25 Ağustos 2019 Pazar 19:54:00
» Düşünce: TOPLUMSAL BİLİMLERİN PÜR MELALİ

Düşünce: TOPLUMSAL BİLİMLERİN PÜR MELALİ

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Düşünce: TOPLUMSAL BİLİMLERİN PÜR MELALİ
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 11 Mart 2019, Pazartesi 17:01:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TOPLUMSAL BİLİMLERİN PÜR MELALİ

[GEORG SIMMEL (1858-1918)]

Gorg Simmel sosjolojinin 'kurucular'ı arasında sayılmaktadır. Ona göre insan ve topluma yönelik ne varsa, toplumsal yaşamın 'ilişkisel'liğinin (relationnelle) doğasında yeralmaktadır.

Fransızca 'relationnel' sözcüğü Almanca'da 'Wechselwirkung' sözcüğünün çevrisi olmakla birlikte, tam karşılığı değildir. Eğer daha yakın bir tanımlama aranacak olursa, Christian PAPILLOUD'nın önerdiği değişim etkisi[effet(s) de changement(s)] (1). terimi kullanılabilir. Öyle ki, bir çekim ve itki deviniminde, hem etkileme hem de etkilenme (değişme) birlikte olacaktır, ki ardından değişmişliğin etkisi başlayacaktır. Yani, Simmel'in 'Wechselwirkung'u, sıradan bir ilişkisellik ya da bireylerin 'karşılıklı etkisi'  (actions réciproques)(2) olmayıp, yazdıkça geliştireceği bir 'kavram' olacaktır. Son toplamda sosyolojinin kendisi olacaktır da denilebilir.

Bu noktayı az ileride ayrıntılı olarak ele alacağız. Ancak, özellikle 1980'li yıllarda, onun 'bireyselliği' öne çıkaran görüşleriyle güncelleştirilmesine karşın, öncelikle onun 'para'ya ilişkin görüşlerine bakalım.

Çünkü, "Modern kültürde para" (Das Geld in der modernen Kultur), başlıklı çalışmasıyla, adı daha çok 'para' ile de anılmaya başlanmıştır.

Paranın felsefesi (Philosophie de l'argent, Paris, Presses Universitaires de France, 1987) çalışmasında ise, değişimde karşıdakine 'güven'den çok 'değer olarak paraya güven'in önemine dikkat çekmesinin 'bireyciliği' ile bir çelişki oluşturup oluşturmadığı da ayrı bir soru olarak sorulabilir.

Ancak, Simmel'in, böylece, yakın çevremizde güvenilir insan olarak bilinenlere bakılmaksızın, para sayesinde, daha doğrusu 'değişim' sayesinde, dünyanın başka yörelerinde yaşayanlarla güvenilir bir 'bağ' kurulmuş olacağını ileri sürdüğü düşünülmektedir (3).

Ne var ki, bu kez 'paranın değeri' sorunun ele almak gerekecektir. Ki, Simmel Paranın Psikolojisi (« Zur Psychologie des Geldes », in Otthein Rammstedt (dir), Georg Simmel) başlıklı çalışmasında, parasal değişimde, herhangi bir malın 'tam karşılığı'nın olabilmesinin 'hesaplanması' ve 'ussal haklılığı' üzerine kafa yoracaktır.

Döneminin etkin düşünce akımlarından 'tarihsel maddecilik' ve 'yapısalcılık'a yakın düşmemek için geliştirdiği 'yöntembilimsel bireycilik' (individualisme méthodologique) ve belki de modern kuruculuk (constructivizme) denilebilecek doğa ve kültür arasında kurduğu ilişkliyle, tarihsel maddeciliğe karşı olmaktan çok onu daha da karmaşıklaştırmıştır denilebilir.

Nitekim, günümüzde post-modern olarak bilinen yeni-kuruculuk (constructivizme), soysoloji ve giderek toplumsal bilimlerde bir sorunsal (problématique) ya da paradigma oluşturmaktan çok, toplumbilimsel bir 'bulutsu'luk, bir 'anlaşılmaz'lık akımına dönüşmüştür (4).

Simmel'in 'para'sına dönülecek olursa; "para günümüzün Allahıdır" (« Sur la psychologie de l'argent », p. 38) diye yazıyordu.. O gün ki, Birinci Dünya Savaşı'ndan önceki günlerdir. Eğer günümüz finansal sermayesini görecek olsa, Simmel'in ne diyebileceğini kestirmek bile zor, ama lanetleyeceğinden kuşku duyulmamalıdır.

Bununla birlikte, Simmel'in felsefeden sosyoloji ve giderek toplumsal bilimlerde bir "virtüöz" (virtuose de l'interdisciplinarité) gibi olduğu da söylenilmektedir.

O nedenle,  Simmel'in 'Wechselwirkung'u Christian PAPILLOUD'un doktora tezinin konusu olmaktadır. (Marcel Mauss, Georg Simmel. Eléments pour une approche sociologique de la relation humaine).

Dahası günümüzde, 'Simmel'ci görececilik'diye bir 'bilimsel' ölçüt de yok değildir. Kuşkusuz, böyle bir yazıda yeri değil ama, söylemeden geçmek olmaz: Bu tip bir görececilik, Nasrettin Hoca'nın o da haklı, bu da haklı, ama benimKarakaçan'ım da haklı değerlendirmesine neden benzemesin?

Tam da günümüz toplumsal bilimlerindeki, 'bulutsu'luğun resmidir diye düşünmeden edemiyor insan.

(1) Christian PAPILLOUD, "Georg Simmel. La dimension sociologique de la  Wechselwirkung", pp : 103-129 Cet article est tiré de notre thèse en cours, intitulée : Marcel Mauss, Georg Simmel. Eléments pour une approche sociologique de la relation humaine.

(2) Julien DAMON, « La pensée de... Georg Simmel (1858-1918) », Informations sociales 2005/3 (n° 123), page 111

(3) Marion CLERCL'argent dans la culture moderne et autres essais sur l' "économie de la vie, Paris, Editions Hermann, coll. « PUL », 2018, 196 p textes choisis et présentés par Alain DENEAULT, 1re éd. 2006, ISBN : 978-2-7056-9610-8.

(4) Nitekim, 2005 yılında Sorbonne'da savunulan  ve «  Les Théories constructivistes en question » başlıklı tez savunmasında toplumsal 'kuruluş' (construction)'un sınırları ele alınmıştır.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Eğitim Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir