19 Mayıs 2019 Pazar 12:45:08
» Burası Tayyipistan olduğuna göre! Bu geç kalmış serzeniş mi, sizce doğal mı;

Burası Tayyipistan olduğuna göre! Bu geç kalmış serzeniş mi, sizce doğal mı;

‘Şeriat Yemini’ özel yaşammış!
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Burası Tayyipistan olduğuna göre!  Bu geç kalmış serzeniş mi,  sizce  doğal mı;
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 28 Ocak 2018, Pazar 15:37:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

 

Okullardaki 'Şeriat Yemini' özel yaşammış!

 

Yarkadaş: "Meclis Başkanı Kahraman, okullarda yasadışı okutulan şeriat andına ilişkin sorumuzu 'komik bir gerekçe'yle geri gönderdi."

 

Barış Yarkadaş, "AKP iktidarı, öğretim kurumlarındaki şeriat uygulamalarının arkasında duruyor. Laikliğe karşı açılan savaş tüm hızıyla sürüyor" dedi.

 

İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı seçimlerini izlemek üzere Beşiktaş'taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi'ne gelen  Barış Yarkadaş, güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kongre çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yarkadaş, "Kadınların verdiği toplumsal mücadele, demokrasiye yeniden kavuşmamızda önemli bir rol oynuyor" ifadesini kullandı.

 

"AKP KADINLARIN KABUSUDUR"

 

Kadınların, AKP'nin dayattığı yaşam tarzından en çok etkilenen sosyal kesimlerin başında geldiğini belirten Yarkadaş, "AKP iktidarı, kadınların kabusu oldu" diye konuştu.

 

AKP'nin kadınların kazanılmış haklarına karşı açtığı savaşın tüm alanlarda sürdüğünü belirten Yarkadaş, "AKP bu savaşı, ilk okullara kadar yaydı. Kadını yok sayan ve ikinci sınıf olarak gören şeirat uygulamaları, küçücük kız ve erkek çocuklarına bile dayatılıyor" dedi.

 

Bir süre önce medyaya yansıyan ve okullarda yasadışı bir şekilde okutulduğu ortaya çıkan 'Şeriat Yemini"nin da bu uygulamalardan biri olduğunu belirten Yarkadaş, "TBMM Başkanı İsmail Kahraman, okullarda okutulan bu yemini sorduğum önergeyi bu sabah geri yolladı. Yönetmelikte olmayan bu uygulamayı sormamızı ve yapılanları denetlememizi engelliyor" ifadesini kullandı.

 

'ŞERİAT ANDI' ÖZEL YAŞAMMIŞ!

 

Çocuklara okutulan 'Şeriat Andı'na ilişkin sorusunun "Bunlar özel yaşama ilişkindir, özel yaşama ilişkin soru soramazsınız" denilerek geri gönderildiğini belirten Yarkadaş, "Meclis Başkanı, kamusal bir alan olan okullardaki yasadışı uygulamaların üzerini örtmeye çalışıyor" tepkisini gösterdi.

 

Bazı okullarda yaygınlaştırılan 'Şeriat Andı'na her koşulda karşı çıkacaklarını ve çocukları anti laik bir öğretim düzenine teslim etmeyeceklerini belirten Yarkadaş, "AKP, MEB eliyle kafasındaki gerici düzenin taşlarını örmeye çalışıyor. Meclis Başkanı da bu gerici uygulamalara tuğla koyuyor. 

 

Çocuklar, karanlık bir tünele sokularak bilinçleri zehirlenmek isteniyor" diye konuştu.

 

Okulların laikliğe karşı açılan savaşın en önemli cephelerinden biri haline getirildiğini belirten Yarkadaş, "TBMM Başkanı İsmail Kahraman, sorularımızı geri göndererek, bu uygulamaların arkasında olduğunu gösteriyor. Halbuki, ettiği yemine bağlı kalması ve yapılanlara en başta kendisinin karşı çıkması gerekiyor" dedi.

 

"İSMAİL KAHRAMAN, ÇOCUKLARA YOKSULLUĞU LAYIK GÖRÜYOR"

 

Barış Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Yoksul çocuklara 'din iman' kendilerine 'han hamam' anlayışındaki Kahraman, meclisteki makam aracını da değiştirerek, safahatını sürdürüyor. Korumalarının araçlarını da değiştirerek, Amerakinvari bir tarzda yaşıyor. Meclisteki makam odasının duvarlarını da tıpkı saraylarda olduğu gibi, hat sanatının örnekleriyle süsletiyor. Yoksullara ise şeriatı ve yoksuluğu kader olarak gösteren anlayışı layık görüyor. Bu yüzden, sorularımızı geri gönderiyor. Ve bu yüzden, gerici uygulamalara sahip çıkıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, şeriat andını 'özel yaşamdır, soramazsınız' deseler de unutturmayacak ve üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğiz. Çocuklarımızın karanlığa mahkum değildir. Laikliğe karşı açılan savaşı, 'özel yaşam' olarak kabul etmiyoruz. Kamusal alanda, şeriatın hükümlerini ve kimi tarafından yazıldığı ve ne için okutulduğu belli olmayan yeminleri dayatamazsınız."

 

BERBEROĞLU'NU ZİYARET ETTİ

 

Yarkadaş, kadın kolları kongresinin ardından CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nu da Maltepe Cezaevi'nde ziyaret etti. Yarkadaş, Berberoğlu'nun kurultaya katılan tüm partililere başarılar dilediğini söyledi.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Din Yolu İle Sömürülen Eğitim Düzeni Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir