24 Ağustos 2019 Cumartesi 09:10:32
» Aşk Yap, Savaş Yapma !..

Aşk Yap, Savaş Yapma !..

Sunu: Bu yazının kalemşoru, tıp mesleğinde elli yılını doldurmuş bir hekimdir ve savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğuna ilkesel olarak yürekten inanmaktadır. Ancak savaşların bir insanlık gerçeği ve trajedisi olduğunun da bilincindedir. Savaş yapmak kavramına acaba bir de tıp bilimi yönünden bakabilir miyiz diye düşündüğünde, ortaya bu yazı çıkmıştır. Bu yazı, yazarın kafasında oluşan tıp bilimi ve savaş dünyası ikileminin siz okurlarına bir yansımasıdır ve savaşın asla doğru bir eylem olmadığının bilinci ile yazılmış ve de bir 14 Mart Tıp Bayramı etkinliği olarak kabul edilmesi dileği ile okurları ile paylaşılmıştır (E.A.). ..
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Aşk   Yap,   Savaş   Yapma !..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sağlık - 14 Mart 2018, Çarşamba 08:27:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

.......

  

Savaşlar, ülkelerin insan kaynaklarını, ekonomik zenginliklerini ve kültürel birikimlerini yok eden felaketlerdir.  Savaşta temel duygu, yaşama içgüdüsü ile hayata sarılmak ve ölmemek için öldürmek gerçeği ile yüzleşmektir denebilir.

 

İnsanoğlunun 4000 yılı aşan yazılı tarihi boyunca maalesef birçok savaşlar yaşanmıştır.  Dünya üzerinde nerede ise savaşsız geçen yüz yıllık barış dönemleri bile çok nadirdir.  Tüm çabalara ve barış adına kurgulanmış nice uluslararası örgütlere rağmen, insanoğluna sürekli barışı yaşatacak bir ortam halen kurulamamıştır.

 

Savaşın insanlara getirdiği onarılması güç dertlerin ve nerede ise bir afet gibi üzerlerine çöken savaş belasının belki de tek olumlu tarafı insan sağlığı konusundaki gelişmelerdir dersem, sakın sizinle alay ettiğimi düşünmeyin!  Savaş yapmak ve tıpta atılımlar yaşamak gerçekten birbirine taban tabana zıt olmakla birlikte, bu bir insanlık ve uygarlık gerçeği sayılmalıdır.

 

Savaşın insan yaşamına ve sağlığına mal olan acımasızlığı yanında, sağlık hizmeti sunan gene aynı insanoğlunun savaşın çarpıcı ve kanlı izlerini kısmen olsa bile silebilmek konusundaki heyecanı, tıp biliminin atılımlarına fırsat yaratmıştır. 

 

Eski dönemin kesici savaş aletlerinin neden olduğu ve çok ağır yaralanmalar olarak ölümcül sorunlar listesinin ilk sırasını alan uzuvların tahribatının savaşçıyı öldürmesini engellemek üzere, ağır yaralı uzvun kesilmesine karar verilmesinin ilk işaretlerini Eski Mısır’dan ve ünlü Anadolu hekimi Hipokrat’tan öğreniyoruz.  Tıpta ampütasyon olarak tanımlanan bu yöntemin yanı sıra, kanamayı durdurmak için kızgın demirle ve kaynar yağla dağlamak metodu o dönemler de kayıtlara geçmiştir.

 

Günümüzün siren sesleri ile sıklıkla karşımıza çıkan hasta ve yaralı taşımak sistemi olan ambülâns düzenini de, gene savaşlara borçluyuz.  Napolyon döneminde atlı arabalar ile yaralıların cepheden geri planda olan sağlık merkezlerine taşındığını biliyoruz.  I. Dünya Savaşı sırasında ise atlı hasta arabalarının yerini motorlu araçların aldığını ve ambülâns olarak tanımlandığını görüyoruz.  Kore Savaşı sırasında da ambülânsların helikopter taşımacılığına terfi ettiğini, Vietnam Savaşı sırasında daha gelişen bu yeni düzen ile cephedeki ölüm oranının % 4.5’a kadar düşürüldüğünü izliyoruz.

 

Gene Napolyon döneminde, ordunun baş cerrahı Dominique Jean Laney, ilk kez ön saflara sağlık ekiplerini sürmüş ve tıpta ilk-yardım denen birinci tedavi aşamasını yaratmıştır.  Bu örnek, Amerikan İç Savaşı, Almanya-Fransa ve Osmanlı-Rus Savaşları sırasında daha da gelişmiş ve ön saflara yakın küçük sağlık birimleri devreye sokulmuş, bunların arkasına da yerleşen büyük sağlık merkezleri ile irtibatları sağlanmıştır.

 

Savaş birliklerine yakın çalışan ön cephe sağlık elemanları ilk-yardım, kanamayı kontrol etmek ve acil cerrahi girişimlerle çok yararlı çalışmalar yapmışlardır. Böylece temeli atılan acil cerrahi girişimler sonrası, ön cephede % 80 olan ölümler, Irak ve Afganistan Savaşları sırasında % 15’e düşürülmüştür.  Savaş zayiatları bu son atılımlara kadar hayli yüksek sayılırdı.  Örneğin; Homeros, ön safta yaralanan her dört askerden üç tanesinin orada öldüğünü kayıtlara geçmiştir.  Acil cerrahi ameliyatlarının gelişen tekniklerle ön safta yapılması ile bu yöntem izlenebileceği gibi yüz güldürücü olabilmiştir. Kaldı ki, II. Dünya Savaşı sırasında yeni geliştirilen teknolojiler sonrası savaş yaralıları tren, gemi, helikopter ve uçaklar içerisinde dahi tedavi edilebilir hale gelebilmiştir.

 

Savaşlar, harp sırasında yaralanan ve hasta olanların bakımı adına da yeni bir meslek ortaya çıkarmıştır.  İlk örnek Kırım Savaşı sırasında İstanbul’a taşınanlara verilen hasta ve yaralı bakım hizmetidir.  Ki, Florence Nightingale adı ile ölümsüzleşen hemşirelik hizmeti, modern tıbbın en önemli adımlarından bir tanesidir.

 

Savaş yaralılarının en ciddi sorunu, enfeksiyon kapmaları riski olmuştur.  Gene harp cerrahisi uzmanlarınca antiseptik kullanımı ile yaraları korumak ve yaralanma bölgesini bilimsel ölçülerle temizlemek ve de pansuman yapmak yöntemleri yaratılmıştır.  Alexandr Fleming tarafından keşfedilen penicilin ise ilk kez II. Dünya Harbi sonrası savaş yaralanmalarında da kullanılabilir miktarlara gelebilmiştir.

 

Savaş yaralarının üçte biri uzun kemiklerin kırılması olduğundan, ilk kez Kırım Savaşı sırasında kırıkların alçı ile tespiti akla gelmiştir.  II. Dünya Savaşı sırasında da aynı amaçla uzun metal çiviler kullanılarak kırıkların çabuk iyileşmesi yöntemi geliştirilmiştir.

 

İlk kez yapılan kan nakli işlemini de İspanya İç Savaşı’na borçluyuz.  Şişeler halinde stoklanması zor olan kan üniteleri, Kore Harbi sırasında ise plastik torbalarla tanışmıştır.

 

Gene II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin 89.000 tanesinde el yaralanması saptanmış ve tedavilerine çalışılırken mikro-cerrahi denen yeni sistem devreye girmiştir.  Keza bugün adına rehabilitasyon denen tedavi sonrası bakım ve insanları yeniden yaşama uyarlamak tedavisini de savaş gazilerine borçluyuz.

 

Tüm bu yenilikler ve sağlık sisteminin olumlu keşifleri, tabii ki savaşları mazur gösteremez. Ama gene de bir taraftan insani katliam yaratan insanoğlunun, gene kendisinin sağ omzunda yer alan iyilik meleği, belki de günahlarının kefaretini az olsa da ödemek adına sağlık hizmeti için olumlu adımları yaratabilmek çabalarını eksik etmemiştir demek  istiyorum!..       

 

                                                                                    Erdal Akalın     ( 12.03.2018 )


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir