22 Mayıs 2019 Çarşamba 14:59:15
» 3 kişiden biri icralık bir şekilde yaşıyor!

3 kişiden biri icralık bir şekilde yaşıyor!

Gürsel Tekin, vatandaşın kullandığı kredi ve ödenmeyen kredi borçları ile son beş yılda ki icra ve haciz sayılarını öğrenmek için, TBMM Başkanlığına kapsamlı bir soru önergesi verdi. Tekin, Fuat Oktay tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde, vatandaşın en önemli sorununu Meclis gündemine taşıdı.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
3 kişiden biri icralık bir şekilde yaşıyor!
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Siyaset - 28 Ağustos 2018, Salı 12:47:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Konuyla ilgili olarak ı Fuat Oktay'a 14 soru yönelten Tekin'in soru önergesi şöyle:'Ülkemizde, faize ve krediye bulaşmamış vatandaş kalmadı. Ülke halkı borçlu bir hale geldi. 3 kişiden biri icralık bir şekilde yaşıyor. Geriye kalan iki vatandaşın da etrafa borçları bulunuyor. 

Bir yandan artan işsizlik diğer yandan yüksek enflasyon ve döviz kuru ile eriyen maaşlar ve hayat pahalılığı ailelerin harcayabilecekleri geliri azaltıyor. Tüm bunlarla birlikte daha fazla borçlanan hane halkının borçları hızla artıyor. Resmi veriler, Türkiye'nin toplam borç stokunun milli gelire oranının 2002 seviyelerine ulaştığını, hane halkının geçimini büyük ölçüde borçlanarak sürdürdüğünü, nüfusun önemli bir bölümünün ciddi anlamda borç batağına saplandığını gösteriyor.'

Bu bağlamda;

2014-2018 yılı (Temmuz ayı) itibariyle Türkiye genelinde;

İlamlı ve ilamsız olmak üzere icra takibi başlatılan dosya sayısı kaçtır? Rakamları, yıllara ve illere göre belirtiniz.

 


İpotekli ve icradan satılan, taşınır ve taşınmaz malların sayısı nedir? İllere göre sayısını belirtiniz.

 


Kredi kartı borcunu ödeyemediği için haklarında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır? Kaç kişi icra yoluyla haciz işlemine tabi tutulmuştur?

 


Vatandaşın bankalardan kullandıkları bireysel ve Ticari kredi toplam tutarı nedir? Bireysel ve ticari kredi borcunu ödeyemediği için icra takibi ve haciz başlatılan kişi sayısı kaçtır?

 

Esnaf ve kefalet kooperatiflerine ödenmeyen borçlardan dolayı kaç kişi hakkında icra yoluyla haciz işlemi uygulanmıştır? Esnafın kullandığı kredinin toplam tutarı nedir?

 

Vatandaşın bankalardan ve finans kuruluşlarından kullandıkları konut kredisi tutarı nedir? Kredi borcunu ödeyemediği için kaç kişi hakkında icra takibi ve haciz işlemi yapılmıştır?

 

Vatandaşların bankalardan kullandıkları taşıt kredisi toplam tutarı nedir? Borcunu ödeyemediği için icra takibi yapılan ve haciz başlatılan kişi sayısı kaçtır?

 

Cep telefonu parasını ödeyemediği için haklarında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır? Bu dönemde kaç kişi icra yoluyla haciz işlemine tabi tutulmuştur?

 

Sosyal Güvenlik kurumlarından maaş alan kaç emeklinin maaşına haciz işlemi uygulanmıştır? Bahse konu dönemde, maaşlarına haciz konularak kesinti yapılan emekli sayısının illere göre dağılımı nasıl gerçekleşmiştir?

 

Tarımsal nitelikli kredi alıp ödeme yapamadığı için icralık olan çiftçi sayımız nedir? Bu kapsamda, icra yoluyla tahsilat yapılan çiftçi sayısı kaçtır?

 

Türkiye genelinde, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin maaşlarında bulunan icra sayısı nedir? Bunların kaçına haciz işlemi uygulanmıştır?

 

Vergi dairesi ile anlaşma yapmasına rağmen borcunu ödeyemeyen kişi sayısı kaçtır?

 

Son beş yılda "Borcumu ödeyeceğim" diye taahhütte bulunmasına rağmen, ödeyemeyerek mahkûm olup kişi sayısı kaçtır?

 

 

 

 

                     

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla. 28.08.2018

                                                                                                                       

 

                                                                                                                                                 Gürsel Tekin

                                                                                                                                           İstanbul Milletvekili

 

 

 

Ülkemizde, faize ve krediye bulaşmamış vatandaş kalmadı. Ülke halkı borçlu bir hale geldi. 3 kişiden biri icralık bir şekilde yaşıyor. Geriye kalan iki vatandaşın da etrafa borçları bulunuyor.  

 

Bir yandan artan işsizlik diğer yandan yüksek enflasyon ve döviz kuru ile eriyen maaşlar ve hayat pahalılığı ailelerin harcayabilecekleri geliri azaltıyor. Tüm bunlarla birlikte daha fazla borçlanan hane halkının borçları hızla artıyor. Resmi veriler, Türkiye’nin toplam borç stokunun milli gelire oranının 2002 seviyelerine ulaştığını, hane halkının geçimini büyük ölçüde borçlanarak sürdürdüğünü, nüfusun önemli bir bölümünün ciddi anlamda borç batağına saplandığını gösteriyor.

 

Bu bağlamda;

 

 

2014-2018 yılı (Temmuz ayı) itibariyle Türkiye genelinde;

 

 • İlamlı ve ilamsız olmak üzere icra takibi başlatılan dosya sayısı kaçtır? Rakamları, yıllara ve illere göre belirtiniz.
 • İpotekli ve icradan satılan, taşınır ve taşınmaz malların sayısı nedir? İllere göre sayısını belirtiniz.
 • Kredi kartı borcunu ödeyemediği için haklarında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır? Kaç kişi icra yoluyla haciz işlemine tabi tutulmuştur?
 • Vatandaşın bankalardan kullandıkları bireysel ve Ticari kredi toplam tutarı nedir? Bireysel ve ticari kredi borcunu ödeyemediği için icra takibi ve haciz başlatılan kişi sayısı kaçtır?
 • Esnaf ve kefalet kooperatiflerine ödenmeyen borçlardan dolayı kaç kişi hakkında icra yoluyla haciz işlemi uygulanmıştır? Esnafın kullandığı kredinin toplam tutarı nedir?
 • Vatandaşın bankalardan ve finans kuruluşlarından kullandıkları konut kredisi tutarı nedir? Kredi borcunu ödeyemediği için kaç kişi hakkında icra takibi ve haciz işlemi yapılmıştır?
 • Vatandaşların bankalardan kullandıkları taşıt kredisi toplam tutarı nedir? Borcunu ödeyemediği için icra takibi yapılan ve haciz başlatılan kişi sayısı kaçtır?
 • Cep telefonu parasını ödeyemediği için haklarında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır? Bu dönemde kaç kişi icra yoluyla haciz işlemine tabi tutulmuştur?
 • Sosyal Güvenlik kurumlarından maaş alan kaç emeklinin maaşına haciz işlemi uygulanmıştır? Bahse konu dönemde, maaşlarına haciz konularak kesinti yapılan emekli sayısının illere göre dağılımı nasıl gerçekleşmiştir?
 • Tarımsal nitelikli kredi alıp ödeme yapamadığı için icralık olan çiftçi sayımız nedir? Bu kapsamda, icra yoluyla tahsilat yapılan çiftçi sayısı kaçtır?
 • Türkiye genelinde, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin maaşlarında bulunan icra sayısı nedir? Bunların kaçına haciz işlemi uygulanmıştır?
 • Vergi dairesi ile anlaşma yapmasına rağmen borcunu ödeyemeyen kişi sayısı kaçtır?
 • Son beş yılda "Borcumu ödeyeceğim" diye taahhütte bulunmasına rağmen, ödeyemeyerek mahkûm olup kişi sayısı kaçtır?
 • İcralık durumdaki vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda hangi tedbirler alınmış ya da alınmaktadır? 

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Siyasi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir