23 Ekim 2019 Çarşamba 22:15:39
» Doğu savaş kolu liderliği: Golan Tepeleri kesinkes Suriye’nindir..

Doğu savaş kolu liderliği: Golan Tepeleri kesinkes Suriye’nindir..

Doğu savaş kolu liderliğinden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı savaş kolu lideri olan ABD’nin İsrail’in Golan Tepeleri’ni ilhakını tanımasının bu bölgede Rusya’nın yardımıyla güçlükle oluşturulan istikrarı bozabileceği uyarısında bulundu. Lavrov ayrıca, Golan Tepeleri’nin Suriye toprağı olduğu şeklindeki pozisyonlarını değiştirmeyeceklerini vurguladı.29/03/2019 tarihinde Antalya'da Türk mevkidaşı Çavuşoğlu'yla görüştükten sonra basın toplantısında konuşan Lavrov, ABD'nin, İsrail'in işgalci olduğu Golan Tepeleri'ndeki egemenliğini tanımasının uluslararası hukukun açık bir ihlali söyledi. Lavrov ayrıca bunun ABD'nin uluslararası hukukun onaylamadığı keyfi davranışlarının kasıtlı örneği olduğunu eklemişdi.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Doğu savaş kolu liderliği: Golan Tepeleri kesinkes Suriye’nindir..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Narko-Terör Ve Bağlantıları - 06 Nisan 2019, Cumartesi 14:03:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lavrov Mısır'da yayınlanan El Ahram gazetesine röportajında, "Rusya'nın Golan Tepeleri'ne ilişkin pozisyonu değişmemiştir. Golan Tepelerikesinkes Suriye'nindir" dedi.

 

"ABD'nin İsrail tarafından işgal edilmiş Suriye toprağının (Golan Tepeleri) ilhakını tanıması, BM Sözleşmesi'nin, uluslararası hukuk prensiplerinin ve başta 479 numaralı olmak üzere bir dizi BM Güvenlik Konseyi kararının açık bir ihlalidir" ifadelerini kullanan Rus Dışileri Bakanı, "Belli ki Washington uluslararası toplumun kazanımlarına bir son vermenin ve herkes tarafından kabul edilmiş uluslararası hukuki temeli yok etmek istiyor" diye ekledi.

ABD'nin Golan Tepeleri'nde İsrail'in egemenliğini tanımasının, buradaki Suriye ve İsrailligüçleri ayıran bir tampon bölge oluşturulmasını da öngören 1974 tarihli ateşkes anlaşmasını da tehlikeye attığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı, "Hatırlatmak isterim ki ABD ve İsrail yöneticileri, bizden bu anlaşmanın uygulanması için gereken şartların oluşturulması konusunda yardım istemişlerdi. Biz de bu yardımı sunmuştuk" dedi.

'GÜÇLÜKLE ELDE EDİLMİŞ İSTİKRARI BOZABİLİR'

"Rus askeri polisinin sayesinde tampon bölgeyi denetlemekle görevli olan BM güçleri bu bölgedeki misyonunu yeniden başlatabilmişti" diye devam eden Lavrov, "İsrail'in Golan Tepeleri'ni ilhakının ABD tarafından tanınması güçlükle elde edilmiş istikrarı bozabilir" vurgusunu yaptı.

Bunu yanında 29/03/2019 tarihinde ise; Antalya'da bir araya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov görüşmeleri sonrasında basın toplantısı düzenledi.

 Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriyetoprağı olan Golan Tepeleri'nde işgalci İsrail'in egemenliğini kabul eden kararı sorulunca şu ifadeleri kullandı: "Bunun (ABD'nin) davranışlarında sınırsız ve pervasız bir biçimde özgür olduğuna inanmasının bir göstergesi olduğunu hissediyorum. ABD bu keyfiliğini tehditler, ültimatomlar ve yaptırımlarla birleştirerek bu araçları uluslararası sahada kullanıyor. Buna tanık olmak çok üzücü."

Trump'ın kararının uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğuna vurgu yapan Lavrov, ABD'nin uluslararası hukuka karşı bu tutumunu her yerde görmenin mümkün olduğunu söyledi. Buna örnek olarak da ABD'nin İran'la varılan uluslararası nükleer anlaşmadan çekilmesini ve Venezüella'da parlamento başkanı Juan Guaido'yu devlet başkanı olarak tanımış olmasını gösterdi.

Rus Dışişleri Bakanı ayrıca, Çavuşoğlu ile Antalya'daki görüşmelerinde, Suriye'nin yeni anayasasını hazırlayacak komisyonun oluşturulması sürecini hızlandırma konusunda anlaştıklarını söyledi.

"Bu anayasa komisyonunun oluşturulması Batılı meslektaşlarımızın dillerinden düşürmediği Cenevre süresinin sonunda başlatılmasına yardımcı olacağına inanıyoruz" diyen Lavrov, "Kim engellemeye çalışmış olursa olsun şu anda Astana süreci hala Suriyesorununun çözülmesi için etkili olan tek mekanizma" vurgusunu yaptı.

'TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK ÇIKARLARINI TAMAMEN HESABA KATARAK BİR ÇÖZÜM BULUNMALI'

Lavrov Suriye'nin kuzeydoğu ve Fırat Nehri'nin doğusundaki duruma ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi: "Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumu, şüphesiz ki Türk dostlarımızla dışişleri bakanlıkları, savunma bakanlıkları ve istihbarat teşkilatları aracılığıyla sürekli konuşuyoruz. Bu sorun hakkında aynı yaklaşıma sahibiz. Bu duruma, Suriye'nin egemenliği ile toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, Türkiye'nin güvenlik çıkarlarını tamamen hesaba katarak bir çözüm bulunmalı."

'ARAP AŞİRETLERİ, ABD'NİN SURİYE TOPRAKLARINI İSTİLASINDAN ÖNCE YAŞADIKLARI YERLERE DÖNMELİ'

Rus Dışişleri Bakanı sözlerine şunları da ekledi: "Fırat'ın doğusundan bahsetmişken,  ABD'lilerin buradan söyledikleri gibi çekilmesi gerekiyor. Bunun gerekli olmasının sebeplerinden biri de, ABD'nin Suriye topraklarını istila etmesinden önce burada var olan tarihi durumu eski haline döndürmek. Arap aşiretlerinin yüz yıllardır yaşamış oldukları topraklara geri dönmelerinden bahsediyorum. Bu, 2254 numaralı (BM Güvenlik Konseyi) kararının yerine getirilmesi bakımından önemli."

'TÜRK AKIMI VE AKKUYU PROJELERİNİN ZAMANINDA TESLİM EDİLECEKLERİNE EMİNİM'

Bunların yanı sıra Lavrov, Türk mevkidaşı ile görüşmelerinde, Türkiye'ye S-400 hava savunma sistemi bataryaları sevkiyatı için varılan anlaşmanın hayata geçirilme süreci de dahil olmak üzere, iki ülke arasında yapılan askeri teknik işbirliğini olumlu değerlendirdiklerini kaydetti. Rus Dışişleri Bakanı Antalya'daki görüşmelerinde Türk Akımı doğalgaz boru hattı ve Akkuyu nükleer güç santralinin gerçekleştirilme sürecini de analiz ettikleri ekledi: "Her iki proje de planlanan takvime uygun olarak hayata geçiriliyor, zamanında teslim edileceklerine eminim."

'VİZE SERBESTİSİ UYGULANMASI KONUSUNU YAKIN ZAMANDA ÇÖZECEĞİZ'

Lavrov, Çavuşoğlu ile görüşmelerinde ülkeleri arasındaki vize uygulamalarını da ele aldıklarını belirtti: "Vize rejiminin daha da serbestleştirilmesi konusunda yapılabilecekleri ele aldık. Hizmet ve hususi pasaport sahibi olan Türkiye vatandaşları için, ayrıca uluslararası taşımacılık yapan TIR şoförleri için Rusya'ya girişlerinde vize serbestisi uygulanması konusunu yakın zamanda çözeceğiz."

'SOÇİ MUTABAKATI'NIN İMZALANMASI İLE İDLİB İÇİN BİZE VERİLEN GÖREVİ ADIM ADIM İLERLEYEREK YERİNE GETİRECEĞİMİZDEN EMİNİM'

Lavrov İdlib'de silahsızlandırılmış bir tampon bölge oluşturulmasına ilişkin Türkiye ile vardıkları Soçi Mutabakatı'na ilişkin bir soru sorulunca ise şunları söyledi: "Memorandumun (Soçi mutabakatı) yerine getirilmesinde belirleyici rol oynayan askeri yetkililerimiz (Rus ve Türk askeri yetkililer) her gün yakın temas içinde. İdlib'de oluşmuş olan karmaşık ve zor durumu da göz önünde bulundurunca, mutabakatın imzalanması ile verilmiş olan görevi adım adım ilerleyerek yerine getireceğimizden eminim. Bu görev, ilk aşama olarak üç adet ortak devriye bölgesi oluşturulmasını da kapsıyor."

Haberi gündeme düşmüştü...


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Petro-Savaş ve Terör Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir