19 Temmuz 2019 Cuma 12:03:19
» 14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
14  Mart  Tıp   Bayramı
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sağlık - 14 Mart 2018, Çarşamba 15:58:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

14 Mart kutlanılması ihmal edilmemesi gereken bir özel gündür.   Ülkemizin ilk çağdaş tıp eğitimi verecek bir okulunun kuruluş günü olması nedeni ile bu anlamlı gün, tüm hekimlerin ve hatta halkımızın topluca kutlaması gereken bir gün olarak kutsanmalıdır.

 

Orhan Gazi döneminde kurulan ve I. Murat devresinde geliştirilen Yeniçeri adı verilen Osmanlı askerleri, uzun yıllar onurla devletine hizmet etmiştir.  Ancak ilerleyen uzun yıllar sonrası askeri disiplinlerini yitirmişler ve isyankâr bir güç halini almışlardır.  Durumu iyi değerlendiren II. Mahmut, 14 Haziran 1826 tarihinde yeniçeri birliklerini azletmiş ve kışlalarını top ateşi ile yıkarak adlarını tarihten silmiştir.

 

Yeniçerilerin yerine yeni kurulan askeri birlikler, Asekir-i Mansure-i Muhammediye adını alarak nispeten çağdaş bir eğitime başlamışlardır (Muzaffer Olmuş İslâm Askerleri).  Yeniden teşkilatlanan bu ordu için çağdaş bir tababet kolu kurulması önerisi Hekimbaşı Mustafa Behçet tarafından padişaha arz edilmiştir.

 

O döneme kadar Süleymaniye Camii müştemilatında bulunan bir Tıp Medresesi, yaklaşık 350 yıldır askere sağlık hizmeti vermekle birlikte artık çağdaş düşünce ve bilim ışığında yeni bir tıp eğitimi yapılmasına karar verilince, Şehzadebaşı Tulumbacılar Konağı içerisinde yeni bir eğitimin yolu açılmış olmuştur.  Bu tıp kurumunun açılışı 14 Mart 1827 tarihidir (15 Şaban 1242 Çarşamba günü).  Yeni tıp okulunun adı ise askerlere sağlık hizmeti verileceği ön görüldüğü için Asker-i Tıbbiye-i Şahane-i Ali olarak kabul görmüştür.  Ki, bir süre sonra da sadece askerlerin değil, sivil insanların da öğrenim alabildiği bir değişime uğramıştır.

 

Bu arada haksızlık etmemek üzere ülkemizin ilk tıp eğitimi veren kurumunun 1206 yılında Selçuklu Sultanı I. Kılıç Aslan’ın kızı olan Prenses Gevher Nesibe tarafından Kayseri de kurulduğunu burada kayıt altına almalıyız.

 

14 Mart Tıp Bayramı, her yıl özenle kutlanılan ve tıp insanlarının bazen sorunlarının dile getirildiği ve çoklukla da adına “Tıbbi Deontoloji” dediğimiz mesleki ahlaki kuralların bir şekilde anımsatıldığı kutlama günüdür.

 

Bu köşenin yazarı, 1963 yılı 14 Mart Günü ile başlayan Tıp Bayramı kutlamalarının yaşayan bir tanığıdır.  O yıllar da bu özel günün en başta gelen kutlayıcısı olarak merhum İsmet İnönü, benim yaşıtlarım tarafından anımsanacaktır.  Sayın İsmet İnönü’nün teşrifleri sayesinde 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları sıradanlıktan çıkar ve bir tür devlet töreni ağırlığı ile kutlanırdı.   Hey gidi günler hey!

 

AK-ŞAKA olarak, biz de bu günü kısaca Tıbbi Deontoloji konusuna girerek kutlarsak, emekli bir tıp insanı olarak belki bir nokta da görevimiz yapmış olabiliriz diye düşündüm.

 

Deontoloji, bir mesleği uygularken uyulması gereken ahlaki doğruları ve etik kuralları inceleyen bir bilim dalıdır.  Latince deontos (görev) ve logos (bilim) sözcüklerinden türetilmiş bir bilimin adıdır.

 

Tıp biliminin babası kabul edilen ve tıp eğitimini tamamlayarak meslek yaşamına ilk adımını atacak hekimler için Hippocrates (Hipokrat) tarafından önerildiği ve uygulandığı bilinen bir meslek yemini etmek, tıbbi deontoloji kuralların belki de ilk adımıdır. 

 

Tıbbi deontoloji kavramına eşlik eden ikinci aşama, temelleri İmmanuel Kant tarafından atılmış olan etik değer yaklaşımıdır.  Kant, sadece tıp mesleği adına değil, her bir iş dalında geçerli olması savı ile bir ahlak felsefesi saymamız gereken etik kuralları şekillendirmiştir.

 

Mesleki etik değerlere uygunluk; görev yaparken işini tam ve doğru icra etmeyi, işin gerçekleşmesi sırasında gereklilik kuralını gözetmeyi, ilgililerden ve ilgilenilenlerden izin almak inceliğini, her eylem sırasında da ahlaki değerlere uygun davranmayı gerektirir.

 

Tıbbi deontoloji, 18. ve özellikle 19. yy içerisinde sağlık bilimlerinin uygulanması sırasında bazı kurallar manzumelerine uyulmanın gerektiğini bize yükümlemeye başlamıştır.

 

Düzen bununla yetinmemiş ve yasal bir kesinlik de getirmiştir.  Ülkemizin bu konu ile ilgili hükümleri; Tıbbi Deontoloji Tüzüğü adı ile 4/ 12578 sayılı ve 13 Ocak 1960 tarihli Bakanlar Kurulu kararıdır.  Bu tüzük hükümleri 13. Ocak 2005 tarihinde güncellenmiştir.

 

Tabip ve diş tabipleri adına hazırlanmış Tıbbi Deontoloji Tüzüğü, Türk Tabipler Birliği kanalı ile denetlenir ve illerin tabip odaları tarafından gerekli yaptırımlar uygulanabilir.

 

Hekimlik yemini ise meslek yaşamına ilk adımı atan tıp insanları adına geleneksel bir törenle ifa edilir.  Yemin etmek, bilindiği kadarı ile çok eski zamanlardan beri uygulanan bir beşeri kuraldır.  Bir özel doğrulama ve sorumluluk almak törenidir. 

 

Yeminler üç ana unsuru içerir; ilki çok defa dini inançlar çerçevesinde Tanrı gücünden yardım dilemek arzusudur.  İkinci olarak yemini eden kişi olarak karşıdakilere bir şeyler vaat etmek ve söz vermek eylemidir ki, şeref sözü vermekle bağlanır.  Üçüncü tarafı ise yemin konusunu yerine getirmemekten dolayı bazı maddi ve manevi cezaları kabul etmek sorumluluğudur.

 

Eski dönemlerden hekimler, M.Ö. 500 yıl kadar evvelinden başlayarak mesleğe başlama yemini ediyorlardı.  Hipokrat tarafından yazıldığı bilinen bu yemin, zamanın İstanköy Tıp Okulu tarafından kabul görmüş gerekleri yerine getiriyordu. 

 

Zaman içerisinde bazı başka tıp yeminleri de ortaya çıkmıştır; 17. Yy da Musevi hekim Assaph yemini veya Portekizli doktor Amatus Lusitanus yemini, İtalyan hekim Jacop Zahalon’un hekimlik duası veya Maymonide yemini gibi örnekler sayılabilinir.

 

Dünya Tıp Birliği, 1948 yılında Geneva da toplanarak adına “Geneva Yemini” denen son yemini kabul etmiştir.  Halen dünyanın tüm tıp okullarınca benimsenen hekimlik yemini artık bu yeni kabul gören Hekimlik Andı olmuştur.

 

“Hekimlik mesleği üyeleri arasına katıldığım şu anda, hayatımı insanlık hizmetine adayacağıma söz veriyorum.” … diye başlayan bu yemini, 1968 yılında da bendeniz mezuniyet töreni sırasında etmiştim.

 

Tüm meslektaşlarımın TIP BAYRAMI’nı kutlarken, dilerim Değerli Sağlık Bakanı da hiç olmazsa bugün bir hekim olduğunu ve hekimlik andı üzerine yemin ettiğini anımsar diye düşünüyorum.  Böylece bazı sorunları çözümlemesi sanırım daha kolay olur!..

 

Mersin’in 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları kısa zaman önce Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi ve hatta rektörlük katının desteği ile Mersin Tabip Odası işbirliği ile kutlanırdı.   Ancak korkarım siyasi eğilimlerin öne çıkması sonucu bu güzel gelenek bozuldu ve Mersin Tabip Odası bu tören için yalnızlığa itildi.  Bu yıl, meslekte 50. Yılını tamamlayacak olan bir hekim olarak bu gelişmeyi içime sindiremiyorum ve hatta kınıyorum!..

 

                                                                                   Erdal Akalın  (11.03.2018)

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Sağılık ve ekonomi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir