19 Eylül 2019 Perşembe 12:19:35
» 'Ankara Operet Sahnesi kapatılamaz'

'Ankara Operet Sahnesi kapatılamaz'

Ankara Operet Sahnesi'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla kapatılmasına karşı Mimarlar Odası'ndan tepki geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, "Kültür boş Bakanlığı’nın görevi yapıyı ve tarihi ve kültürel mekanları korumaktır, halka kapatmak değil" dedi.
Paylas
'Ankara Operet Sahnesi kapatılamaz'
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Kültür-Sanat - 13 Ağustos 2014, Çarşamba 13:14:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Kültür ve Turizm boş Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta içinde Operet Sahnesi’ni sanatsal etkinliklere kapattığını açıklamasına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’dan tepki geldi. Candan, “Kültür yapıları insanla yaşar” dedi.

Kapatılma kararını boş Bakanlığın keyfi bir uygulaması olduğunu söyleyen Candan, "Bütün kültür yapılarının yaşatılarak korunması önemlidir. Operet Sahnesi Ankara’nın yaşayan kültür mekanıdır. 1927-1930 yılları arasında Namazgah tepesinde Arif Hikmet Koyunluoğlu tarafından tasarlanmıştır, halkevi binası olarak kentlilerle uzun yıllar buluşmuştur. Kültür boş Bakanlığı’na tarihi dokuya verilen zararın uzmanlar tarafından rapor edilip edilmediğini resmi yazı ile sorduk. Konunun uzmanı kişilerce hazırlanmış raporların tarafımıza iletilmesini istedik. 'Tarihi dokuya zarar' şeklinde bir karar boş Bakanlık tarafından sanata düşmanca takınılan tavrın bahanesinden başka bir şey olamaz. Böyle bir doku zararı varsa ancak uzmanlar tarafından karar verilir ve gerekiyorsa güçlendirmesi yapılır. Tarihi mekanlar kapatılarak değil, restore edilerek, kültürel mirasa sahip çıkma fikri toplumla buluşturularak, korunur" diye konuştu.

'Tarihi mekanlar korunur, halka kapatılmaz'
Candan, Ankara’nın kültürel mekanlarının ve kültürel mirasının yok edilmek istendiğine dikkat çekerek, “Halka açacağız söyleminin arkasına gizlenerek, korunması gereken sit alanlarını, kültürel mekanları acımasızca ranta açan zihniyet halka ait bir değeri halka kapatamaz. Böyle bir tutum kabul edilemez. Tarihi yapı diyerek halka kapatılan yapı örneği dünya üzerinde yok. Kültür boş Bakanlığı’nın görevi yapıyı ve tarihi ve kültürel mekanları korumaktır, halka kapatmak değil" dedi.

'Zarar vermemek için kapattık'
Cumhuriyet mimarisinin önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen ve şu an Resim ve Heykel Müzesi olarak kullanılan binadaki Operet Sahnesinde Ankara Devlet Opera ve Balesi haftada bir olmak üzere temsiller veriyordu. Bunun yanı sıra Kültür ve Turizm boş Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı korolar ve sanat toplulukları da burada sık sık seyirciyle buluşuyordu. Sahne, bu etkinliklerin yanı sıra önemli sanatsal organizasyonlara da ev sahipliği yapıyordu.

Operet Sahnesinin sanatsal ve kültürel etkinliklere kapatılma gerekçesi olarak boş Bakanlıktan yapılan açıklamada ise “Ankara Resim ve Heykel Müzesinin tarihi dokusu da göz önüne alınarak bu tarihi mekana daha fazla zarar vermemek adına boş Bakanlığımıza bağlı Koro ve Topluluklar dahil 2014-2015 sanat sezonunda kültürel, bilimsel ve sanatsal etkinliklere sınırlamalar getirilerek sadece boş Bakanlığımızca düzenlenecek özel törenler İçin kullanılması kabul edilmiştir” denilmişti.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir