25 Haziran 2019 Salı 11:38:29
» Duydunuz mu? Memurunu döven müdüre 5 yıl hapis cezası, 5 yıl süre ile ertelendi.

Duydunuz mu? Memurunu döven müdüre 5 yıl hapis cezası, 5 yıl süre ile ertelendi.

Gazeteci Yılmaz Özdil’in dediği gibi “Gazetecik yolda giderken trafikte olduğu gibi akanıza dikiz aynasına bakmak gibi olmalıdır” İşte; İstanbul Kartal'da zabıta memuru Kenan Fidan'ı darp ettiği gerekçesi ile yargılanan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, "Kamu görevlisinin sahip olduğu nüfuzu kötüye kullanarak kasten yaralama" suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Karali'nin cezası 5 yıl süre ile ertelendi. Haberi…
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Duydunuz mu? Memurunu döven müdüre 5 yıl hapis cezası, 5 yıl süre ile ertelendi.
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 02 Nisan 2019, Salı 15:34:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına, olaydan sonra görev yaptığı İBB Zabıta Daire Başkanlığı görevinden alınarak İBB Hukuk Müşavirliği'nde avukat olarak görev yapmaya başlayan tutuksuz sanık Tayfun Karali ve avukatı ile müşteki Kenan Fidan katıldı.

 'BENİ YANINA ÇAĞIRDI, KÜFREDİP VURMAYA BAŞLADI'

 Duruşmaya ilk kez katılan Fidan olay gününu anlattı. İBB Zabıta Daire Başkanlığı Anadolu Yakası Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği'ne bağlı çekici şoförü olarak görev yaptığını söyleyen Fidan, olay günü toplantıya yetişmek için saat 08.00'de yola çıktığını belirterek, "Emniyet şeridini kullandığım doğrudur. Toplantının yapılacağı yere geldiğimde daire başkanımız benden önce gelmişti. Beni yanına çağırdı, küfredip vurmaya başladı. Ben de ne olduğunu anlayamadım" dedi.

Sanık Karali'nin olaydan sonra kendisinden özür dilemediğini söyleyen Fidan, "Arayıp sormadı" dedi. Fidan, "Sanığın duruşmadaki ifadelerini kabul etmiyorum. Emniyet şeridinden giderken trafik güvenliğini tehlikeye soktuğumu, canına kast ettiğimi iddia etmektedir. Bunların hepsi gerçek dışıdır. Komplo kurulduğunu beyan etmektedir, ancak beyanlarının hiçbiri doğru değildir. Sanıktan şikayetçiyim" dedi.

 'FARZ ET Kİ BABAN SANA VURDU'

Aldığı darbelerden sonra çenesinin çok ağrıdığını belirterek, "Hatta abdestim vardı bozuldu, dudağım yırtıldığı için. Olaydan sonra müdürümün yanına gittim. Her birimin bir büyüğü vardır. 'Farzetki baban sana vurdu, bir tokat yedin' dedi" diye konuştu.

Söz alan sanık Tayfun Karali, sanıktan helallik istemek için iki defa girişimde bulunduğunu, ikisinde de görevlendirme nedeniyle bunun gerçekleşmediğini belirterek, "Daha sonra medyaya düştü. Medyaya düşünce de şikayetçi ile bir araya gelmedim. Olay nedeniyle son derece üzgünüm" dedi.

Son sözü sorulan sanık, davanın düşürülmesini ve beraatine karar verilmesini istedi.

 5 AYLIK CEZA 5 YIL SÜRE İLE ERLETENDİ

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Tayfun Karali'yi, "Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak sureti ile kasten yaralama" suçundan 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Karali'nin cezası 5 yıl süre ile ertelendi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali'nin 21 Aralık 2017 tarihinde Kartal'da yolun kenarında tartıştığı Kenan Fidan'ı darp ettiği belirtiliyor. İddianamede Karali için, "Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak sureti ile kasten yaralama" suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Pek iyi olgu nasıl olmuş ve nasıl duyrulmuştu; Eskiden hatırlarsanız karınca karınca medya olgusuna sahip bir TV kanal vardı... Ve de bu kanal; D Ana Haber’de yayınlanan görüntülere göre Karali,  emniyet şeridini kullandığını görmesinin ardından ismi açıklanmayan zabıta memurunu yanına çağırdı ve azarladı, ardından da şiddet uyguladı. 

Karali’nin tepkisi karşısında herhangi bir şey yapmayan memur, bir süre sonra bayılarak yere yığıldı. Çevredeki zabıta memurlarının yardıma koştuğu memur, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kendinden geçen zabıta ambulansla hastaneye kaldırıldı, darp raporu aldı.

GÖREVDEN ALINDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Karali'nin görevden alındığını söyledi. 

Daha sonra; Karali, geçen yıl aralık ayında, trafikte emniyet şeridini kullandığı iddiasıyla zabıta memuru Kenan Fidan’ı dövdü. Fidan'ın maruz kaldığı şiddet ve sonrasında geçirdiği baygınlık, güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerin televizyon kanalları ve sosyal medyada yayılmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Zabıta kardeşimize yapılan çirkin muamele nedeniyle Zabıta Daire Başkanı’nı görevden uzaklaştırdım ve hakkında soruşturma başlattım” açıklamasını yaptı.

Gazete Habertürk'ten Arzu Kaya'nın haberine göre görevden alınan Tayfun Karali hakkında, idari soruşturmanın ardından adli soruşturma da başlatıldı. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu, emniyete yazı yazarak 'kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaralamak'la suçlanan şüphelinin, müştekinin ve tanıkların ifadesinin alınmasını istedi.

Savcılık, olayla ilgili kamera görüntüleri de talep etti. Zabıta memurunun henüz şikayetçi olmadığı belirtilirken, suç kapsamı itibarıyla resen de başlatılabilecek soruşturmanın bir avukatın Karali hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından açıldığı öğrenildi.

 29.01.2019 tarihine geldiğimiz o günlerde seçimler başlıyordu. Ve de İstanbul'un Kartal ilçesinde zabıta memuru Kenan Fidan'ı darp ettiği gerekçesi ile hakkında 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali'nin yargılanmasına başlanmıştı..

Olaydan sonra Zabıta Daire Başkanlığı'ndaki görevinden alınan Karali, duruşmada yapılan kimlik tespiti sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği'nde avukat olarak görev yaptığını, aylık gelirinin de 6 bin TL olduğunu söylemişti.

 

Tutuksuz yargılanan Karali, olay tarihinde belediyede Zabıta Daire Başkanı olarak görev yaptığını, şikayetçinin zabıta memuru olmadığını ifade etmişti.

"Bu benim yaptığım yanlışı anlatmaz ama" diyen Karali, önlerinde belediyeye ait bir araçla seyir eden şikayetçinin emniyet şeridini ihlal ettiğini, yolda araçları sıkıştırdığını, bu nedenle ölümcül bir kaza tehlikesi atlattıklarını belirtmişti.

'KUSURLU OLDUĞUMU KABUL EDİYORUM'

Karali, "Aynı anda otoparka girdik. İnsanları öldürmeye teşebbüs ediyorsun, neden insanların hayatını tehlikeye atıyorsun dedim. İnsani bir refleksle şiddetli bir tepki gösterdim. Kusurlu olduğumu kabul ediyorum" demişti.

Hakimin "İnsani bir refleksle neyi kast ediyorsun" sorusuna Karali, "Tokat attım" yanıtını vermişti.

 

Ardından toplantıya yetişmek için olay yerinden ayrıldığını, şikayetçinin de olay yerinden ayrıldığını söyleyen Karali, "Ancak olaydan 6-7 dakika sonra bayılmış. Ardından ambulans çağrılmış. Basına da bu şekilde yansıtıldı. Kendisi zabıta memuru olmadığı halde memur elbisesi giydirilip organizasyon yapılıyor. Davanın hukuki zemini bu değil" iddiasında bulunmuştu.

Tayfun Karali'nin Avukat Ahmet Baydarman, "Basına yansıyan görüntülerde şikayetçinin zabıta kıyafeti giydiği görülmektedir. Müvekkilimizin şikayetçi ile karşılaşma anı ile basına yansıyan görüntülerdeki baygınlık geçirme saati arasında 6.5 dakika gibi bir zaman farkı bulunmaktadır" demişdi.

Karali'nin diğer Avukatı Ozan Mert de, "Ya şahsi ya da belli gurupların çıkarına bu olay çarpıtıldı ve basına servis edildi" iddiasında bulundu. Duruşma, eksiklerin giderilmesi için ertelenmişdi.

TERAR HATIRLAYALIM BAKIN NE OLMUŞTU?

Kartal'da 21 Aralık 2017 tarihinde dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, trafikte emniyet şeridini kullandığı iddiasıyla Kenan Fidan'a tokat atarak dövmüştü. Fidan, şiddetin etkisiyle bayılmıştı.

Olayın ardından görevinden uzaklaştırılan ve soruşturma başlatılan Karali hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'kamu görevlisinin sahip olduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaralama' suçundan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Şimdi Memurunu döven müdüre 5 yıl hapis cezası verildi ve de bu ceza 5 yıl süre ile ertelendi.

Düşünün 5 yıl, daha sonra bu kişilik ne olarak karşımıza çıkabilir...

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Adalet Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir