19 Mayıs 2019 Pazar 12:43:48
» Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, hiperlinking'in özgür ifade koruduğunu doğruladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, hiperlinking'in özgür ifade koruduğunu doğruladı.

Allison Davenport ve Jim Boatti Bildiriyor: İşte bu yüzden alkışlıyoruz. Hyperlinking, öğrendiğimiz, işbirliği yaptığımız ve internet üzerinde iletişim kurduğumuz için çok önemlidir. Köprü kurma özgürlüğü bir Macaristan Mahkemesi tarafından tehdit edildiğinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hiperlinking'in serbest ifadenin online olarak önemli bir unsuru olduğunu açıklığa kavuşturmak için harekete geçti.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, hiperlinking'in özgür ifade koruduğunu doğruladı.
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Dünya - 12 Aralık 2018, Çarşamba 23:38:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

İki yıl önce, hakkında yazdık Magyar Jit zrt—MacaristanAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi önündeki bir dava (aihr) hiperlinking - açık İnternet'in dayandığı ve birçok internet kullanıcısının günlük olarak meşgul olduğu bir uygulama.

 

Geçen hafta, AİHM önemli bir ilke doğruladı: sadece bir köprü gönderme o bağlantı içeriği için sorumlu bir kişi yapmamalıdır. Bu ifade özgürlüğü online için hoş bir karardır. AİHM, hiperlinklikle ilgili bir kısıtlamanın konuşmanın bir kısıtlaması olduğunu kabul ederek, Avrupalıların günlük yaşamlarında internet kullanımının gerçekleri hakkında bir anlayış göstermiştir.

 

Dava, Macar bir siyasi partinin yerel bir haber portalına karşı açtığı davadan kaynaklanıyor. Siyasi parti iddia edilen < wbr>küçük düşürücü YouTube röportajına bağlanarak, Haber Portalı kendisi iftira işlediğini iddia etti. Özellikle Haber Portalı söz konusu röportajı yürütmedi. Aslında, makale bile siyasi parti söz etmedi, ne de röportaj tartışmalı iddiaları herhangi bir tekrar etmedi. Ne yazık ki, Macar ulusal Mahkemeleri siyasi parti ile taraflı ve iftira sorumlu Haber Portalı bul

 

AİHM 2016'da, Macar mahkemelerinin kararlarının Madde 10 Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlal edilip edilmeyeceğine karar vermek için davayı dinlemeye karar verdi.bu da Avrupalıların ifade özgürlüğü hakkını korur. 4 Aralık 2018'de, mahkeme, 10. maddenin ihlal edildiğine karar verdi. Kararında AİHM, " erişilebilirlik ve büyük miktarda bilgiyi saklama ve paylaşma kapasitesi ışığında, internet, kamuoyunun haberlere erişimini artırmada ve genel olarak bilginin yayılmasını kolaylaştırmada önemli bir rol oynamıştır.

 

Günlük etkinliklerimiz ve iletişimlerimizden daha fazla çevrimiçi hareket ettikçe, hyperlinking web'de nasıl gezindiğimizde önemli bir rol oynadı. Hiperlinking'in günlük eylemleri, bir arkadaşla bir haber makalesini paylaşmak, sosyal medyada bir video bağlantısı yayınlamak ya da Wikipedia'ya bir Alıntı eklemek gibi aktiviteleri içerir. Köprüler bize kaynakları doğrulamak için yeni bilgiler keşfetmek ve hatta aşağı gezinmek yardım ‘tavşan delikleri.'Hyperlinking eylemi, öğrenmek, işbirliği ve internet üzerinde iletişim nasıl gereklidir ve kimse sadece bir bağlantı onları dava alabilir korkusuyla yaşamak gerekir, bağlantılı içerik gelecekteki değişiklikleri kontrol etmek için hiçbir yolu yok özellikle.

 

Herhangi bir yasa, ya da mahkeme kararı, bu tür bir korku hangi ifade, bilgiye online erişim zarar soğuk bir etkisi yaratabilir. AİHM, bu potansiyel chilling etkisini kararında kabul ederek, “objektif sorumluluk internet üzerinden bilgi akışı, makale yazarlarını ve yayıncıları, değiştirilebilir içeriği üzerinde materyal hiperlinking tamamen kaçınmaya zorlayan olumsuz sonuçlar öngörülebilir olabileceğini belirterek, hiçbir kontrol yok. Bu, doğrudan veya dolaylı olarak internette ifade özgürlüğü üzerinde soğuk bir etkiye sahip olabilir.

 

Web'deki günlük etkileşimleri ve aktiviteleri kolaylaştırmanın yanı sıra, hyperlinking, günün önemli sorunlarını belgelemek için bağlantıları kullanan gazeteciler için de önemli bir işleve sahiptir. Hakim Pinto de Albuquerque, mahkemenin tutumu konusunda ... ... mutabakatında, gazetecilerin ... ... köprülerinin önemini kabul ediyor.

 

Bu tür bir yük otomatik olarak gazetecilere, objektif bir sorumluluk rejimi yoluyla dayatılacak olsaydı, basın özgürlüğünü bozardı. Berners-Lee'nin sözlerini bozmak için ... ... köprüler sadece dijital devrime değil ... ... bizim refahımız ve hatta özgürlüğümüz için de önemlidir.Demokrasinin kendisi gibi, savunmaya ihtiyaçları var.

 

Eğer gazeteciler köprülerden sorumlu tutularak susturulabiliyorsa, Wikipedia gibi ücretsiz bilgi projeleri için kaynak bulmak çok daha zor hale, bilgi kullanılabilir yapmak için gazeteciler yeteneği acı çekecektir.

 

Wikimedia hiperlinking serbest tutmak için bu kararı alkışlar. Vikipedi'deki her bağlantı, her yerdeki herkes için bilgiye erişim misyonumuza biraz daha yakın olduğumuzu gösteriyor.

 

Ham haber:  https://wikimediafoundation.org/2018/12/12/the-european-court-of-human-rights-affirmed-that-hyperlinking-is-protected-free-expression-heres-why-were-applauding/

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir