25 Haziran 2019 Salı 11:36:26
» Baki Evkaralı: "ÇOCUKLUK HAYALİ" ve Bir Şiiri "DÖKÜM"

Baki Evkaralı: "ÇOCUKLUK HAYALİ" ve Bir Şiiri "DÖKÜM"

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Baki Evkaralı:
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 03 Nisan 2019, Çarşamba 13:52:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇOCUKLUK HAYALİ

Geçen arkadaşla sohbet ederken bir keşfini bana anlatıyordu.

- Bakican neyi keşfettim biliyor musun? geçen bir seminerde sordular çocukluk hayaliniz nedir diye? benim çocukluk hayalim yokmuş ya, ben çocuk olmamışım.

Halbuki yokluğun içinde çocuk olmanın acısını bilemeyen bir insanın, çocukluk hayallerinin olmaması gibi bir acı var mıdır bu dünyada? Her şeyi tamam olan bir çocukluk geçireceksiniz ve kendinizi keşfetme yolunda çıktığınız yolda bir bakacaksınız ki çocukluğunuza dair hayalleriniz yok. İçindeki çocuğun umutlarını yaşatmaya çalışan bir insan için ne vahim bir durum. Merak ettiğim için soruyorum, sizin çocukluk hayaliniz neydi? gerçekleştirdiniz mi? çoğu zaman insanlardan duyarım, "Ben çocukluğumu hiç yaşayamadım ki abi." dediğinde içimden bir ses yükselir " Kim yaşayabildi ki?" derim demesine de artık bunu demeyi bıraktım o günden sonra. bizim kendimize has oyunlarımız vardı aslında hayallerimize dahil edip devam ettiğimiz, hayata tutunma sebebimiz oyunlarımızı gelecek neslin bilmemesi ayrı bir acı durumdur hani. Yağı balı kim satıyor şimdi?

Ebe oynarken başı, başaltıyı vurup kazanma sevincini yaşayan kaç çocuk var çevrenizde? bazen sokakta oynayan çocukların masumiyetine bakıyorum da, seviniyorum teknoloji denen illete  esir kalmadıkları için. diyaloglar tamamıyla tükendi şimdilerde, kulaklarda birer kulaklık dünya ile iletişimimizi kopardığımız gibi, çocuklarımızı uyuşturur olduk. Yaramazlık mı yapıyor, al koy onu televizyonun karşısına ve şiddet içerikli çizgi filmleri izlet, aman ses çıkarmasın da ne yaparsa yapsın. sonra yaptıkları davranışlarda hep soruyoruz, ne yaptık bu çocuk bu hale geldi. en güzel ilaç aslında sevginin kendisi değil mi? sevgiyle yaklaşılan her davranışın sonunda silinip yok olan bir kötülüğün yok oluşu vardır. kötülükleri silmek istiyorsak kendi çocuğumuzdan başlamalıyız bizler.

Ne güzel bir yaşamı vardı atalarımızın, ocakların etrafında masallar anlatılırken bizler daha yeni yeni keşfettik o masalları dinleyen çocukların ne kadar başarılı ve hayal dünyalarının ne kadar geniş olduğunu. Çünkü o masallardaki Kahramanlarla bile, çocuklar algılarının en açık halindeyken verilen telkinlerle hamurları yoğruldu. birer öğretiydi çocuklar, bilen ama ifadesini davranışsal anlatan ve bizim gözlemlememizi bekleyen bir açıklıkla en sıkıştıkları zamanda geriye doğru bakıp cesaretlendirildiğinde vazgeçmeyi bilmeden devam eden ve en son başardığında sevincini paylaşmamızı bekleyen. Ne kadar dinledik ve anladık ki bizler çocuklarımızı? Sonrasında hayat kötü diye diye hayatın içinde soyutladık, çocukken de korkutarak özgüvenlerini yıktık ve bir de onlarda olamadığımız meslekleri bekledik. Yarış atından farksız yetiştirdik ama ruhlarını doyurmadık. Kaç çocuğun aklında ezbere bir şiir var bu zamanda. Kaç çocuk oyunlarının tadını çıkara çıkara kendilerini bu enerjisi yoğun ve yorucu dünyaya hazırlamak için kendinden geçiyor.

 Çocuklarımızı öyle bir hale getirdik ki, artık gerçekten kendi hallerini bilmezken başkalarının oyuncağı olmuş. Savaşlar menfaatleri doğrultusunda bombalar yığarken şehirlere bir çocuk adeta ben hepinize sevgimle meydan okurum diye bakıyordu geçen bir karede. bir çocuk annesine sarılmıştı, bir çocuk kardeşine ve cansız yatıyordu biri. ne kadar canım acıyor anlatamıyorum. Bu dünyanın sınavını bizler yazıyoruz kendi ellerimizle, biz büyüyoruz ama kirlenmedik alan, duygu, enerji de bırakmıyoruz hani. Hayallerimizi göz göre göre çalmalarına izin verdik ama gelecekteki çocukların bari bu acıyı yaşamasına izin vermeyelim. Maddi konuda her şeyi verebilirsiniz çocuklara ama sevginizi hissedemezse o küçük kalpleri emin olun asla bu dünyaya bakışları değişmeden korkacaklar. Kapatın televizyonları ve alın çocuğunuzu çıkın sokağa, bilmediği oyunlar oynayın. Her yeni öğreti onun için bir gelişimdir. 

Hayallerin gelişiminde ne derece önemli olduğunu siz kendinizden pay biçerek, onlara birer masal okuyun içinde güzellikleri ve güzel davranışları barındıran. Artık başka masallarla değil de kendi içimizde bize ait olan değerleri taşıyan anlatılarla onların ufkunu açmayı göze alın ki değişimi göreceksiniz. Çocuklar gülsün. Bu dünya onlar güldükçe güzel.

 

DÖKÜM

 

Dilsiz dalların dargın halleri

Bir huzur almaya gelen de kalmadı

İsyan eden baştacı oldu hayatta

Suskun kalan istediğini almadı

Bir nehir güzeli salındı geldi

Şehvet dudaklarında saklı

Bana Frida'nın aşkından verin

Sabah halsiz uyanışlar köyünden

Bir canlı mutluluk getirin

Belki bulunur bir seven

Derdine yanan derman aramasın

Hayat geçip gidiyor ruhumun aynası

Gel biz anı kaçırmayalım

Mevsimler ne yaparsa yapsın

 

Baki Evkaralı


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir