19 Mayıs 2019 Pazar 12:43:51
» DES: BAKANLIK KENDİ BİNDİĞİ DALI KESİYOR!

DES: BAKANLIK KENDİ BİNDİĞİ DALI KESİYOR!

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
DES: BAKANLIK KENDİ BİNDİĞİ DALI KESİYOR!
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 03 Nisan 2018, Salı 18:27:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Pilot illerde uygulamaya konulan öğretmenlerin yoğun tepkini çeken ve endişeye sevkeden  performans değerlendirme uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulunan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak ÇELEBİ, “Bu uygulama Bakanlığın beceriksizliğinin ve öngörüsünün bittiğinin belgesi haline gelmiştir. Eğitim sistemini iyileştirmeye yönelik başka bir proje geliştiremeyen bakanlık, son olarak da öğretmenleri öğrencilerin ve velilerin önüne atarak önüne atarak kendini rahatlatmaya ve bir süre daha icraatsızlığını gizlemeye çalışmaktadır. Öğretmenin değerini düşüren, öğrenci karşısında saygınlığını, yaptırım gücünü, inandırıcılığını, objektifliğini ve bağımsız çalışma alanını yok eden bu uygulama, zaten zedelenmiş olan değerini ayaklar altına serilişinin son safhası olmuştur. Başarısızlığı sürekli başkalarında arayan idari anlayışı gösteren bakanlığımız, Nasrettin Hoca misali bindiği dalı kesmektedir” dedi.

 

EĞİTİM SİSTEMİNİN DAHA DA BOZULMASINA YOL AÇAR

 

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sisteminin en temel unsuru olan öğretmenin motivasyonunu yükselten, işi sahiplenmesini sağlayan, aidiyet duygusunu geliştiren, araştırmalar yapılması gerekirken bakanlığımız, yargılayıcı, tehdit edici ve iş doyumunu sağlamayacak, iş ortamında huzuru bozacak uygulamalar peşinden koştuğunu söyleyen ÇELEBİ, “Bakanlık eğitim politikaları değişmediği sürece beklenen başarı hep bekleniyor olacaktır. Adı ne olursa olsun öğretmenin saygınlığını törpüleyen, Ülkemizde hiçbir kamu çalışanına uygulanmayan, gelişmiş ülkelerde de örneği bulunmayan uygulanmayan, performans ölçme tarzındaki uygulamaları Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak şiddetle ret ediyoruz” dedi.

 

DENETİM YETERLİLİK İSTER!

 

Denetimin önemine değinen ÇELEBİ, yönetimin olmazsa olmaz ilkelerinden birisi de denetimdir. Ancak çağdaş anlayışla yapılan denetim yönetimin geliştirilmesine hizmet eder. Milli Eğitim Bakanlığında şu an denetim sisteminin bırakın geliştirilmesi, hazır yılların birikimlerinden oluşan denetim sistemi de dağıtılarak sistem kontrolsüz hale getirilmiştir. Bakanlık bu denetimi öğrenci, veli ve işyerinde çalışanlarına yaptırma politikası yapının tamamen çökmesine yol açacaktır. Performansı ölçme yapacak kişinin not vereceği kişiden daha donanımlı ve konuya vakıf olması gerekir ki yapılan değerlendirme objektif olsun. Öğrenci ve velinin bu şartlarda öğretmeni değerlendirmesi ancak öğretmenlik mesleğinin bitmesine yol açacaktır.

 

SINAV TOPLUMU HALİNE GELDİK

 

"Sınav toplumu" haline gelen Türkiye'de öğretim kademelerine girişten, istihdama kadar birçok kademede sınavların kullanılıyor olmasının da yanlış olduğunu ifade eden ÇELEBİ, şöyle devam etti: "performans ölçme ile öğretmenlere dört yılda bir yapılması planlanan sınav öğretmenleri öğrencilerinden, mesleğinden çok sınava hazırlanmasına yol açacaktır.  KPSS'de olduğu gibi yapılacak bu sınavda sadece bilişsel beceriler ölçecektir. Oysa öğretmenlik mesleği duyuşsal özellikleri ağır basan bir meslek dalıdır. Duyuşsal özelliklerin, analiz, sentez ve değerlendirme becerilerinin ise fakülte yıllarında kazandırılması ve meslek öğretmen adaylarına sevdirilmesi gerekmektedir. Öğretmen yetiştirme sistemimiz gözden geçirilmeli,  bir tıkanıklığın yada sorunların çözümü en başta aranmalıdır. Yoksa ağrı kesici tedavilerle eğitim sisteminin iyileşmesi mümkün değildir.

 

Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak biliyoruz ki, Ülkemizin müreffeh toplumlar seviyesine çıkması için yük eğitimcilerin omuzlarındadır. Moralimizi bozmadan, kutsal bildiğimiz mesleğimizi layıkıyla  yerine getirmekteyiz, getirmeye de devam edeceğiz.

 

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Din Yolu İle Sömürülen Türkiyenin Düştüğü Durumu Araştırma Grubu....

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir