19 Nisan 2019 Cuma 18:30:32
» Mahmut ESEN: ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ KONUSUNDA BİLGİ NOTU

Mahmut ESEN: ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ KONUSUNDA BİLGİ NOTU

(Mazot Desteği Dosyası)
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
 Mahmut ESEN: ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ KONUSUNDA BİLGİ NOTU
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Ekonomi - 16 Haziran 2018, Cumartesi 12:55:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ KONUSUNDA BİLGİ NOTU
(Mazot Desteği Dosyası)

                                                                                                                                                                                            

1-Cumhurbaşkanı adaylarından Muharrem İnce, çiftçilere tarımsal faaliyetlerinde kullanacakları mazotun litresini 3 TL den vereceği vaadinde bulunmuştur.

Bu vaat üzerine; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı A. Eşref Fakıbaba yaptığı açıklamada :

2018 yılından itibaren çifçilerin kullandıkları mazotun yarısının Devlet tarafından ödenmeye başlandığını, bu bağlamda  çiftçilerin kullandıkları mazotun 2,35 TL ye karşılık geldiğini belirtmiştir.[i]

2-5488 sayılı Tarım Kanun'unda çiftçilere yapılacak ( doğrudan gelir/fark ödemesi/telafi edici ödemeler/hayvancılık destekleri/kırsal kalkınma destekleri vb.) destekler ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Kanun uyarınca bütçeden ayrılacak kaynağın, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olmaması gerekmektedir.

Tarımsal destek bağlamında merkezi yönetim bütçelerinden; 2017 yılında 12,7 milyar TL harcama gerçekleştirilmiş, 2018 yılı bütçesinde ise  14,5 milyar TL ödenek ayrılmıştır.

Tarımsal destek için harcanmış/ayrılmış bu miktarların; aynı yıllara ait GSYİH tahminlerinin, ancak  % 0,4'leri seviyesinde kaldığı görülmektedir.

3-Doğrudan gelir destekleri kapsamında çiftçilere mazot desteği de verilmektedir. Çiftçilere yapılacak mazot desteğinin usul ve esasları  her yıl Bakanlar Kurulunca yeniden karara bağlanmakta ve R.G. de yayımlanmaktadır. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca konuya ilişkin ayrıntılı hükümleri içeren bir  tebliğ de çıkarılmaktadır.

Bu düzenlemelere göre sisteme kayıtlı çiftçilere, destek kapsamındaki tarım ürünlerinin üretiminde kullanılan mazot için alan bazlı  destek ödemeleri yapılmaktadır.Baz olarak ele alınmış hububat ürünleri için dekar başına 2017 yılında 13,49 TL, 2018 yılı içinde 15 TL mazot desteği öngörülmüştür.

Çiftçilere destek ödemeleri ekim ve hasattan sonra ( bir yıl gecikmeli olarak) yapılmaktadır.

Çiftçilere mazot desteği bağlamında merkezi yönetim bütçesinden; toplam olarak, 2017 yılında 700 milyon TL , 2018 yılında ise 1,9 milyar TL harcama yapılmıştır.

Ödemelerinin (transferlerin) gerçekleştiği fiili tarihler (Şubat/2018) üzerinden yapılacak bir hesaplamaya göre; 2017 yılındaki üretimi için hububat çiftçisine  dekar başına ödenen 13,49 TL destek,  (13,49/5,80=2,43) 2,32 lt mazota karşılık gelmektedir. Oysa hububat üretiminde dekar başına asgari 8 (lt) mazot tüketildiği bilinmektedir.

Böylelikle çiftçilerin hububat üretiminde tükettikleri motorinin yaklaşık 1/ 3  ünün desteklenebildiği anlaşılmaktadır.

Bir diğer ifadeyle mazot desteğinden yararlanan hububat çiftçilerinin kullandıkları motorinin (lt) fiyatı 4,11 TL ye gelmektedir.

Bu yüzden Sayın Fakıbaba'nın, ödemelerin bir yıl gecikmeli yapılmasını ve hububat üretiminde dekarda 8 (lt) üzerinde motorin tüketildiğine ilişkin yerleşik hesaplamaları[ii] göz ardı ederek; çiftçilere mazotu 2,35 TL den verdikleri şeklindeki açıklamaları/hesaplaması gerçeği yansıtmamaktadır.

Diğer yandan 2018 yılında yapılan/yapılmakta olan 1,9 milyar TL destek ödemesi ile 327,5 milyon litre mazot alınabilmesi olanaklıdır.Oysa  çiftçilerimiz tarımda  yıllık olarak ortalama 3.5 milyar litre mazot kullanmaktadır. Bu yüzden tarıma sağlanan mazot desteğininin sadece  %9,4 oranında kaldığı görülmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvanclık Bakanlığının 2007 yılı verilerindeki tarımda kullanılan mazot miktarını 1,3 milyar litre olarak gösteren rakam esas alınsa  bile sağlanabilmiş mazot desteğinin  oranı  % 25' i  geçmemektedir.[iii]

 Mazottan alınan yüksek oranlı vergiler dikkate alındığında, çiftçilerimize sağlanmış desteğin, mazotu alırken  ödedikleri vergileri dahi karşılayamadığı anlaşılmaktadır.

 Diğer yandan çiftçilerimize mazotun 3 TL üzerinden verilmesi ve tarımda kullanılan tüm mazotun destek kapsamına alınması halinde; bu yıl için ayrılmış 1,9 milyar TL  ödenek yerine, (tarımda yıllık olarak ortalama kullanıldığı varsayılan)  tüketim miktarlarına göre  3,6-9,8 milyar TL arasında değişen ödeme yapılması, bütçede öngörülmüş 65,9 milyar TL net borçlanma rakamının daha da artırılması gerekmektedir.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Savaş ve Savaş Ekonomisi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir