15 Eylül 2019 Pazar 21:59:15
» Dünya Sanat Günü'nde Türkiye'de sanatın hali...

Dünya Sanat Günü'nde Türkiye'de sanatın hali...

Uluslararası Sanat Derneği, 2011 yılında Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ı Dünya Sanat Günü olarak kabul etti. Türkiye’de ise sanat sansürlenmeye devam ediyor, kültür-sanat merkezleri yok edilmeye çalışılıyor ve saldırının dozu giderek artıyor.
Paylas
Dünya Sanat Günü'nde Türkiye'de sanatın hali...
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Kültür-Sanat - 15 Nisan 2014, Salı 16:17:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Dünya Sanat Günü, her yıl Nisan ayının 15. günü kutlanan, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul ediliyor. Türkiye içinse bu evrensel tanım fazlasıyla trajikomik kalıyor. Çünkü sadece son bir yılda bile tiyatrolar ve sinemalar kapatıldı, kitaplar, filmler sansürlendi, Gezi sonrası artan kültür-sanat dinamiğinden rahatsız olan iktidar sanatçıları fişlemeye başladı, fişlenen sanatçıların ödenekleri kesildi, her geçen gün mesleğinden uzaklaştırılmaya çalışılan sanatçıların sayısı ise giderek artıyor, kimisi ise kendisini hakim karşısında buluyor.

Bu günlerde iktidar bir türlü tam olarak ele geçirememiş olduğu sanatçılar için yeni bir formül buldu. TÜSAK yasa tasarısıyla iktidarın attığı ve atacağı her adım meşrulaştırılmaya çalışıldı, kültür-sanat kurumlarının ve sanatçıların dik duruşuna rağmen tasarı henüz geri çekilmiş değil. İktidar Devlet Tiyatroları ve Opera-Balesine yönelttiği saldırıyı farklı kanallar üzerinden ülkenin tarihi bütün değerlerine karşı yöneltiyor. Hatta öyle ki, bir inşaat kooperatifi hukuksuz ve keyfi olarak DT’ye ait İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi arazisini yıkım ekibiyle talan edebiliyor. AKM ve Resim Heykel Müzesi de yine ilk akla gelen saldırı altındaki gündemlerimizden. Fakat bütün bu saldırılara rağmen sanatçılar, kurumlar, sendikalar ve sanatseverler direnmeye devam ediyor.

Dünya Sanat Günümüz kutlu olsun.

Atatürk Kültür Merkezi
1969’da açılan Atatürk Kültür Merkezi kentin kültürel dokusunun önemli bir parçası. 1970’te büyük bir yangın atlatan mekan, tiyatronun, balenin, operanın kentteki kalbi oldu. 2005’te Kültür Bakanı Atilla Koç, binanın, ekonomik ömrünü doldurduğu gerekçesiyle yıkılması gerektiğini söyledi. 2008’de tadilat adı altında talana yönelen AKP, sanatçıların ve aydınların yükselen tepkisiyle karşılaştı. Haziran Direnişi’nin ardından AKP tarafından fiilen polis karakolu haline getirilen AKM, çürümeye devam ediyor.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü TÜSAK eylemleri
Sanatçılar, bu yıl Dünya Tiyatro Günü kutlamadılar, Kültür-Sanat Sen’in başlatmış olduğu kampanya çağrısıyla bu günü TÜSAK Yasa Tasarısına karşı, ‘Sanat kurumları kapatılıyor, farkında mısınız?’ diyerek her ilde bir mücadele gününe dönüştürdüler.

Emek Sineması
Cumhuriyet döneminin en eski sineması olan Cercle d’Orient Han’daki Emek Sineması, eski adıyla Melek Sineması 1924 yılında kuruldu. 2009’dan beri kapalı olan sinema, 2013 yılında açılan onca davaya rağmen yıkıldı, fakat Emek Sineması mücadelesi yıkımdan sonra da devam ediyor, Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu şu anda da inşaat sırasında hanın dokusunda oluşan sorunlar nedeniyle tekrar suç duyurusunda bulundu.

İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi
Devlet Tiyatroları’nın (DT) 50 yılı aşkın süredir kullandığı Macunköy’deki İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nin arazisinde 60 yıllık ağaçlar, İvme Yapı adlı inşaat firması tarafından hukuksuzca kesildi. Bunun üzerine sanatçılar ve sanatseverler sahneleri için nöbet tutmaya başlamışlardı. Arazi tam beş kez aynı kişiler tarafından saldırıya uğradı, geçtiğimiz günlerde yaşanan en son saldırıda ise silahlı ve sopalı bir ekip sabaha doğru nöbetçilerin bütün uğraşlarına rağmen kalan ağaçları söktüler, tiyatro binasının bir kısmını da yıktılar.

İstanbul MSGSÜ Resim-Heykel Müzesi
1970’lere kadar Türkiye’deki tek sanat müzesi olan, Türkiye’nin en önemli resim koleksiyonunu bünyesinde barındıran müze, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı. Müze, tadilat bahanesiyle İstanbul Modern’in de bulunduğu bölge olan Tophane’deki Antrepo No.5’e taşındı ve henüz işlemiyor. Müzenin Beşiktaş’taki eski yeri ise Milli Saraylar Müzesi’ne dönüştürüldü ve bu esnada koleksiyonlar da yer değiştirmeye başladı, kimi sanat eserlerinin son durumu ise belirsizlik taşıyor.

TÜSAK yasa tasarısı protestoları
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Avrupa’yı örnek göstererek devlete ait olan bütün kültür-sanat kurumlarını özelleştirmeye, taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya çalıştığı, kültür-sanat alanında piyasalaşmanın önünü açacak olan, Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera Balesi’nin kapanmasına dair maddeler içeren ve kültür-sanat üretimlerinin üzerine resmi sansür perdesi indirecek olan TÜSAK Yasa Tasarısı için yapılan çalıştayı sanatçılar ve kurumlar toplu halde terk etti. Sanatçıları kapının önünde davetli olmayan kurumlar ve sanatseverler bekliyordu. TÜSAK’a karşı eylemler ve çalışmalar sürüyor.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir