26 Mayıs 2018 Cumartesi 22:45:52
» AB bütçesi 2027'ye dek Türkiye'ye kapanıyor

AB bütçesi 2027'ye dek Türkiye'ye kapanıyor

Hiç bir ülke çıkarı olmadan başka ülkeye destek veya mali yardım vermez. Çıkarları sarsılınca bu yardım yapan ülkeler yardım yapıkları ülkelerin siyasi oluşumlarını değiştirmek için tüm yardımları keserler... İşte yardımlar ile Türkiye'deki siyasi oluşumun sona erdiğinin bir göstergesi olarak bu haberi irdeleyin... Emperyalizmde bu bir gösterge olarak oluşturulan siyasi görüş yalan söylemeye başlar hatalarını kapatmak için göstermelik önlemler alırlar buda bitişin görünümüdür. Eğer doğru yönetim başa gelmez ise ülke önce ekonomik yönden çökecek daha sonra iç ayaklanmalar başlayacaktır... Ve de buna engel olacak güç ülkenin elinden alınarak ülke yok edilecektir... İşte su üzerindeki göstergelerden bir haber... Avrupa Komisyonu'nun 2021-2027 yılları için hazırladığı bütçe önerisi Batı Balkan ülkeleri için üyelik hedefini yansıtırken Türkiye'ye umut vaat etmiyor. Uzmanlar mali yardımlarda kesinti olabileceğini belirtiyor.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
AB bütçesi 2027'ye dek Türkiye'ye kapanıyor
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Ekonomi - 05 Mayıs 2018, Cumartesi 17:19:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Avrupa Birliği'nin (AB) icra organı Avrupa Komisyonu'nun 2021-2027 yılları için hazırladığı bütçe önerisi, Türkiye'nin tam üyelik perspektifinin daha da zayıfladığını ortaya koydu.

 

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Avrupa Komisyonu, üyeliğe hazırlanan ülkelere verilecek mali yardım bütçesini 2021-2027 döneminde toplam 12 milyar 865 milyon euro olarak öngördü. Katılım öncesi mali yardım bütçesi 2014-2020 yılları için, 11 milyar 698 milyon euro olarak belirlenmişti.

 

Uzmanlar, bu rakamların, AB'nin gelecek 10 yılda Türkiye'nin AB üyeliğini gerçekçi görmediğinin bir göstergesi olduğunu düşünüyor, hatta Türkiye'ye yönelik mali yardımlarda da kesinti olabileceği konusunda uyarıyor. Avrupa Komisyonu'nun bütçe önerisinde kullandığı ifadeler de bu görüşü destekliyor.

 

 

SIRBİSTAN, KARADAĞ, BOSNA, KOSOVA, MAKEDONYA, ARNAVUTLUK İÇİN 2025'TE ÜYELİK HEDEFİ

 

Batı Balkan ülkeleri Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya ve Arnavutluk'u, kriterleri karşılamaları halinde 2025 yılında üye kabul etmeye hazırlanan AB, Türkiye ile ilişkilerini ise giderek 'üyelik perspektifi' yerine 'komşuluk ilişkileri' bağlamına oturtmaya devam ediyor.

 

 

BÜTÇE, BATI BALKANLARA AYARLI

 

2 Mayıs'ta kamuoyuna açıklanan belgede, aday ve potansiyel aday ülkelere verilecek yardımlara ilişkin bütçenin 'Batı Balkanlar Stratejisi bağlamında konumlandırıldığı' vurgulanıyor, ayrıca bunun 'Türkiye ile ilişkilerdeki gelişmeleri yansıttığı' ifade ediliyor.

 

AB BUNUNLA NE MESAJI VERİYOR?

 

DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan AB uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erhan Akdemir, Avrupa Komisyonu'nun 2021-2027 bütçe önerisinin ve buradaki ifadelerin, Türkiye için ne anlama geldiğini, şöyle değerlendirdi:

 

 

"Üyelik perspektifi verilen Batı Balkan ülkelerine olumlu mesaj verilirken, 'Türkiye'nin durumu zaten ortada, bir şey vaat etmiyorum' denilmiş. 2027'ye kadar olan bütçede Türkiye'nin bırakın üyeliğini öngörmeyi, alacağı mali yardımlarda da sıkıntıya gireceği dolambaçlı yolla ifade edilmiş."

 

ADAY ÜLKE YERİNE KOMŞU ÜLKE

 

AB liderleri, son dönemdeki açıklamalarında, Türkiye'yi 'aday ülke' yerine 'komşu ülke' olarak nitelendirerek politika değişikliği sinyali veriyordu. Komisyon da geçen aylarda genişleme stratejisini Batı Balkan ülkeleri ile sınırlandırıp Türkiye'yi dışarıda tutarak, bugünkü koşullarda Ankara'nın tam üyelik perspektifini gerçekçi görmediğini yansıtmıştı. AB geçen yıl da Türkiye'nin demokratik kriterlerinden uzaklaşmasını eleştirerek mali yardımlarda kesintiye gitmişti.

 

 

'AB FONLARI, REFORMLARA BAĞLI'

 

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, cuma günü Brüksel'de Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ile yaptığı görüşmenin ardından DW Türkçe'ye değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu,''Juncker’den de anladığımız, AB Türkiye’nin önemini anlıyor. Türkiye’nin yeniden reform hamlesini başlatmasına bağlı olarak fonların 2019 sonrasında devamı mümkün olacak'' dedi.

 

FONLARDA YENİ DÜZENLEMELER

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Forumu Genel Sekreteri Laura Batalla, şu anda Brüksel’de mali yardımlar konusunda yarı dönem gözden geçirmenin yapıldığını, Türkiye’ye yapılacak yardımlarla ilgili değişikliklerin ele alındığını söyledi.

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Savaş ve Savaş Ekonomisi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir