24 Ekim 2019 Perşembe 08:48:00
» 22 Ocak 2019, Gelecek Seçimde Onların Canına Okuyacağız…

22 Ocak 2019, Gelecek Seçimde Onların Canına Okuyacağız…

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
22 Ocak 2019, Gelecek Seçimde Onların Canına Okuyacağız…
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 30 Mart 2019, Cumartesi 19:53:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gelecek Seçimde Onların Canına Okuyacağız…

Çok seçim kaybettik. Her seçimin sonunda “Gelecek seçimde onların canına okuyacağız” dedik.

 

Ama şimdiye dek, bir tek seçim kazanamadık. “Niye böyle oluyor” diye özeleştiri de yapmadık.

 

Bir Tek hatamızı, yanlışımızı ortaya dökmedik. “Şunları, şunları yapmasaydık ya da şunları şunları yapsaydık, belki de daha iyi sonuç alırdık, bu bizim hatamızdı” demedik.

 

Hep, “Bu seçimi kaybettik ama gelecek seçimde onların canına okuyacağız, onları alaşağı edeceğiz” dedik.

 

Sonra da koltuklarımıza gömüldük, olup biteni seyrettik. Değişen bir şey olmadı…2002’den bu yana onlar bizim canımıza okudu… Okumaya da devam ediyorlar…

 

Adam, milyonların gözünün içine baka baka, 16 Nisan 2017’de yapılan Referandum oylamasında, mühürsüz zarfları kabul ettirdi. Seçim sonuçlarını değiştirdi.

 

Yargı, hukuk, TBMM, sendikalar, dernekler, siyasal partiler, barolar seyretti.

 

Oysa Türkiye’nin üç büyük şehrinde AKP’ye “hayır” oyu çıkmıştı ve bu kentler her seçimde iktidarın yanındaydı. Onun destekçisiydi… Adam gibi çalışılsaydı. Bu seçim onların sonu olabilirdi.

 

Saat 16’da, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sandıklar kapanmıştı. Saat 16.30’da AKP’nin YSK temsilcisi Recep Özel, mühürsüz oyların kabulü için YSK’ya başvurdu.

 

YSK, saat 17.15’te AKP’nin isteğini kabul etti. 1 milyon 500 bin geçersiz oyu, geçerli hale getirdi…

 

Oysa seçim Kanunun 98. Maddesine göre, “Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır” deniliyordu.

 

Oylama sonucunda “Evet” ile “Hayır” arasındaki fark ise sadece 683 bindi. 1.5 milyona yakın geçersiz oy, YSK tarafından onaylandı ve milletin iradesi ayaklar altına alındı.

 

Peki, bu uygulama karşısında muhalif partiler bir eylem, bir direniş ortaya koydular mı?

 

Hayır. Koymadılar. 

 

“YSK önüne gidelim, mühürsüz oyları protesto edelim” önerisine ise CHP Genel Başkanı, “Bu girişim çok tehlikeli olur, şimdi orada eli sopalı insanlar vardır…” diye yanıt verdi.

 

Peki, bu davranışa sonradan, bir özeleştiri getirildi mi? Mesela, “Biz bu konuda pasif davrandık. Bu yasa dışı uygulamaya karşı çıkmalıydık, tüm yasal, anayasal yolları deneyerek, bu hukuksuzluğu engellemeliydik...” denildi mi?

 

Hayır denilmedi. Türkiye’de hukuk yolları tıkanmışsa siyasi partiler AİHM’ye gitmelilerdi.

 

Bu korkaklıktan, cesaretsizlikten cesaret alan iktidar geçtiğimiz günlerde bu kez, bir yasa maddesiyle mühürsüz oyları “geçerli” kıldı. Yasalaştırdı. Artık canı isteyen mühürlü, canı istemeyen mühürsüz oy kullanacak ve Anayasa paspas gibi çiğnenecek… 

 

16 yıllık AKP döneminde çok seçim hilesi yapıldı. Işıklar söndürüldü. Oy pusuları çöplerden toplandı. Afgan, Suriyeli mültecilere oy kullandırıldı.

 

2011 seçiminde yasanın öngördüğünden 19 milyon fazla oy pusulası bastırıldı. Parmak boyası kaldırıldı. Bunun tek nedeni, aynı kişiye daha çok oy kullandırmaktı…

 

Nitekim geçmiş yıllarda, bir seçimde 42 milyon olan seçmen sayısı, bir başka seçimde 48 milyona çıkmış ve 6 milyon gibi küçümsenmeyecek bir fark doğmuştu. Bunun nedenini o günden bu yana kimse açıklayamadı. Kimse de sormadı. Muhalefet sadece seyretti, sonucu kabullendi.

 

Şimdi de sayfa sayfa, liste liste binlerce hayalet seçmen çıkıyor ortaya. Şimdi de oy yerine seçmen çalıyorlar. Ama yine güçlü bir karşı çıkma yok.

 

Sadece kuru gürültü, konuşma var. Eylem yok.

 

Bu listeleri İmam hatip mezunu YSK başkanı da AKP de kabul etmiyor. Listelerde yakalanan SAHTE SEÇMEN haberlerinin gerçek olmadığını söylüyor. İçişleri Bakanı görmezden geliyor. Yargıda, savcılarda ve MHP’de çıt yok. 

 

Üstelik TBMM’de bu sorun dile getirildiğinde AKP’li milletvekili, pişkin pişkin sırıtıp, “Bu evde seçmen sayısı kalabalıkmış” diye konuşmacıyla dalga geçiyor.

 

31 Martta çok önemli bir seçim var.

 

Bu bir yerel seçim olmasına karşın, Türkiye için tarihsel bir öneme sahiptir. Bir var olma, yok olma savaşımıdır. Ama ne yazık ki muhalefet hâlâ adaylarını bile belirleyemedi…

 

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu mücadele, ilgisizlik, vurdumduymazlık, nemelazımcılık yüzünden kaybedilemez.

 

Geçmişte yapılan seçim hatalarının bir daha yapılmaması için şimdiden kollar sıvanmalı, önlemler alınmalıdır. 

 

2010’larda, 11’lerde bu konularda eleştiri, uyarı yazıları yazmıştık. Dinletememiştik. Sonuç hüsran olmuştu. Önümüzdeki seçimlerde anketler hayli olumlu. Bunu çok iyi değerlendirmek gerekir şimdi.

 

Eğer seçimleri kazanmak istiyorsak, sandık namusuna sahip çıkmalıyız. Oylarımızı namusumuz, şerefimiz gibi korumalıyız.

 

Seçim hilelerine asla izin vermemeliyiz. Sonuçları önce belgelemeli, sonra da gerekli yerlere teslim etmeliyiz ve sonuna dek oy sayımını izlemeliyiz.

 

Asla, ama asla vaktinden önce seçim alanını terk etmemeliyiz. Gerekirse sabaha dek görev yapmalıyız…

 

Hilelere karşı dişe diş mücadele vermeliyiz.

 

Ali ERALP

 

22 Ocak 2019

 

Ham haber: Dünya 48 haber portal


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir