26 Mayıs 2018 Cumartesi 22:45:14
» Doç. Dr. Gül CELKAN: Tüm Annelerimizin ”ANNELER GÜNÜ” kutlu olsun

Doç. Dr. Gül CELKAN: Tüm Annelerimizin ”ANNELER GÜNÜ” kutlu olsun

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Doç. Dr. Gül CELKAN: Tüm Annelerimizin ”ANNELER GÜNÜ” kutlu olsun
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 13 Mayıs 2018, Pazar 11:05:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Bugun Anneler Gunu,

 

Her anneler gününde düşünmüşümdür, aynen 8 Mart Dünya Kadınlar gününde yaptığım gibi; sadece tek günde mi anmalıyız diye. Elbette herkesin yanıtı buna ”hayır” olacaktır. Peki neden kutluyoruz o halde? Yanıt kolay:  anımsama bilincini yaratmak, düşündürmek ve annelerimizin kadınlarımızın ne denli el üstünde tutlması gereken varlıklar olduğunu her an aklımızdan çıkarmamak için.

 

Barış Manço’nun ”Bugun Bayram” şarkısının dizeleri aslında bugün melek olmuş anneleri bir demet kır çiçeğiyle mutlu edelebileceğinin en somut ve güzel örneklemelerinden biridir.

 

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ”Anne” siirii anımsamadan geçmek olmaz diye düsünüyorum.

 
Uyusun da büyüsün
 
Derdin büyüdüm anne
 
Bana o ak sütünden Verdin
 
büyüdüm anne
 
Uykuma yıldızları Serdin
 
büyüdüm anne Anne
 
güzelliğine Erdin,
 
büyüdüm anne

 

Annelik…dizelerde bu yüce duygu bu kadar anlam bulurö değer kazanır ama aslında ondan cok derindir. Büyuk bir bağdır, bir asştır annelik. Hiçbir duygunun yerini alamıyacağı yüce bir duygu.

 

Tüm bu güzel annalik duygularını bana yaşatan aslında biricik oğlum. Elbette kendi annemi annem olduğu için farklı bir bağla sever ve onun bana olan sevgisini, sevincimle sevinip üzüntümle üzüimesini ben kendim anne olduktan sonra çok daha iyi anladım. Belki de,  biz bu özel günde yavrularımıza bize bu en yüce duyguyu tattırdıkları için teşekkür etmek durumundayız diye düşünürüm. Karşılık beklemeden sevgi bağlarının en güçlü olduğu ilişkidir anne-evlat ilişkisi. Bir tek beklentimiz vardır evlatlarımzdan: içinde bulundukları ortamda saygın kişilik sahibi olup yaşamlarında çok iyi yerlere gelmeleri. Onların başarıları bizim başarımız. Onların mutlulukları en büyük sevinç kaynağımız. Onların sağlıklı olmaları en büyük duamız.

 

Sekiz yıl önce oğlum universiteden mezun olurken tüm mezunlar adına konuşma yaparken söyledikleri hala kulağımda; hem gururla izliyor hem de yaşlar sel gibi akıyordu gözlerimden:”doğduğum günden başlayarak benim bugünlere gelmemde hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, yaşamını benim üzerine kuran canım anneme huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.” On bin kişi çılgınca alkışlamıstı yavrumu. İŞTE EN BÜYÜK ÜDÜL.

 

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazarını Anneler Günü olarak niye kutluyoruz diye  düsündünüz mü?  Işte yanıtı:

 

Anneler Günü Tarihi

 

Birçok uluslarda her yıl mayısın ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kutlanmakta; o gün annelerin toplum ve insanlık hayatındaki kutsal yeri ve önemi belirtilmektedir. Böylece insanlık ailesinde ortak bir anneler bayramı doğmuş bulunmaktadır.

 

Bu geleneğin ilk kurucusu Jarvis adında duygulu bir genç kızdır. Jarvis, Amerika’nın Philadelphia şehrinde yaşayan orta halli bir ailenin kızıydı. 1906 yılında annesi öldüğü zaman hayatının en büyük yıkıntısına uğradı. Ona öyle geliyordu ki, annesinin ölümünden sonra dünyanın bütün düzeni bozulacaktır. Kendisini bu karanlık düşünceye kaptıran genç kız, bütün bir yılı üzüntü içinde geçirdi. Annesi 1906 yılının 6 mayıs günü ölmüştü. Jarvis 1907 yılının 6 mayısında bütün yakın arkadaşlarını toplayarak annesini andı ve her yılın 6 mayısını annesinin günü olarak kutlamayı arkadaşlarına teklif etti. Arkadaşları bu düşünceyi kabul ettiler. Derken o çevrede Jarvis’in propagandası sonucu, her mayıs ayının ikinci pazarı anneler günü olarak kabul edildi. Bu akım kısa bir süre içinde haklı taraftarlar buldu. 1912 yılında Teksas valisi, bu akımı resmî bir niteliğe ulaştırdı. Her yılın mayıs ayının ikinci pazar günü anneler günü olarak kabul edildi. Böylece anneler günü doğmuş oldu. Kısa süre içinde bütün Amerika eyaletleri, her yılın mayısının ikinci pazar gününü Anneler Günü olarak kabul ve ilân ettiler. Anneler Günü düşüncesi, kısa zamanda, Avrupa’ya ve Uzak Doğu’ya geçti. 1923 yılında, başta Almanya olmak üze re, birçok Avrupa ülkeleri, anneler için yılın bir gününü adamayı uygun gördüler. Böylelikle duygulu bir genç kız olan Jarvis’in ve fakarlığı, aradan yirmi yıl geçmeden, birçok ülkede de bir gelenek halini aldı.

 

Türkiye’de Anneler Günü

 

1956’da yayınlanan bir kararına ile her yılın mayıs ayının ikinci pazar günü Türkiye’de de Anneler Günü olarak kabul edildi. Bu kararnamenin bir hatırası olarak o yıl, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın resmini taşıyan bir hatıra pulu çıkarıldı. Anneler Günü’nün en büyük özelliği, o gün, millet, aile ve insan olarak, annenin değerini belirtmektir. Anne, insanlık hayatında, bir benzeri daha bulunmayan kutsal bir varlıktır. Başka hiçbir varlık onunla ölçülemez ve ona benzetilemez, Anneler gününde, her çocuğun, annesine, gücü yettiği ölçüde, bir armağan vermesi, o günün yerleşmiş ve çok güzel bir geleneğidir.

 

Bu yeni geleneğe benzer törenler eski çağlarda da vardı. İlk çağlarda Tanrıların Ulu Anası Rhea için 15 Martta yapılan şenlikler bir çeşit anneler günü sayılırdı. Bu adet o çağda Anadolu’da çok yaygındı. Sonraları Hıristiyanlarda buna benzer törenler yapmaya başladılar. O gün çocuklar, kilisedeki törenden sonra, annelerine armağanlar verirlerdi.

 

Atatürk’ün Annesinin Mezarı Başındaki Konuşması

 

Valdemin ruhuna ve bütün ecdat ruhuna müteahhit olduğum vicdan yeminini tekrar edeyim.

 

Valdemin medfeni önünde ve Allah’ın huzurunda aht ve peyman ediyorum. Bu kadar kan dökerek milletin istihsal ve tesbit ettiği hakimiyetin muhafaza ve müdafaası için icap ederse valdemin yanına gitmekte asla tereddüt etmeyeceğim.

 

Hakimiyeti milliye uğruna canımı vermek, benim vicdan ve namus borcum olsun.

 

Doç. Dr. Gül CELKAN

Alıntı: Turkish News


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

1 Yorum Yapildi
Yorum
Serendip Altındal - 13 Mayıs 2018, Pazar 11:29:07
İlk Ahitten bu yana beşer üstündeki Tanrı hakkı üç olarak bilinir. Bu bağlamda da üç hakkın ikisi anadan biri de babadan gelir. Babanın her istediği an atacağı milyonlarca spermine karşın, ananın bir ayda sadece iki adet, durağan ve dillenmeyi bekleyen mütevazı yumurtacığı vardır. Bu döngüyü sağlayan rahmin anada bulunması ise, ana hakkını ikiye çıkartır. Aristo`dan itibaren Matematiğin iki den başladığı ve BİR sayısının Tanrıya ayrıldığı var sayıldığından, her sayıyla çarpımı çarpıldığı sayıyı veren bir sayısı ise faktör olarak kabul edildiğinden bu gerçeğin matematik formülü; (2 1) X 1 = 3 olur. Yani tanrılı veya tanrısız nereden baksanız kul hakkı üçtür. O halde tüm erkek ve kadınlar; asıl yaratıcınız olan kutsal analarınızın kıymetini bilin. Buradan bana da analarınızın günü kutlu olsun demek düşer artık... Peki yüce tanrı mı ne yapmıştır. İşte her türün kendi türünü yaratmasını sağlayarak, kainatın bu sistem esaslarına göre işlemesini yaratmıştır. Serendip Altındal
Begendim 1 Oy
Begendim
Begenmedim 0 Oy
Begenmedim
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir