11 Aralık 2018 Salı 11:04:25
» Duygu Güvenç Bildiriyor; AB'den vize için yeni uyarılar

Duygu Güvenç Bildiriyor; AB'den vize için yeni uyarılar

Avrupa Komisyonu, bugün açıklayacağı raporla Türkiye vatandaşlarına vizesiz seyahatin önünü açarken 72 kriterin yanına uyarılar da ekledi. Raporda, Ankara’nın terör ve örgütlü suçlarla mücadele yasasını temel hakları gözeterek gözden geçirmesi istendi.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Duygu Güvenç Bildiriyor; AB'den vize için yeni uyarılar
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Güncel - 04 Mayıs 2016, Çarşamba 08:42:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Avrupa Komisyonu, bugün açıklayacağı 10 sayfalık raporla Türkiye vatandaşlarının vizesiz seyahatinin önünü açarken, insan hakları ihlalleriyle anılan Ankara’nın terör ve örgütlü suçlarla mücadele yasasını temel hakları gözeterek gözden geçirmesini istiyor.

 

Ölçülü ol

 

Ankara’nın terör ve örgütlü suçlarla mücadele yasasını temel hakları gözeterek gözden geçirmesini isteyen raporda “Türk yetkililer, bu kriteri karşılamak için güçlü bir çaba göstermeli” deniliyor, yasanın AB ve Avrupa Konseyi ile uyumlu hale getirilmesi talep ediliyor. Özellikle teröre karşı alınan önlemlerde “ölçülü” olunmasının beklendiği vurgulanıyor. Ankara’dan “kanun uygulayıcılar tarafından insan haklarındaki ihlalleri izlemek üzere bağımsız bir komisyon” kurması da talep ediliyor.

 

Çabalarını yoğunlaştır

 

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, raporda 72 kriterden 8’inin karşılanmadığı belirtildi. Türkiye’nin Kıbrıs Rum Yönetimi dahil tüm AB üyelerine vize uygulamasından eşzamanlı vazgeçeceğine dair kararın dün Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından kolluk kuvvetleri yasasının da geçirilmesiyle eksik kriterlerin bugün itibariyle 6’ya düşmesi bekleniyor. Türkiye’nin birçok kriteri karşıladığı belirtilmekle birlikte kriterleri karşılamak için “çabalarını daha da yoğunlaştırması” istenen raporda “Komisyon Türk yetkililerin bu zamana kadar olumlu gelişme sağladığını bildirir ve haziran sonunda vize serbestisini elde etmek için tüm gereklilikleri karşılama çabalarını acilen hızlandırmasını teşvik eder” deniliyor.

 

Pasaportlar yetişmez

* Mevcut biyometrik pasaportların, güvenlik özelliklerini içerecek şekilde AB standartlarında güncellenmesinin de haziran sonuna kadar yetişmeyeceği raporda yer aldı. Türk yetkililer, çipli yeni tür pasaportları kısıtlı sayıda basmayı planlarken, eski pasaportların dönüşümünün sağlanması için çalışmaların kısa sürede tamamlanması beklenmiyor. Avrupalı bir kaynak “Haziranda sadece sembolik, belki yüzlerle ifade edilecek kadar kişi bu pasaporta kavuşacak; tamamen sembolik olacak” dedi.

* Raporda Türkiye’nin göçmenlerin ülkelerine yollanmasını için üçüncü ülkelerle yapacağı geri kabul anlaşmalarının ve vize sistemini uyumlaştırmasının da zaman alacağı belirtildi. Bu kriterden feragat edilmesi istendi.

* Yunanistan’a Türkiye üzerinden sığınmacıların geçişini önlemeyi hedefleyen mutabakat için Türkiye’nin şartları yerine getirdiği ve Yunanistan’a geçişlerde güçlü düşüş olduğu belirtildi.

 

Sıra AP’de

 

Komisyon’un Türkiye’ye vize muafiyeti için raporu önce Avrupa Parlamentosu’nda (AP) oylanacak. Salt çoğunluğun gerektiği bu oylamanın ardından karar AB Konseyi’ne gelecek. Konsey, Türkiye vatandaşlarına haziran sonundan itibaren vizenin kaldırıldığı hükmünü karara bağlayacak.

 

‘Burnunu tutarak tavsiye edecek’

 

BBC Avrupa Editörü Katya Adler “Komisyon bu tavsiyeyi yaparsa, bunu burnunu ve nefesini tutarak yapacak” dedi. AB’nin kısa süreli seyahatlar için bile vize serbestisi getirirken ifade özgürlüğü, adil yargılama hakkı ve terörizm yasalarının azınlık haklarını koruyacak şekilde reforme edilmesini istediğini aktaran Adler “Kaynaklarım Komisyon’un açık vermeyeceğini söylüyor. Türkiye bozulmasın diye bu hafta yeşil ışık alacak. Ancak hala uyması gereken kriterler olduğu konusunda bilgilendirilecek” görüşünü aktardı.

 

Mütekabiliyeti unutan Ankara Kıbrıslı Rumları vizesiz alacak

 

Schengen Bölgesi ülkelerine vizesiz seyahati üç ay öne çekebilmek için Geri Kabul Anlaşması’na “evet” diyen Ankara, vize politikasında uyguladığı “mütekabiliyet” ilkesinden ödün verdi. Ankara’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak tanımamasının göstergelerinden olan vize zorunluluğu dün Resmi Gazete’de yayınlanan kararla kaldırıldı. AB’nin Türkiye vatandaşlarına vizeyi kaldırdığı gün Türkiye de Kıbrıslı Rumlar dahil tüm AB vatandaşlarına vizeyi kaldıracak. Kıbrıslı Rumlar, İrlandalılar ve Britanyalılar Türkiye’ye vizesiz girecek, ancak bu ülkeler Schengen üyesi olmadığı için Türkiye vatandaşları bu ülkelere vizeyle girecek. Böylece 72 kriterden 22’ncisi yerine gelmiş oluyor.

 

Türkiye için dönüm noktası

 

Brüksel’e göre bu karar Türkiye için bir dönüm noktası. AB üyelik müzakerelerinin durmasında Kıbrıs önemli bir etken. Dün Reuters’a konuşan bir Türk yetkili, Rumlara vize zorunluluğunun kaldırılmasının Kıbrıs’ın devlet hukuku açısından tanındığı anlamına gelmediğini söyledi. Türk yetkili, “AB bize vizeyi kaldırırsa biz de vize uyguladığımız AB ülkelerine vizeyi kaldırmış olacağız. Zaten Rumlar (Türkiye’ye) gelebiliyorlardı. Sadece vizeyi ayrı bir kağıda basıyorduk, şimdi vize gerekmeyecek” dedi.

 

Duygu Güvenç

 

Saygılar…    

 

Özgür Bağımsız Gazeteciler…

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Cumhuriyet Gazetesinden Alınan Ham Haberler...

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir