19 Eylül 2019 Perşembe 04:05:34
» Bilgi için halk bir şey yapmıyor fakat Wikipedia, Anayasa Mahemesi'ne başvurdu...

Bilgi için halk bir şey yapmıyor fakat Wikipedia, Anayasa Mahemesi'ne başvurdu...

Bilgiyi bilgi ile yenen biliriz, bilgi iyi veya kötü olsa bile bilgi engellenemez. Bilgiyi bilmeyen bilgi üretemez geçmişi bilmeyen olursa böyle mahkemeler yabancı bilgi verenler tarafından açılır. Ve de Türkiye böyle rezil olur, halkımız tepkisiz halkımız korkuyor. Fakat bizi rezil eden bu yönetime yabancı bilgi veren kurumlar bizim ülkemizde bize dava açıyor. İşte özgürlüklerin ülkesi bağımsız düşünenlerin ülkesi olmak yerine biat eden köle olan ülkemizin bu günkü olgusu aslında en mühim gündem maddesi bu ama bizler nelerle uğraşıyoruz, ve bizi nasıl rezil ediyorlar. bakınız verilen habere, biz utanarak bu haberi size aktarıyoruz sizler utanıyor musunuz? bunu kendinize sorunuz. İşte; İnternet ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye'deki erişim engeli kararını Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. 29 Nisan'da erişim engeli getirilen Wikipedia, bu kararın iptaline ilişkin olarak Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurmuş ancak başvuru reddedilmişti.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Bilgi için halk bir şey yapmıyor fakat  Wikipedia, Anayasa Mahemesi'ne başvurdu...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Teknoloji - 09 Mayıs 2017, Salı 16:21:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erişime engellenen Wikipedia, Türk yargısında hakkını aramayı sürdürüyor.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Boş işler Bakanlığı, Wikipedia'ya 'Türkiye'yi IŞİD terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması' nedeniyle erişim engeli getirmişti.

 

29 Nisan günü sabah saatlerinde BTK tarafından erişim engeli getirilen Wikipedia, kararın iptal edilmesi için Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurmuştu.

 

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Wikipedia sitesinin bağlı bulunduğu Wikimedia adlı vakfın, Wikipedia'ya erişim engellenmesi kararına yaptığı itirazı ise reddetti

 

Wikimedia'dan önce engellenme kararına ilk olarak Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak itiraz etmişti.

 

Akdeniz ve Altıparmak'ın başvurusu sonucunda Wikipedia'nın iki konu başlığı nedeniyle engellendiği ortaya çıkmıştı.

'Suriye İç Savaşı'na yabancı müdahalesi' (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve 'Devlet destekli terörizm' (State-sponsored terrorism) içerikleri nedeniyle, Wikipedia'ya erişimin engellendiği açıklanmıştı.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan BTK Başkanı Fatih Sayan, "Kimse 'ben Türk mahkemelerini tanımam' deme hakkına sahip değil. Yargı kararları uygulanmadan Wikipedia'nın açılması mümkün değil" demişti.

 

Neler olmuştu hatırlayalım; Wikipedia sitesinin bağlı bulunduğu Wikimedia adlı vakfın, Wikipedia'ya erişim engellenmesi kararına yaptığı itiraz reddedildi.

 

Wikipedia'ya erişim engellenmişti. Wikipedia'nın engellenmesi kararına ilk olarak Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak itiraz etmişti. Ardından vakıf da Wikipedia'ya itirazda bulundu.

 

Akdeniz ve Altıparmak'ın başvurusu sonucunda Wikipedia'nın iki konu başlığı nedeniyle engellendiği ortaya çıktı. "Suriye İç Savaşı'na yabancı müdahalesi" (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve "Devlet destekli terörizm" (State-sponsored terrorism) içerikleri nedeniyle, Wikipedia'ya erişim engellendi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan BTK bos işere bakmayı bilen Başkanı Fatih Sayan, "Kimse 'ben Türk mahkemelerini tanımam' deme hakkına sahip değil. Yargı kararları uygulanmadan Wikipedia'nın açılması mümkün değil" demişdi.

 

29-04-2107 tarihinde Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi. Kararın gerekçesinin, 'Wikipedia'nın Türkiye'ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin bir parçası olarak hareket eden bilgi kaynağı, yapılan global operasyonlara imkan sağlayan bir platform haline gelmesi' olduğu iddia edildi.

 

Herkesin katkıda bulunabildiği açık ansiklopedi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’de sabah 08.00’den bu yana erişilemiyordu.

 

E-Devlet üzerinden sorgulama yapıldığında, “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” deniliyordu.

 

 
 
BTK
 
 
BTK: Wikipedia'ya idare tedbir uygulanmaktadır

 

BTK’nın ‘Site Bilgileri Sorgu Sayfası’ üzerinden sorgulandığında ise siteye mahkeme kararı olmaksızın ‘idari tedbir’ uygulandığını ortaya koyan şu açıklama çıkıyor:

 

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

 

İdari tedbir uygulandığını belirten BTK mesajında herhangi bir neden belirtilmiyordu

 

'WIKIPEDIA, TÜRKİYE'Yİ TERÖRLE AYNI DÜZLEMDE VE TERÖR İŞBİRLİKÇİSİ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞTI' İDDİASI

 

Ancak Hürriyet'in aktardığına göre, Türk yetkililerle Wikipedia arasında bir süredir yazışmalar sürdürülüyordu. Wikipedia'nın içeriğinde yer alan ve teröre destek veren ifadeler ve 'Türkiye'yi terörle aynı düzlemde ve terör işbirlikçisi göstermeye çalışan tavrı nedeniyle' uyarı yapıldığı fakat Wikipedia'dan yanıt alınamadığı belirtilmişdi.

 

Haber şu ifadelerle devam etti: "Kendisi ile iletişim kanalları sürekli açık tutulan Wikipedia, bu girişimler sonucu, ısrarla bu tür içerikleri kaldırma hususuna yanaşmadı, aksine koruma altına aldı. Teröre karşı işbirliği yapmak yerine Türkiye'ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin bir parçası olarak hareket eden bilgi kaynağı, yapılan global operasyonlara imkan sağlayan bir platform haline geldi."

 

NELER İSTENİYOR?

 

Türkiye'nin Wikipedia'dan taleplerinin ise şunlar olduğu kaydedildi:

1- Türkiye'de temsilcilik açmalarını

2- Uluslararası Hukuka uygun olarak hareket etmelerini

3- Mahkeme kararlarını uygulamalarını

4- Türkiye'ye yapılan karartma ve operasyonların bir parçası olmamalarını

Yetkililer tarafından yapılan açıklamayada, Türkiye'nin kendisinden istediği ve içeriğinde mahkeme kararları da olan düzenlemeleri yaptığı takdirde yeniden açılacağı vurgulandı.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Adalet Ve Terör Oluşumunu Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir