12 Aralık 2018 Çarşamba 18:36:33
» AH SEVGİLİ ANNELER, AH!

AH SEVGİLİ ANNELER, AH!

"Beni bir tek kişi bile dinlemese, haykırmaya devam edeceğim." – Emile Zola "Bir çocuk yetişir, dünya değişir."
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
AH SEVGİLİ ANNELER, AH!
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 01 Mart 2018, Perşembe 21:53:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

::: 

Hem de yetmiş çocuklu bir anaokulu. Aralarında henüz iki yaşında olanlar bile var.

 

            Ama bu çocuklar; bağrılan-çağrılan, çığlık çığlığa ağlatılan, nefretle tokatlanan, daha başka türlü-çeşitli şiddetler gören, sadece bir tuvalet olduğu için için sıraya sokulduktan sonra altları indirilerek oraya gönderilen çocuklar... Dayaktan dişleri kırılan, sadece altı yatağı bulunduğu için 64'ü yerlerde yatırılan, yiyip içtikleri sadece makarna, pilav, çorba olan, çok dövüldükleri için de yedikleri dayağa tepki gösteremez hâle gelen çocuklar...

 

            Kısacası; ahırdaki hayvanlara bile reva görülemeyecek işkenceler.

 

            Şimdi gelelim asıl konuya:

 

            Hemen söylemeliyim ki benim asıl hedefim o okul denilen ucubenin sahibinden, yönetiminden çok; o çocukların ebeveynleri.

 

            Televizyonlarda izlemiş olmalısınız: 

 

            Kimi anneler çocuğunun son aylarda içine kapanık hâle geldiğini, kimi anneler çocuğunun sık sık yüzü-gözü yara-bere içinde eve döndüğünü, kimisi çişini altına yapmaya başladığını, kimisi de çocuğunun korkak bir çocuk olup çıktığını söyleyerek, gözyaşları içinde anlatıyorlardı çocuklarının başına gelenleri.

 

           Demek ki hem de çoktandır bildikleri bir trajedi varmış ortada. Ama gelin görün ki biri hariç, hiçbir anne oralı olmamış, kulak asmamış olup bitenlere.

 

           Ama inanır mısınız; pek de fazla yadırgamadım bu manzarayı. Çünkü çok tanık oldum, anne ilgisizliğinin nerelere kadar varabildiğine. Onlar taksınlar, takıştırsınlar, gezsinler, tozsunlar, günler düzenlesinnler, bol bol gösteriş yapsınlar, o şunu almış, ben de şunu alayım desinler. Günlerini bunlarla gün etsinler.

 

            Böyle olmayan annelerimizi elbette tenzih ederim ama ne yazık ki çoğunluğu böyle. Söz konusu olanlar çocuk olmasa; "Oh, olsun!" bile diyeceğim ama yine de diyemiyorum, kutsal annelik hatırlarına.

 

            Yahu, düşünebiliyor musunuz: Yukarıda kısaca anlatmaya çalıştıklarım, hem de aylarca devam ediyor da içlerinden sadece biri ne olup bittiğini merak ediyor ve çalışma bahanesiyle okulda işe giriyor. Üç ayın sonunda da olsa kameraya alıp, velilere gönderiyor da olay bu sayede çıkıyor ortaya. 

 

            Geri kalan 69'u ise okula kadar gidip sorma zahmetine bile katlanmıyor. Ne yapıyorlar? "Saldım çayıra, Mevlâ'm kayıra!" diyorlar. Ya babalar? Onlar görmüyor mu çocuklarının hâlini? Onlardan da hiç ses çıkmıyor. İnanılacak gibi değil.

 

            Şimdi soruyorum: Sizce çocukların başına gelenlerden kim daha çok sorumlu: Okul yönetimi mi, anneler-babalar mı?

 

            Al birini, vur öbürüne diyeceğim ama öyle demiyorum. Daha fazla anne-babalardır sorumlu olanlar, diyorum. Özellikle de anneler.

 

            Yahu, çocuğun o hâlde gelir de nasıl ilgilenmez, nasıl olur da okula giderek sorup soruşturmazsın? Yahu böyle bir durumda hayvanlar bile peşine düşmez mi yavrularının başına gelenlerin? Hangisinin yavrusunu bir başka hayvan yaralasa, o bile peşini bırakmaz yaralayanın?

 

            Ama insan olan anneler, yukarıda sıraladıklarımı yapıp durmaya devam ediyorlar. 

 

            Neden yıllardır çocuklarımız için "İmdaaat!" çığlıkları atmakta olduğum herhalde şimdi daha iyi anlaşılıyordur.

 

            Yine ama en iyisi, boş verelim hepsine. Demek ki yeteri kadar bozmamışlar rahatımızı. Ancak böyle gidersek gün gelecek, öyle bir bozacaklar ki, korkarım, bugünlerimizi bile arayacağız.

 

            Salim Koçak


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir