25 Haziran 2019 Salı 14:04:20
» Özgür KARAKAYA: İzler

Özgür KARAKAYA: İzler

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
 Özgür KARAKAYA:  İzler
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 17 Eylül 2018, Pazartesi 09:32:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

                  İzler

“Bir insan  köprü kurar, bin insan  geçer”

Özbek Atasözü

 

Eski çağlarda duvarlara, taşlara figürler kazımak, bir taşa veya ağaca ismini yontmak ile başlayan iz bırakma, günümüze gelene kadar bir çok aşamadan   geçmistir . Mimarlar, iz bırakmak için uğraşmışlar, özgün tasarımlar mimariler ortaya çıkartmışlardır.

 

Bir eylemden geriye kalandır bazen;Yoldur, geçittir. Görünen, görünmeyen, hissedebildiğin edemediğindir iz.

 

Her iz bir duyguya tekabul etmektedir. Büyük bir buluş mucidinin dünyanın hayatında bıraktığıdır.

 

Hafızada, ruhta, tende ya da bir nesnenin üzerinde kalan. Bazen isteseniz de silemediğiniz, bazen silinmesini hiç istemediğinizdir...

 

Toplumların ortak hafızasını oluşturan fotoğrafların paylaşmıdır iz. Bir zamanlar yaşadığımızın kanıtıdır.

 

İçinizdeki telleri titretebilmektedir. İz gizeme  gitmektedir . Kimi silinir gider suya yazılan yazı misalidir.

 

Yeni düşünce, yeni yazı, yeni eylem biçimleridir. Toprak yolda ayak izleriyle tekerlek izlerinin  birbirine karışmasıdır. Akma, sürüklenme, yuvarlanma dokunma, kıstırmayla vb. geride bıraktığı belirtidir. Bazen denizin kayalara yaptığı, bazen de rüzgarın şekillendirdiğidir iz.

 

 

 

İz bırakmak çatışmalara değil mutluluğa odaklanmadır. Kopyalardan değil gerçek kültürlerden beslenmedir. Bilgiyi, birikimi, deneyimi karşılıksız paylaşmadır. Adalet terazisinin bir kefesine insanı diğerine doğayı koymaktır.

 

İz ile ilgili Atasözü, Deyimler, Birleşik Sözler veya Fiiller yaşamımızda şu sekilde yer almaktadır:

 

İzi silinmek: ortadan yok olmak, kaybolmak.İzini kaybetmek: bir kimse hakkında bilgi alamamak. Ayak izi: Herhangi bir zemin üzerinde ayağın bıraktığı iz. Bebeklerin kimliklerini belirlemek ve düztaban olup olmadıklarını anlamak için doğar doğmaz alınan iz. İzi belirsiz olmak: iz bırakmadan ortadan çekilmek. (birinin)  izine basmak: gözden uzaklaştırmayarak ne yaptığını gözetlemek. İzine uymak: düşünce ve davranışlarını benimsemek. İz sürmek: izlemek, arkasından gitmek, takip etmek. ayak izlerine bakarak gittiği yeri bulmaya çalışmak.

 

Parmak izi: Genellikle kimlik belirlemede yararlanılan, parmak uçlarının iç tarafındaki derinin her kişide değişik olan izi. İzine düşmek: av hayvanlarının, gittiği yolu izleyerek arkalarından gitmek. İzinden yürümek: birine içten bağlanarak onun başladığı işi aynı anlayışla sürdürmek. (bir şeyin)  izini düşürmek: iz düşümünü çıkarmak. İz bırakmak: etkisini kalıcı duruma getirmek.

 

İz düşümü: Projeksiyon. İz düşümü düzlemi denilen bir düzlem üzerinde, bazı geometri kurallarına uyularak bir cismin gösterilmesi. İzine dönmek: bir karar veya yargıdan geri dönmek, bir karardan vazgeçmek, Ancak silinen izler gerçekleri silmeyi başarmaz. Bir şey ya olmuştur ya da olmamıştır. İzlerini silmek, olmuş olanı silmeye yetmez. .. İzler ve incelenmesi kriminalistikte oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

 

Her temas iz bırakmaktadır.Ardında yol alırken hayatta, aynı kuyruklu yıldızın akıp gitmesi  gibidir.

 

 

 

Gerçekten yaşamak, iz bırakmaktır ardında; bizde her şeyin izi kalıyor hayatta, her şeyin izi...Bir bakış, bir söz, bir dokunuş iz bırakır taa derinlerde bir yerde.

 

Bir ömür süresince, bazı izlerin farkında olmazsın,iz kalmadı sanılır ,Yıllar sonra mutsuzluğunun altından çıkar acısı, düşündüklerinin izi, hissettiklerinin izi kalır...Kiminin bıraktığı gibi silinmezler damgalar, çirkeflikler, kırık kalpler, suya düşmüş  hayaller, ezilmiş, sömürülmüş hayatlar yer almaktadır.

 

Silinmeyecek, gurur duyulacak, umut olacak, güç verecek, kimi zaman bir çift lafla iz bırakırsın ardında, kimi zaman yaşadığın hayatla ya da yaşattıklarınla, hissettirdiklerinle, eğer yokluğunda bile hala oradaydan, gözlerin hala hatırlayanlara umut veriyorsa ve düşüncelerin hala sımsıcak ise beyinlerde,.. daha ne isteyebilirsin ki hayattan.?

 

Kalıcı izler bırakmanın yolu   başkaldırmaktan geçmektedir. Soru sormak için, sorgulamak için, olması gerekeni yapmak için değil, olmasını istediğini yapabilmek adına. Güzel izler bırakanlara bin teşekkürle, onları koruyarak, kötücül izlerin açtığı yaraları sararak hep daha iyiye daha güzele doğru izlerin takipçisi olabilmeliyiz.

 

Özgür KARAKAYA


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir