hakim karşısına çıktı" dedi.
 
 
Aynı ortamda Atatürk'ün kuruculuğunu yaptığı CHP İstanbul Milletvekili ve gazeteci yazar olan Enis Berberoğlu'nu Maltepe Cezaevi'nde ziyaret eden Yarkadaş, çıkışta yaptığı açıklamada "Milletvekili arkadaşımız, ağabeyimiz Berberoğlu'nun morali de sağlığı da yerinde. Her türlü olumsuzluğa rağmen, adalete olan inancını koruyor" ifadesini kullandı.
 
 
"BERBEROĞLU DAVASI SEMBOLDÜR"
 
 
Enis Berberoğlu'nun, onlarca internet sitesi, gazete ve Youtube'ta yayınlanan "MİT TIR'ları" haberinden dolayı tutuklandığını belirten Yarkadaş, "Berberoğlu Davası, Türkiye'de gazetecilerin ödediği bedelin sembollerinden biridir ve tarihe de öyle geçecektir" dedi.
 
 
Berberoğlu'nun yanı sıra cezaevlerinde 200'e yakın gazetecinin olduğunu da hatırlatan Yarkadaş, "Basın mensupları, tarihin en karanlık ve baskıcı dönemini yaşıyor. AKP, gazetecilerin aldığı nefesi bile suç sayıyor" ifadesini kullandı.
 
 
DARBE SONRASI 'GAZETECİ AVI'
 
 
15 Temmuz darbe girişiminin ardından, gazetecilere yönelik baskıların daha da arttığına işaret eden Yarkadaş, "Terör örgütü FETÖ'nün kanlı  darbe girişimi sonrası başlayan süreç, 2017'nin sonuna dek sürdü. Bu zaman diliminde, 178 medya kuruluşu kapatıldı. 800 gazetecinin basın kartı ve pasaportu iptal edildi. 2500 medya mensubu işsiz bırakıldı" dedi.
 
 
2017'DE AĞIR TABLO: ONLARCA DAVA VE GÖZALTI...
 
 
"2017 Yılı Medya Raporu"nu tamamladığını da belirten Yarkadaş, "2018'e ağır bir tabloyu geride bırakarak giriyoruz" dedi. 2017 Medya Raporu'nu Atatürk'ün kuruculuğunu yaptığı CHP İstanbul Milletvekili ve gazeteci yazar olan Enis Berberoğlu ile tutuklu gazetecilere ithaf ettiğini belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
"Her ay düzenli olarak hazırladığımız raporun sonuncusu, medyanın yaşadığı baskıların adeta bir röntgeni... 2017'de iç karartıcı bir tabloya şahit olduk. Bu yıl, 173 gazeteci gözaltına alındı, 99 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, 49 gazeteciye ise dava açıldı."
 
 
Gazetecilerin yaşadığı baskıların bunlarla sınırlı olmadığını belirten Yarkadaş, rapordaki diğer başlıkları da sıraladı. Yarkadaş, "2017'de 66 gazeteci tutuklandı. 63 gazeteciye 76 yıl hapis cezası verildi. 28 gazeteci ise saldırıya maruz kaldı.  29 gazeteci de toplam 250 bin lira para cezasına çarptırıldı" dedi.
 
 
"SORUMLUSU AKP'DİR"
 
 
"Bu bir felaket tablosudur" diyen Yarkadaş, "AKP iktidarı tarihe bu tablonun sorumlusu olarak geçecek. Bu tablo, düşünceyi ifade özgürlüğü ile halkın haber alma hakkının katledildiğinin resmidir" diye konuştu.
 
 
Gazetecilerin günlerini adliye koridorlarında geçirdiğini belirten Yarkadaş, "Tweet attı, yorum yaptı, iktidarı eleştirdi diye cezaevine gazeteci atmak, faşizmin yöntemidir. AKP susmuş ve sinmiş bir toplum istiyor. Bu yüzden gazetecileri tutuklatıyor" dedi.
 
 
"TOPLUMA GÖZDAĞI VERİLİYOR"
 
 
Gazetecilerin tutuklanmasının, halkın haber alma hakkının gasp edilmesine yol açtığını da belirten Yarkadaş, "İktidar, içine düştüğü sosyo-ekonomik krizin görülmesi, duyulması ve konuşulmasını istemiyor. Bu yüzden gazetecileri tutuklatıyor ve halka gözdağı veriyor" ifadesini kullandı.
 
 
"EMRE İPER'DEN ÖZÜR DİLEYİN"
 
 
Cumhuriyet Gazetesi çalışanı Emre İper'in tam 278 gün cezaevinde haksız yere tutulduğunu da hatırlatan Yarkadaş, "Emre İper'in gasp edilen günlerinin hesabını kim verecek? Emre, Cumhuriyet'te çalıştığı için cezaevinde tutuldu. İktidar bu haksızlık için İper'den özür dileyecek mi?" diye sordu. 
 
 
Yarkadaş, "Sadece Emre değil, Akın Atalay, Ahmet Şık ve Murat Sabuncu da haksız yere cezaevinde tutuluyor" hatırlatmasında bulundu. 
 
 
"AHMET ŞIK 365 GÜNDÜR CEZAEVİNDE"
 
 
Cumhuriyet Muhabiri Ahmet Şık'ın tam bir yıldır cezaevinde tutulduğuna da dikkat çeken Yarkadaş, "Ahmet ne yapmış, hangi suçu işlemiş? Söyleyin Ahmet'in 365 gündür niye cezaevinde tutulduğunu biz de öğrenelim" dedi.
 
 
Gazeteci kökenli yazar olan vekil, "İsimlerini saymakla bitiremeyeceğimiz 200'e yakın gazeteci de tıpkı Ahmet gibi özgürlüğünden mahrum ediliyor ve ağır bedeller ödüyor" ifadesini kullandı.
 
 
EKONOMİK BASKIYA DA DİKKAT ÇEKTİ
 
 
Gerçeğin peşinde koşan sayılı medya kuruluşunun sadece adli değil, ekonomik baskı altına alındığını da belirten Yarkadaş, "AKP'li olmayan basın kuruluşları, kamu kurumlarından tek bir ilan ya da reklam bile alamıyor. İlanların tamamı yandaş medyaya gidiyor" diye konuştu.
 
 
Cumhuriyet, Sözcü, Korkusuz, Evrensel, Birgün, Yeniçağ ve Anayurt gazetesi ile HALK TV, FOX TV ve TELE 1'in kamu reklamlarından faydalanamadığını belirten Yarkadaş, "Bu kurumların tek suçu iktidarın yanlışlarını söylemek. Bu yüzden ilan alamıyor, başta THY olmak üzere, hiçbir kamu kurumunun desteğini görmüyorlar" dedi. 
 
 
"İKTİDAR AMBARGOSU VAR"
 
 
Yarkadaş, "THY, AKP'li belediyeler ve AKP denetimindeki bankalar, tek bir Sözcü, Cumhuriyet, Korkusuz, Evrensel, Yeniçağ, Birgün ve Anayurt almıyor. Bu da baskının başka bir biçimidir" sözlerini dile getirdi. 
 
 
Yerel TV ile gazetelerin de ağır bir ekonomik baskı altında kaldığını söyleyen Yarkadaş, "İktidar yerel medyayı da Ali Cengiz oyunlarıyla tek ses olmaya ve AKP yandaşlığı yapmaya zorluyor" ifadesini kullandı. 
 
 
Yarkadaş, "AKP'li olmayan birçok yerel TV, uydu kirasını ödeyemediği için yayınlarını sonlandırmak zorunda kaldı. Birçok yerel gazete ise AKP'lilerle ortak olmaya zorlandı" dedi. 
 
 
Yarkadaş, açıklamasının ardından göreve yeni seçilen Atatürk'ün kuruculuğunu yaptığı CHP ilçe başkanlarını makamlarında ziyaret etti. 
 
 

Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir