19 Haziran 2018 Salı 22:44:52
» CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İÇİN DOĞRUDAN ÇAĞRI

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İÇİN DOĞRUDAN ÇAĞRI

16 Nisan 2017 referandumu yurttaşlara çok önemli Anayasal bir fırsat sunuyor.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İÇİN DOĞRUDAN ÇAĞRI
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Siyaset - 07 Haziran 2017, Çarşamba 19:32:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Eski sistemde, TBMM'de çoğunluğu elde eden siyasal partinin genel başkanı, başbakan oluyordu.

 

Halen partilerin lider ve yöneticilerini 1.000 dolayındaki “delege” belirliyor. Bu süreçte partilerin kayıtlı üyelerinin bile doğrudan bir etkisi bulunmuyor. Parti genel merkezleri delegeleri, delegeler de genel merkez yöneticilerini seçiyor.

 

Genel başkanların belirlenmesinde ise, parti üyesi olmayan halk etkisiz ve tamamen devre dışıdır.

 

Bu sözde seçim işlemi , hemşehri veya çıkar dengelerine kişisel hesaplaşmalara ve pazarlıklara dayalı bir tür, al gülüm ver gülüm ilişkisidir.

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen yeni sistemde ise tüm iktidar ve güç Cumhurbaşkanındadır. Aynı zamanda genel başkan sıfatı taşıyan cumhurbaşkanının parti içi seçiminde halk yine devre dışıdır.

 

 

Ancak, bir çok eleştirilecek yönü olsa da bu sistem, seçmene çok önemli bir fırsat sunuyor. Cumhurbaşkanı seçiminde seçmen doğrudan söz sahibi olabiliyor.

 

Bunun için, 100 bin seçmenin bir araya gelip bir aday göstermesi yetiyor.

 

Halkımız ilk kez, partilerin gösterdiği adaylara mecbur ve mahkum olmaktan kurtuluyor.

 

Yüz binlerin ve milyonların elektronik ortamda bir araya gelmesi ise hiç zor değil.

 

Bu süreçte bir sivil toplum hareketi olan Elektronik Demokrasi Platformu (eParti) olarak alt yapımızı, teknolojik birikim ve yetkinliğimizi bu süreçte devreye sokmaya kararlıyız.

 

Seçim dönemine yaklaştıkça önerilecek adaylar için farklı 100.000 imza girişimi ortaya çıkabilecektir.

 

Elektronik Demokrasi Platformu bu tür olası girişimlerin ötesinde ve üstünde bir hizmet sunma kararındadır.

 

Platform yönetiminde veya çevresinde hiç kimsenin adaylığı, aday adaylığı söz konusu değildir ve olmayacaktır.

 

Tüm süreç doğrudan, etkin ve tam demokrasi isteyen yurttaşlarımızın bilgisine ve denetimine açık biçimde yürütülecektir.

 

Bu platform, aday adaylığı önerileri ve bu adaylara oy verme süreci ile seçim kampanyasına kadar her aşama platform katılımcıları ile birlikte yürütülecek ve denetime açık olacaktır.

 

Tam demokrasi, adalet, özgürlük ve refah hedefleyen, iktidarı da muhalefeti de düşman olarak görmeyen, diyalog ve uzlaşmayı hedef alan, bilgi ve teknolojinin gücüne inanan her yurttaşı eParti platformuna katılmaya, siyasetin yönünü ve ülkenin yönetimini belirlemede söz sahibi olmaya davet ediyoruz.

 

Yüz binden biri olun... 

 

Partilerin değil, halkın cumhurbaşkanı adayını... 

 

Siz seçin.. 

 

Elektronik Demokrasi Platformu 

eparti.org

 

Not: Siyasi parti statüsünde olmadığımız için ilkelerimizi benimseyen herkes (bir partiye üye olsalar dahi) eParti Platformuna katılabilir. Katılım için herhangi bir ödeme söz konusu değildir.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Siyasi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir